İSTANBUL - Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla yenilenen İstanbul seçimlerini hatırlatan Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Hakan Öztürk, “Demokratikleşmenin işaret fişeği yakıldı” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı için 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan yüzde 49,51, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Ata İttifakı adayı Sinan Oğan yüzde 5,7 oy aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50 artı 1 oy oranının elde edilmemesi üzerine seçimler ikinci tura kaldı. Seçmen, 28 Mayıs’ta bir kez daha sandık başına giderek, ikinci tura kalan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında oylama yapacak. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili seçilen Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk ile Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair değerlendirmelerde bulundu. 

YENİLENEN İSTANBUL SEÇİMLERİNİ 

31 Mart 2019’da İstanbul seçimlerinin yenilenmesini hatırlatan Öztürk, “İstanbul seçimleri tekrarlandığında, daha önce seçimlere gitmeyen seçmenler sandığa gitti. Seçim 800 bin fark ile kazanıldı. O yüzden bu örneği görmek gerekir. Tekrar bütün yurttaşlarımızı oy vermeye sevk etmeliyiz. Ortaya çıkan sonuçtan kaynaklı ümitsiz olmamalıyız. Ümitsizliği bir kenara bırakmak gerekir” diye konuştu. 

DEMOKRATİKLEŞMENİN İŞARET FİŞEĞİ 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki seçimlerde büyük bir farkla kazandığını belirten Öztürk, bu seçimlerde ikinci tura kalmasının büyük bir işaret olduğunu ve Türkiye’nin demokratikleşme çabasının işaret fişeğinin yakıldığının altını çizidi. Öztürk, “Bunlar aşama aşama gerçekleşir. Yine mücadele edeceğiz, seçimi ikinci turda kazanacağız” diye belirtti.

‘DAHA ÇOK HALKA DOKUNACAĞIZ’

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, seçimlerde birçok usulsüzlüğün yaşandığını, partisinin aldığı oyların başka partilere yazıldığını belirterek, “Yılgınlık kesinlikle olmamalı. Hatalarımızdan ders çıkarmalıyız ve daha çok çalışmalıyız. Daha çok halkımıza dokunmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Demokratik Cumhuriyetin inşası için kararlı mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Fırat, “Yeşil Sol Parti seçmeni güçlüdür. Bir birimizin Hızır’ı olacağız ve bu süreci bu şekilde atlatacağız” dedi.

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan