AMED Bismil’deki halk toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti MYK Üyesi Cahit Kırkazak, "Seçimlerde başarsak da başarmasak da Kürt sorununun demokratik çözümü mücadelesini sürdüreceğiz" dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), seçim sonuçlarının ardından yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında düzenlediği halk toplantıları, ikinci gününde Amed'in Bismil ilçesinde devam etti. HDP Bismil İlçe Örgütü binasında gerçekleşen halk toplantısına Yeşil Sol Parti Riha Milletvekili Ömer Öcalan ve Amed Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Pınar Sakık Tekin, MYK Üyesi Cahit Kırkazak, HDP Eski Amed Milletvekili İmam Taşçıer, HDP Amed İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan, yerine kayyım atanan Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) Eşbaşkanı Rıfat Roni ile çok sayıda yurttaş katıldı.

'BAŞARI İÇİN TECRİT KIRILMALI' 

Ceylan’ın failleri 14 yıldır bulunmadı Ceylan’ın failleri 14 yıldır bulunmadı

Toplantı öncesinde, 14 Temmuz 1982'de Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde başlatılan Büyük Ölüm Orucu’nda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından açılış konuşması için söz alan Cahit Kırkazak, yeni bir sürecin başlangıcında olduklarını belirterek başarıya ulaşacaklarının mesajını paylaştı. 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde imzalanan Lozan Antlaşması’nın yıldönümünü hatırlatan Kırkazak, “Lozan Anlaşmasının üzerinden 100 yıl geçti yine uluslararası güçler ve bölgedeki devletler kendi çıkarları için Kürtlerin kazanımlarını boğmak istiyor. Bugün uluslararası güçler ve Türkiye biliyor ki, Abdullah Öcalan Ortadoğu’daki rolünü oynaması, emperyal, kapitalist ve işgalci güçlerin yararına olmadığından benzeri olmayan bir tecrit altındadır. Bu mücadelede başarılı olabilmek için, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması yönünde eskiden olduğu gibi alanlarda, sokaklarda mücadele etmemiz gerekiyor. Bu yüzden gelecekte ve yeniden inşa sürecinde mücadelenin alanlarda yürütülmesi gerektiğini söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

'ÖNERİLERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR' 

Kırkazak, sürecin önemine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz süreçteki eksikliklerimiz neydi ve nasıl başarıya ulaşırız, bunları tartışmak istiyoruz. Seçimler bizim için elbette önemliydi fakat bir varlık yokluk seçimi değildi. Seçimlerde başarsak da başarmasak da Kürt sorununun demokratik çözümü mücadelesini sürdüreceğiz. Mücadelemizi sandık sonuçları belirlemiyor ama istediğimiz sonucu elde edemedik. Bunun tartışmasına, önerilerinize ve değerlendirmelerinize ihtiyaç var.”

ELEŞTİRİ VE DEĞERLENDİRMELER

Ardından basına kapalı olarak ilerleyen toplantıda yoğun katılım sağlayan yurttaşlar, toplantı divanına ve katılımcılara sürece ilişkin öneri, eleştiri ve özeleştirilerini yöneltti. Yöneltilen eleştiri ve değerlendirmelerin bazıları şöyle: 

“* Seçim sürecinde belirlenen adayların halk ile yakın ilişki geliştirmemesi

* Lehte olan etken ve fırsatların iyi değerlendirilmemesi ve yeterli disiplinin oluşmaması

* Seçim sürecinde kurulan ittifakların ve desteklenen adayın, Kürt halkının çıkarlarına yönelik olmaması

* Önceki seçimlerde elde edilen başarıların temel etkeni olan ‘Üçüncü Yol’ siyasetinden uzaklaşılması

* Parti içinde gelişen orta sınıf iktidarının kazanım getirmeyeceği ve karşılığında önlem alınması gerektiği

* Şimdiye dek yöneltilen eleştirilerin yeterli düzeyde değerlendirilmemesi.”

Ayrıca yurttaşlar, süreç içerisinde yaşanan sorunların PKK lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamama ve iletişimsizlik halinden kaynaklı olduğuna işaret ederek acil harekete geçme çağrısında bulundu.

Toplantı, Bismil merkezin ardından Seletê, Hola, Heciya Kurda ve  Sergewra kırsal mahallelerinde devam etti. Mahallelerde yurttaşlarla bir araya gelen heyetler,buralarda eleştiri ve önerileri dinledi.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/213955