banner9

banner8

Kürtlerin Herodot'u İhsan Colemêrgî Ötekilerin Gündem'in sorularını yanıtladı

Kürtlerin Herodot'u "Cembeliyê Kurê Mîrê Hekaryan"; yani, Sümbül Dağından Ayın Doğuşunu İzlerken, Hakkari Suretleri, Uratuların Tarihi ve Medeniyeti, Kürt Sultan Selahattin Eyyubi,Şina Şengale" gibi birçok kitapların yazarı İhsan Colemergi Ötekilerin Gündem'in sorularını yanıtladı.

Ropörtaj 18.11.2022, 09:50 18.11.2022, 22:19
101

DİYARBAKIR- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-  Kürtlerin Herodot'u "Cembeliyê Kurê Mîrê Hekaryan";  yani "Hakkari Beyi'nin oğlu Cembeli", "Sümbül Dağından Ayın Doğuşunu İzlerken; Hakkari Suretleri" , "Dîrok û Şaristaniya Uratûyan" (Uratuların Tarihi ve Medeniyeti), "Sıltanê Kurd Selahadîn Eyûbî"  (Kürt Sultan Selahattin Eyyubi),"Şina Şengale" gibi birçok kitapların yazarı İhsan Colemergi  Ötekilerin Gündem'in sorularını yanıtladı. 

Merhaba sevgili okur; dünden bugüne, bugünden yarına; emeğiniz, dayanışmanız ve duyarlığınız için bir kez daha teşekkür ederiz Sizler de kanalımıza abone olabilir, Sosyal Medya Hesaplarımızı takip edebilirsiniz ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz..

Sosyal Medya Hesapları:

WEP ► https://www.otekileringundemi.com/

Twitter ► https://twitter.com/OtekilerinG

Facebook ► https://www.facebook.com/OtekilerinG/

Instagram ► https://www.instagram.com/otekilerin_...

YouTube► https://tinyurl.com/2kjpj5w8

Linkedin► https://www.linkedin.com/feed/

E. posta ► otekileringundemi@gmail.com   haber@otekileringundemi.com

Kaynak: Ercan Öksüz /  Independent Türkçe daha önce yaptığı dosya haberindir.

"Kürtlerin Herodot'u" İhsan Colemêrgî; halkın gözünde "yaşayan bir efsane"

"Kürtlerin Horeodot'u" olarak bilinen Kürt yazar ve tarihçi İhsan Colemêrgî, bölgede "yaşayan tarih" olarak da adlandırılıyor.

İhsan Colemêrgî, Kürtçe roman ve araştırma eserleri bulunan ve "Kürtlerin Horeodot'u" olarak anılan Kürt yazar ve tarihçi.

Eskiçağ tarihine ilişkin birçok araştırmaya ve bilgiye sahip Colemêrgî'nin Mezopotamya ve Anadolu uygarlıkları eserleri bulunuyor ve Sümerler, Asurlar, Urartular ve Med uygarlıkları üzerine çalışmalar yaptı. 

"Yaşayan tarih" diye anılan Colemêrgî, tarih sevdası, kültür ve edebiyat ilgisi ve bilgisi ile bir deha. Çünkü İhsan Colemêrgî, kendi tarihine, kültürüne ve insanına aşık biri. 

"Öldükten sonra kıymete biner" sözü Colemêrgî için geçersizdir. Colemêrgî'yi gören, tanıyan, duyan herkes, ona yaşarken derin kıymet verir ve saygı gösterir. 
 

İhsan Colemêrgî (8).jpg

İhsan Colemêrgî / Fotoğraf: Independent Türkçe​​​​

Halkın gözünde yaşayan efsane

Başta Hakkari ve Van olmak üzere bölgede yaşayanların büyük kısmı kendisini tanır, büyük saygı gösterir ve yaşayan bir efsane gibi görür.

Peki, İhsan Colemêrgî kimdir? 

Onu kısaca bir tanıyalım...
 

İhsan Colemêrgî (7).jpg

Fotoğraf: Independent Türkçe​​​​

1944 Hakkari doğumlu olan İhsan Colemêrgî, çok iyi bir Kürt tarihçisidir. Kürt ve Kürdistan ile ilgili sempozyum ve seminerlerde mutlaka bir sunumu vardır.

Dergi ve gazetelerde ise daha çok Kürt mitolojisi ve tarihi üzerine yazıları bulunur. 

İlk ve ortaokulu Hakkari'de, öğretmen okulunu Diyarbakır'da okudu. Liseyi bitirdikten sonra öğretmen olarak atandı ve 8 yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Sonra kendi isteği ile ayrıldı ve serbest çalıştı. 


1980 darbesinde tutuklandı, ağır işkenceler gördü

Öğretmenlik mesleğinden ayrıldıktan sonra, bu sefer kendi halkı için öğretmenlik yapmaya başladı. Kürt halkının eğitmeni oldu.

Daha sonra 12 Eylül 1980 darbesinde tutuklandı ve çok ağır işkenceler gördü. Bu zor ve işkenceli yıllardan sonra tahliye oldu, Hakkari'ye geri döndü. 


Kürt tarihine ışık tuttu

Hakkari'nin en ünlü halk hikayelerinden biri olan "Cembeliyê Kurê Mîrê Hekaryan";  yani "Hakkari Beyi'nin oğlu Cembeli" adlı kitabı yazdı.

Bu hikayeyi başta Hakkari olmak üzere, hemen hemen tüm Kürtler bilir. 
 

Cembeliyê Kurê Mîrê Hekaryan.jpg

Hikaye Cembeli'nin aşık olduğu Koçerlerin ağasının güzeller güzeli kızı Binefşa peşinden diyar diyar gezmesi, başından geçen serüvenleri ve sonunda bulması, ama kavuşamamasının hikayesidir.

İkinci kitabı da "Mezopotamya Uygarlığında Hakkari"dir. Bu eser, Kürt tarihinin ilk dönemlerinden son yüzyıla kadar Hakkari tarihinin kısa bir özeti gibidir. 

Kitapta Kürtlerin yaşadığı coğrafyada Kürtlerin kurduğu devlet ve medeniyetler, diğer uygarlıkların bu coğrafyaya olan ilişkileri ve işgalleri anlatılır.
 

Mezopotamya Uygarlığında Hakkari.jpg

"Mezopotamya Uygarlığında Hakkari"nde özellikle uygarlık beşiği Zagroslar'dan İslam'ın doğuşuna kadar gelmiş geçmiş bütün medeniyetler; Gutiler, Kassitler, Mittaniler, Urartular, Medler, Hurri, Persler, Sasani ve Roma İmparatorluğu, İslam medeniyeti, Sasaniler, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlılar ve Cumhuriyet döneminde Kürtlerin mücadeleleri ve cemiyetler ile Hakkari'nin durumunu, kimlerin eline nasıl geçtiğini vb. konularda tarihi belge ve bilgilerle açıklamaya çalışıyor.
 

Sümbül Dağından Ayın Doğuşunu İzlerken; Hakkari Suretleri.jpg

Onun çalışmaları bununla bitmiyor, tabi. 

Üçüncü kitabı "Sümbül Dağından Ayın Doğuşunu İzlerken; Hakkari Suretleri"  ve ardından dördüncü kitabı; 1500 ile 1600 yılları arasında yaşayan Hakkari'nin en önemli Beylerinden biri olan Zeynel Bey'in hayatını anlatan "Zeynel Beg" adlı tarihi bir roman. 
 

Zeynel Beg.jpg

Ayrıca, "Dîrok û Şaristaniya Uratûyan" (Uratuların Tarihi ve Medeniyeti), "Sıltanê Kurd Selahadîn Eyûbî"  (Kürt Sultan Selahattin Eyyubi),"Şina Şengale" gibi birçok kitabı bulunuyor. 


"Eserlerini okumaya doyamazsınız"

Yazar ve sosyolog İkram İşler, "Kadim dostum, arkadaşım çok sevdiğim bir kişiliktir" dediği İhsan Colemêrgî'yi şöyle ifade etti: 

İhsan Colemergi gittikçe bozulan ve kirlenen bir dünyada temiz kalmasını becermiş ender insanlardan biridir. İyi bir dost olmasının yanı sıra iyi bir eş olduğuna bizzat şahitlik etmiş bir insanım. Eşine verdiği değeri çok az insanda buldum. 
 

1.jpg

İhsan Colemêrgî ile eşi Besê Colemêrgî / Ekran Alıntısı: YouTube 

"İyi bir tarih okuyucusu ve yazarıdır. Yazdığı Kürtçe romanları ve araştırma eserlerini okumaya doyamazsınız" diye konuşan İkram İşler, "Özellikle eskiçağ tarihine ne kadar egemen olduğunu o size bu konuda bir şeyler anlatmaya başladığında daha başlangıç aşamasında çarpıldığınızda anlasınız.  Sümerleri, Asurlar özellikle de Urartuları dinlemez adeta yaşarsınız.  Urartuları anlattığında bu devletin askerlerinin nal seslerinden irkilir kendinizi onların yarattığı kültürün ve inancın içinde bulursunuz" ifadelerini kullandı.
 

ikram işler.jpg

Yazar ve sosyolog İkram İşler / Fotoğraf: Independent Türkçe​​​​

"Kendimizi eskiçağ tarihine kaptırdık"

Colemêrgî'yle yaşadığı bir anısını aktaran İşler, "Tatvan Belediyesi'nin hazırladığı bir panelde ben o ve Nezir Ocek panelci olarak çağrılmıştık. Birlikte seyahat ettik. Nezir Ocek Kürt dili konusunu anlatacak, ben Kürt Sosyolojisinden, İhsan Colemerik ise Kürt tarihinden bahsedecekti. Bu durumu fırsat bilerek tarih ile ilgili ne kadar sorum varsa iki buçuk saatlik bir yolculukta ona sorabilecektim. Ben sordukça o açıldı. O kadar heyecanla anlatıyordu ki kendimizi eskiçağ tarihine kaptırdık. Van-Tatvan arasını nasıl geçtik anlayamamıştık. Ben bir soru soruyordum o bu soruda öğrenmek istediğim şeyleri hesaplıyor ve anlatması gereken ne varsa anlatıyordu. Ben ile Mamoste Nezir hayran kaldık onun anlatımlarına" dedi. 

İşler ayrıca, bu anısını anlattığı birçok arkadaşının ve çoğu sanat tarihi öğretim üyesinin Colemerîk'in evine gittiklerini de belirterek, "Ondan çok etkilendiklerini söylediler. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan tarih, sanat tarihi öğretim üyeleri, arkeologlar ile arasının çok iyi olduğunu, bilgisiyle onlara çok destek olduğunu anlattılar" diye konuştu.
 

İhsan Colemêrgî (9).jpg

Fotoğraf: Independent Türkçe​​​​

"Evi tam bir müzeydi"

İhsan Colemêrgî'nin tarih bilgileriyle kendilerini hep heyecanlandırdığını söyleyen İşler, onun tarihi bilgisi karşısında, kendilerinin tarihi bilgilerinin ne kadar az olduğunu fark ettiklerini vurguladı.  

Colemêrgî'ninevini gördüklerinde, hayretler içinde kaldıklarını dile getiren İşler, duygularını şöyle dile getirdi:

Ev demeye şahit isterdi. Çünkü burası tam bir müzeydi.  Kürt kültürünün birçok eseri sergilenmiş, özene bezene evde yerleştirilmişlerdi. Yerlerde halı ve kilim örnekleri benim aklımı başımdan aldı adeta. Ona burada halı ve kilimler ile ilgili bir kitap yazdığımı söylediğimde o da buna çok şaşırdı. Kitabı daha görmemişti. Yerdeki halıların üzerindeki desenlerin felsefe ve mitolojik anlamlarını açıkladığımda aklı gitti. Bu kitabı mutlaka istediğini söyledi. Daha sonra ona kitabı götürerek imzaladığım için çok sevindi. Kütüphanesinin zenginliği ve seçme eserleri barındırdığını gördüğüme çok sevinmiştim. Ondan birkaç hafta boyunca kitap aldım.
 

244486-1020465968.jpg

Ekran Alıntısı: YouTube

Gazeteci, yazar Hamdiye Çiftçi Öksüz, İhsan Colemêrgî'yle tanışmalarının çocukluk yıllarında başladığını söyledi ve onu "Cembeliyê Kurê Mîrê Hekaryan", "Benevşe Narin" kitapları ile tanıdığını anlattı:

Onun o kitabı herkesin dilindeydi, tabii ki bendeki yeri başkaydı. O kitabıyla birlikte bir hayranlık vardı içimde. Sadece benim için değil, onu tanıyan, duyan herkesi için yaşayan bir efsane, yaşayan bir tarih, adım adım bilgi kokan bir bilgedir. Onunla sık sık görüşmeye çalışıyorum kaliteli sohbeti için. Her konuda bilgi sahibi olması, fikirleri insanı cezbeden başka bir konu.
 

hamdiye çiftçi.jpg

Fotoğraf: Independent Türkçe​​​​

"Onu, tarif etmek gerçekten imkansız"

2015 yılında Kürt yazarlar Derneği'nin Van temsilciliği yaptığı dönemde bütün yazarlarla iletişime geçtiğini söyleyen Çiftçi, "Tabi ilk görüştüğüm yazarlardan biri de İhsan Colemêrgî'ydi. Van'da bir panel düzenlemiştim, kendisini de davet etmiştik. İlk resmi tanışmamız, bu panelde olmuştu. Colemêrgî'yle görüşmek ve röportaj yapmak isteyenlere, genellikle kitaplarını okuyup okumadığını sorar, okumayan kişilerle kesinlikle görüşmemeye çalışır ve röportajlarına cevap vermez" dedi.

Sosyolog İkram İşler gibi, Hamdiye Çiftçi de İhsan Colemêrgî'nin evine hayranlığını dile getirdi:

Bir gün evine gittiğimde kendisine olan hayranlığım daha da artmıştı. Evindeki eşyaları sizi tarihin derinlerine götürür. Evindeki eşyalar sanki bu döneme ait değil, binlerce yıl önce kurulan Urartular dönemine götürür sizi. Evinde Urartu krallarını, tanrılarını tasvir eden tablolar, kılıçlar, vazolar sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Öyle bir büyüleyici havası var ki, insanı kendisine hayran bırakıyor. Konuşması, giydiği abası, yani bir filozof edasıyla sohbeti gerçekten filmlere konu olabilecek, üzerinde kitap yazılabilecek bir insanı. Onu, tarif etmek gerçekten imkansız.
 

İhsan Colemêrgî (4).jpg

Fotoğraf: Independent Türkçe​​​​

"Bölgenin yaşayan tarihidir"

Yazarlığına, düşüncesine, tarihi bilgisine, kitaplarına ve mütevazı yaşantısına çok büyük hayranlık duyduğunu ifade eden Çiftçi, "Onun gibi bir insanla tanıdığım için çok şanslıyım. Böyle bir insanla aynı dönemde yaşıyor olmak da çok farklı bir duygu. Hakkari'de Van'da ne sorarsanız her konuda bilgi sahibidir mutlaka. Bölgenin yaşayan tarihi Colemêrgî'yi tanıyor olmak onur verici" diye konuştu.  

Çiftçi, "Kürtlerin yaşayan bir efsanesi, yaşayan bir hafızadır. Toplum ondan daha fazla faydalanmalıdır. Özellikle yazarlar, aydınlar ve gazeteciler onun ender bilgilerinden faydalanması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Ercan Öksüz /  Independent Türkçe

Kaynak: "Kürtlerin Herodot'u" İhsan Colemêrgî; halkın gözünde "yaşayan bir efsane"

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 25 43
7. Bodrumspor 25 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü