"Biz bir ekibiz ve eğer bir pay verilecekse hepimize verilmeli"

Sağlık çalışanları, koşullarının düzeltilmesi talebiyle birçok kentte bir günlük iş bıraktı.  

Sağlık 06.12.2021, 17:59 06.12.2021, 18:27
24

HABER MERKEZİ - Sağlık çalışanları, koşullarının düzeltilmesi talebiyle birçok kentte bir günlük iş bıraktı.  

Sağlık örgütleri, sağlık hizmetine erişim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının düzeltilmesi için bugün iş bırakma eylemine gitti. Diyarbakır’daki sağlık emekçileri, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi önünden Dağkapı Meydanı'na yürümek istedi. "İş ücret iş yeri güvencesi", "Ücretsiz nitelikli ulaşılabilir anadilde sağlık" ve "Sağlık haktır satılamaz" yazılı önlüklükler ile Dağkapı Meydanı'na doğru yürümek isteyen sağlık emekçilerini ablukaya alan polisler, yürüyüşe izin vermedi. 

Sağlık emekçileri, polis ablukasını "Zafer yürüyen emekçinin olacak", " Susma sustukça sıra sana gelecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarıyla protesto etti.  

DİYARBAKIR

Sağlık emekçileri, polis ablukasını "Zafer yürüyen emekçinin olacak", " Susma sustukça sıra sana gelecek", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganlarıyla protesto etti. Sağlık emekçileri, daha sonra hastane önünde açıklama yaptı. SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, sağlığa dönüşüm programı adı altında "ucube bir sistemle" karşı karşıya olduklarını söyledi. Atabey, "Sağlığı piyasalaştırdılar, hastaları müşteri yaptılar. Hastalar muayene olamıyor, hekimler işlerini yapamıyor. Halkın sağlığa erişiminde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yıllardır hiçbirimiz hak ettiğimizi alamadık. Algı operasyonlarına kanmayacağız. Biz bir ekibiz ve eğer bir pay verilecekse hepimize verilmeli" diye konuştu. 

Diyarbakır Tabib Odası Başkanı Elif Turan, "Emek bizim söz bizim" kampanyalarına işaret ederek, "Taleplerimiz bütün sağlık emekçileri ve halkımızın sağlık hakkı için. İnsan onuruna yaraşır çalışma koşullarında çalışmak istiyoruz. Artık yeter diyoruz. Temel ücret talep ediyoruz" dedi.

Ardından SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanları Şiyar Güldiken ve Yıldız Ok Orak basın metnini okudu. Orak, “Sahte enflasyon oranlarının bile altında ücret artışlarının altına sarı sendika imza atıp sonra çıkıp tarihi kazanım diyebiliyor. İktidar bir taraftan, Sağlık Bakanlığı öte taraftan, yetkili sendika diğer taraftan sağlık emekçilerinin aklıyla dalga geçiyor” diye kaydetti. 

İSTANBUL

SES üyeleri, İstanbul’daki hastanelerde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çapa Tıp Fakültesi’nde greve giden sağlıkçılar, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, "Sağlık ekip işidir. Herkese insanca yaşayacak temel ücret istiyoruz" yazılı pankart açılırken, “Tayin hakkımız yok, süresiz sözleşmelilere kadro istiyoruz", "Güvenli çalışma ortamı istiyoruz", "Bu şehirde tükeniyoruz, köyümüzde daha mutluyduk", "Eşit işe eşit ücret", "Tavan dediniz, taban çıktı", "Yıpranma payı istiyoruz"  dövizleri taşındı. Sağlıkçılar, sık sık “Sağlık emekçisi köle değildir” ve “Sağlık ekip işidir” sloganları atıldı. SES İşyeri Temsilcisi Tülin Çelik, yılladır “sağlıkta dönüşüm” adı ile ifade edilen, halk ve emekçiler lehine olmayan uygulamalarla karşı karşıya kaldıkları için alanlarda olduklarını söyledi.  

MERSİN

SES Mersin Şubesi, bir günlük iş bırakma eylemine ilişkin Mersin Şehir Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Sağlık ekip işidir ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın” pankartı ile “Bakan Fahrettin bizi kahrettin”, “Yıpranma payı istiyoruz” ve “Sefalete teslim olmayacağız” dövizleri taşındı. Açıklamada, sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “İş, emek özgürlük” sloganları atıldı.

SES Mersin Şehir Hastanesi İşyeri Temsilcisi Aygül Batmaz, yaşanan ekonomik kriz ile birlikte mağdur edilen emekçilerin durumuna dikkati çekti. Batmaz, acil olarak yerine getirilmesi için taleplerini şöyle sıraladı:

ADANA

Adana’da Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi, Ekrem Yok Ruh Sağlığı Hastanesi ve Çukurova Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlıkçılar iş bıraktı. SES ve Dev Sağlık-İş üyesi işçi, emekçiler “Sağlık ekip işidir” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları ile taleplerini haykırdı.

ŞIRNAK  

Şırnak'ın Cizre ilçesinde iş bırakan sağlık emekçileri, Cizre Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. SES üyelerinin katıldığı açıklamada, "Sağlık ekip işidir ayrıştırılamaz" yazılı pankart açıldı. Burada açıklama yapan SES Şırnak Kadın Sekreteri Hatun Magi, bugün talepleri için iş bırakarak alanlara çıktıklarını belirterek, “Bu bir uyarı grevidir. Taleplerimiz hayata geçirilinceye kadar mücadeleye etmeye devam edeceğiz" dedi. 

İZMİR 

İzmir'de SES ve Türk Sağlık-Sen üyeleri, “Yan yanayız, bir aradayız, alanlardayız. Sağlık çalışanları hekimiyle, hemşiresiyle, ebesiyle, teknisyeniyle, işçisiyle, tüm sağlık emekçileriyle bir bütünün ayrılmaz parçasıdır" şiarıyla kentte bulunan birçok hastanede iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Hak ve taleplerinin karşılanmasını isteyen sağlık emekçileri, birçok hastanenin önünde ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada çalışma koşullarının ağır ve maaşlarının düşük olduğu belirtilerek, “Ne zaman haklarımızı elde etmek için ortaklaştığımızda, güçlü ses çıkardığımızda bizleri ayırmak için ekibin bir kısmına yönelik kısmi yasal düzenlemeler yapmakta, mobbing uygulamakta, ötekileştirme dahil her türlü yöntemle bizi baskı altına almaya çalışmaktalar. Emekçilerin tepkisinin çığ gibi büyüdüğü, ‘geçinemiyoruz’ ‘yaşatmaya çalışırken ölmek istemiyoruz" denildi.

AYDIN

SES Aydın Şube üyeleri, Atatürk Devlet Hastanesi ve Aydın Devlet Hastanesi’nde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

URFA

SES Urfa Şubesi, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde yaptığı açıklamada "Grevdeyiz" pankartı açıldı. Açıklamada konuşan SES Üyesi Yakup Çekin, "Sağlık ekip işidir. İş barışı bozulmadan çalışmak istiyoruz. Birlikte mücadele ederek birlikte kazanacağız" dedi.

Ardından emekçiler "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atarak 5 dakika oturma eylemi yaptı. Açıklama alkışlarla son buldu. 

MARDİN 

Artuklu ilçesinde valiliğin 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı gerekçesi ile iş bırakma eylemleri engellenmek istenen sağlık emekçileri, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde uzun bir süre bekledi. Polis amirlerinin, “Burası İstanbul ya da Ankara değil” diyerek engellemeye çalıştığı sağlık çalışanları, hem hastane önünde hem de hastane içinde eylemelerini sürdürdü. Sağlık emekçileri “Mardin Sağlık Platformu” yazılı pankartın arkasında toplanarak hastane önünde açıklama yaptı. 

SES Mardin Şube Eşbaşkanı Özgür Bilek, eylemlerinin engellenmek istenmesine tepki gösterdi. SES Şube yönetici Ahmet Özen’in basın metnini okuduğu açıklama, alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu. 

Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerindeki devlet hastaneleri ile diğer ilçelerdeki aile sağlık merkezlerinde de iş bırakma eylemleri yapıldı. 

ANKARA 

Sağlık örgütleri, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Emeğimizi görünür kılıyor hizmet üretmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Sefalete teslim olmayacağız” ve "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı. Eylemde konuşan SES Ankara Şube Eş Genel Başkanı Nazan Karacabey, "Her geçen gün fakirleşiyoruz, bu gerçeği biz yaşarken bizi yalan sözlerle kandırmaya çalışmayı bırakın. TÜİK verileriyle, iktidar demeçleriyle geçiştirilemeyecek bu duruma karşı ücretlerimizde iyileştirme yapılmıyor. Sahte enflasyon oranlarının bile altında ücret artışlarının altına sarı sendika imza atıp sonra çıkıp tarihi kazanım diyebiliyor" şeklinde konuştu. 

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ise, 2022 bütçesinin Meclis'e geldiğine işaret ederek, "Siyasi iktidar bir kez daha emek düşmanı politikalarıyla emekçilerin hakkını vermek yerine emekçilerin hakkını yiyerek cevap vermiş oldu. 2022 bütçesini oluşturan çalışanlar, emekliler, kamu emekçilerinin taleplerini görmezden gelmek bu bütçeyi ranta, yandaşa, çetelere peşkeş çekmek bir kez daha bu sokakta daha güçlü haykırmamıza neden oldu. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar sokaklarda iş yerlerimizde bu sesi daha güçlü haykırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BATMAN 

SES Batman Şubesi ile Batman Tabip Odası, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Emek bizim söz bizim” ile “Geçinemiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sağlık örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. SES Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak yıllardır “sağlıkta dönüşüm” adı ile ifade edilen, halk ve emekçiler lehine olmayan uygulamalara karşı alanlarda olduklarını söyledi. 

ADANA

Adana’daki hastanelerde SES, Adana Tabip Odası ve Dev Sağlık-İş üyeleri iş bıraktı. Adana Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen sağlıkçılar, halay çekerek, “Sağlık işi, ekip işi”, “Ücrette adalet istiyoruz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı. Eylemde Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Selahattin Menteş, SES Şube Eşbaşkanı M. Enis Akyüz ve TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten konuştu. 

ANTALYA

SES Antalya Şubesi üyeleri,  Antalya Üniversitesi Hastanesi H Blok önünde toplanarak, A Blok önüne yürüdü. Yürüyüş sonrası sağlık emekçileri açıklama yaptı. SES Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, ayrıştırmaya yönelit politikalara karşı birlikte mücadele edeceklerini söyledi. 

HATAY

Hatay'da sağlık emekçileri, bir günlük iş bırakarak, taleplerini dile getirdi. Emekçiler, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Samandağ Devlet Hastanesi önünde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

( Yazılı Haber MA )

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ

YouTube kanalında ülkenin sıcak gündemini ötekilerin sesinden ekrana taşıyoruz.

ÖTEKİ TV Resmi Web Sitesi https://www.otekileringundemi.com/

ÖTEKİ TV Sosyal Medya Hesapları:

Twitter https://twitter.com/OtekilerinG

Facebook ►https://www.facebook.com/OtekilerinG

Instagram https://www.instagram.com/otekilerin_gundemi/

YouTubehttps://www.youtube.com/channel/UCmKlsa826_a9G30R7r884Xw

Sizler de kanalımıza abone olabilir ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz!

Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
"Erken seçim olursa Cumhurbaşkanı kim olmalıdır? "
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Samsunspor 19 30
8. Adanaspor 19 29
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 19 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü