İSTANBUL - Partisinin Danışma Kurulu toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçimlere Yeşil Sol Parti ile gireceklerine işaret ederek, "Bütün demokrasi güçleri iktidarın her türlü kötücül oyununa karşı birleşmek zorundadır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu, seçim gündemine dair Taksim Hill Otel’de toplandı. HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın yanı çok sayıda siyasetçi, yazar ve sivil toplum örgütü temsilcisi de toplantıya katıldı. 

Toplantı öncesi konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, toplantının “yol haritası” niteliğinde olduğunu belirtti. 

Sancar, “Bu toplantı bizler için çok değerli. Çünkü bundan sonraki yol haritamızı belirlemek için yapacağımız istişareler bizim açımızdan çok değerli olacaktır. Depremin yarattığı yıkım aynı zamanda düzeni değiştirme sorumluluğumuzu artırdı. Önemli kararları çeşitli istişarelerle dün açıkladık. Depremden sonra aldığımız bir karar vardı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarma politikamızı yeniden gözden geçireceğimizi ilan etmiştik. Ondan önce aday çıkarma çalışmalarımız son aşamaya gelmişti ama depremde sadece yerin altı yarılmadı aynı zamanda yerin üstündeki düzen de bütün ağırlığı ile halkın üzerine çöktü. Bu düzenin tüm çürümüşlüğü, yozlaşmışlığı ve zalimliği halka çok ağır kayıplar yaşattı. Depremin yıkımı aynı zamanda bu düzenin değiştirilmesi sorumluluğunun da ne kadar ağır ve ciddi olduğunu bizlere gösterdi" diye konuştu. 

‘GÜÇLENEREK YÜRÜYECEĞİZ’

Çeşitli görüşmeler sonucunda Emek ve Özgürlük İttifakı olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmama kararı aldıklarını ifade eden Sancar, bu kararla parlamento seçimlerine daha da güçlenerek yürüyeceklerini aktardı. Sancar, “Tarih hızlandı, sorumluluklar çok ağırlaştı, ciddileşti. Bizler bu tarihi dönemeçte demokratik sorumluluk bilinciyle hareket etme konusunda kararlı olduğumuzu hep söyledik. Bu sorumluluğunun sonuçlarının da ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz” dedi. 

AYM’NİN KARARI 

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) sözlü savunma tarihinin ertelenmesine ilişkin verdiği ret kararını değinen Sancar, “24 aydır devam eden bir davada AYM bir ay daha bekleyemeyeceğine karar vermiş oldu. Bu kararın ne anlama geldiğini gayet iyi biliyoruz. Seçimlere gidilirken bu davanın Demokles'in kılıcı olarak tepemizde sallandırılması kararının devamı olarak değerlendiriyoruz. Demokratik dönüşüm umudunu iktidarın insafına terk etme hakkına sahip değil. Bu karar verildikten sonra artık top AYM’de, daha doğrusu iktidarda. Yani bundan sonra davanın kaderi iktidarın insafına terk edilmiş dudumda. Bizler de bu ülkenin geleceğini demokratik dönüşüm umudunu iktidarın insafına terk etme hakkına sahip olmadığımızın bilincindeyiz” ifadelerini kullandı. 

YEŞİL SOL PARTİ KARARI

Sancar, şöyle devam etti: “Geniş kesimlerin bir fikir birliği var. Bu nedenle seçimlerde HDP olarak girmenin ciddi riskler taşıdığı sonucuna vardık ve seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında girme kararını verdik. Seçimler bizim için gelecek dönemi sadece bu dönemi sona erdirmek için gelecek dönemi kurma açısından tarihi bir öneme sahiptir. Karşımızda organize bir kötülük düzeni vardır bu kötülük düzeni her türlü zorbalığı kendine hak sayıyor. Bu konuda sınır tanımıyor yalan aygıtlarıyla sürekli kamuoyunu yanıltma ve nifaklar sokarak demokrasi güçlerini ayrıştırma operasyonu yapıyor. Bizler bunun farkındayız. Bu kötülük düzeni demokrasiyi çökertmiştir, hukuku yok. Biz bu kötülük düzenine son verme kararlığındayız. Bunu yapabilecek gücümüz olduğunun da farkındayız. 

YENİDÜZENİN İNŞASI 

Toplumun büyük çoğunluğunun da bu kötülük düzenini bitmesi yönünde güçlü bir isteğe ve iradeye sahip olduğunu düşünüyoruz. İnancımız bu konuda gerçekten çeşitli verilere dayanıyor. Sadece verilere değil günlük hayatta karşılaştığımız bütün gerçekler toplumdaki asıl güçlü talebin büyük çoğunluğun arzusunun demokratik dönüşüm ve değişim olduğunu bizlere gösteriyor. Bizler demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Evet, bu dönüşümü gerçekleştirmek için de sorumlulukla hareket etme ve bütün demokrasi güçlerini bir araya getirmek önemli bir ihtiyaç olarak kendini gösteriyor. Bütün demokrasi güçlerini aynı çizgide buluşturmanın bu süreçte ne kadar önemli olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Seçime giderken de seçimden sonra yeni bir yaşamı ve yeni düzene giden yolu inşa ederken de öyledir.

Sancar: Bitlis Yeşil Sol ile meclise temsilcilerini göndermeye hazır Sancar: Bitlis Yeşil Sol ile meclise temsilcilerini göndermeye hazır

Değişimin adresi ve güvencesi bizleriz. Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçları hiç şüphesiz önemlidir. Bu iktidarı gönderecek güç bu toplumun çoğunluğunda vardır. Bu iktidarı gönderecek güç bu toplumun çoğunluğunda vardır. Ama yeni başlangıcı demokrasi adalet özgürlük ve barış üzerine inşa etme sorumluluğu da bizlerdedir. Bizler bu görevi hem bugüne hem de geleceğe karşı tarihi bir sorumluluk olarak görüyor ve değerlendiriyoruz. Bu iktidarı göndereceğiz bu düzeni değiştireceğiz. Geleceğin de yeni başlangıç ve yaşamı da kurma konusunda güvence olma rolümüzü sonuna kadar yerine getirmek için her türlü çalışmayı sonuna kadar sürdüreceğiz. 

GÜCÜMÜZ YETER

Çağrımız açıktır. Bütün demokrasi güçlerini iktidarın her türlü kötücül oyununa bütün yalanlarına toplumu kaosa sürükleme planlarına karşı birleşmek zorundadır. Demokrasi güçlerinin birliği en geniş mücadele ortaklığı en güçlü irade birliği bu seçimleri de başarıyla atlatmamızı sağlayacaktır. Biz diyoruz ki birlikte başaracağız hep birlikte kazanacağız. Bundan başka çaremiz yoktur. Buna gücümüz yeter. Buna imkanlarımız var ve bu konuda toplumun büyük çoğunluğunun da desteği var.”

Sancar’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.