URFA - Öcalan ile son teması 25 Mart 2021 tarihindeki telefon görüşmesiyle sağlayan kardeşi Mehmet Öcalan, “Herkes 2022 Newrozu'ndan yükselen sese saygı duymalı. Sayın Öcalan'ın fiziki olarak özgür olmasının zamanı geldi” dedi. 

Mehmet Öcalan MA / Emrullah Acar'a konuştu; İmralı Adası'nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit, 23 yıldır devam ediyor. Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla 72 merkezde milyonların katıldığı Newroz kutlamalarında, "Bijî Serok Apo" sloganlarıyla sık sık Öcalan'a özgürlük talebi damga vurdu. Bir milyonu aşkın kişinin katıldığı görkemli Diyarbakır Newrozu’nda ise Diyarbakır Emniyeti’nin tüm engellemelerine rağmen özgürlük taleplerinin yanı sıra Newroz meydanında Öcalan’ın posterleri açıldı. 

Newroz meydanlarından yükselen bu taleplere rağmen 23 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan, 25 Mart 2021’de gerçekleştirilen kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınamıyor, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor. 

Ailesinin 25 Mart 2021 tarihindeki 4-5 dakikalık telefon görüşmesinden sonra, avukatların ise 7 Ağustos 2019 tarihinden bu yana haber alamadığı Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurulara yanıt verilmiyor. Aile ve avukatların 1999’dan 2016 yılına kadar yaptığı görüş başvuruları, "hava muhalefeti", "gemi bozuk", “koster bozuk”; bu tarihten 2019 yılına kadar yaptıkları başvurular ise 3 aylık aile, 6 aylık avukat görüş yasağı gerekçeleriyle reddedildi. 2019 yılından sonra yapılan başvurulara ise olumlu ya da olumsuz yanıt verilmiyor. HDP tarafından 26’ncı (17 Kasım 2015-16 Mayıs 2018) ve 27’nci (7 Temmuz 2018’den bu yana) dönemde, İmralı’da uygulanan tecride dair farklı tarihlerde Meclis Başkanlığı’na verdiği 54 soru önergesinden ise şu ana kadar sadece biri yanıtlandı. 25 Mart'ta yarıda kesilen telefon görüşmesinden sonra Asrın Hukuk Bürosu avukatları müvekkilleri Öcalan'la görüşme yapabilmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na sonuçsuz 147 başvuruda bulundu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 25 Mart 2021 tarihinde görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı'da devam eden tecrit, yapılan başvurulara rağmen Öcalan ve diğer tutuklulardan bir yıldır haber alınamaması ve Newroz kutlamalarına damgasını vuran “Öcalan’a özgürlük” talebini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. 

DÜNYADA BENZERİ YOK

PKK Liderine uygulanan tecridin dünyada bir örneği olmadığına vurgu yapan kardeşi Mehmet Öcalan, tecridin kimi dönem gevşetildiğini, kimi zaman ise derinleştirildiğini söyledi. Türkiye'de genel olarak siyasetin Kürtlere baskı üzerine inşa edildiğini belirten Öcalan, “Sayın Öcalan'a uygulanan tecrit Kürt sorununa yaklaşım ile bağlantılıdır. Hiçbir yerde 23 yıldır bir insan denizin ortasında tecrit altında tutulmadı. Bu denli uzun süreli kimsenin hakları ayaklar altına alınmadı” dedi. 

‘DEVLET YANLIŞ OYNUYOR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan, 25 Mart 2021 tarihinde Urfa Adliyesi'nde gerçekleşen telefon görüşmesinde, ağabeyinin kendisine “Sen buraya nasıl geldin? Kim seni getirdi? Nasıl oldu? Nereden arıyorsun?” diye sorduğunu hatırlattı. PKK Liderinin, “Bu yapılanlar için hem sen hem de devlet yanlış yapıyor. Nedeni şudur; bir yıldır hiçbir şekilde görüşme yok. Bu yapılanlar ne devlet hukukunda ne de başka bir hukukta yer alıyor. Senin gelmen yanlış ve çok tehlikeli. Devlet de çok tehlikeli oynuyor. Bu doğru bir şey değil. Bir görüşme olacaksa, hukuksal çerçevede olmalıdır. Bir yıl sonra kendi istekleri üzerine telefonla görüşme yaptırmak olmaz. Bu yaptığınız çok yanlış. Devlet de yanlış oynuyor, siz de. Bu hukuki değil, doğru da değil. Bu asla kabul edilemez. Bu aynı zamanda çok tehlikelidir. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Avukatlarımın buraya gelerek benimle görüşme yapmasını istiyorum. Bu hukuki bir şeydir. 22 yıldır buradayım. Bu sorun gelecekte nasıl olacak? Bu sorun, ancak hukukla çözüme kavuşturulabilir. Neden buraya gelmiyorlar? Şayet bir görüşme olacaksa bu avukatlarla olmalıdır. Çünkü bu durum hem siyasi hem de hukukidir” dediğini aktaran Öcalan, yaklaşık 4-5 dakika konuştuklarını ve PKK Liderinin “Bu görüşme çok yanlış. Bu görüşme değil” dedikten sonra telefonun kesildiğini belirti. 

‘CPT YAPILANLARA ORTAK’ 

Kesilen bu telefon görüşmesinden sonra PKK Lideri Öcalan’dan 1 yıldır haber alınamadığını vurgulayan kardeşi Öcalan, “Bu insani, hukuki, yasal değil, asla kabul edemeyiz. Sayın Öcalan ‘devlet yanlış yapıyor’ demişti. Bu yanlış bir yıldır sürüyor. Devlet kendi yasalarını ayaklar altına alıyor. Sayın Öcalan’a yaklaşım Kürtlere yaklaşımdır. Biz bir yıldır haber alamıyoruz ama Cumhurbaşkanı çıkıp Sayın Öcalan adına bir şeyler söylüyor. Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) bu yaşananlara ortaktır. 4 insandan bir yıldır haber alınmıyor, ancak CPT bunu gündemine almıyor. Türkiye’de HDP ve dostları dışında ‘demokratik’ siyaset yaptığını iddia eden muhalefet partileri bir gün çıkıp '4 insandan haber alınamıyor' diyemediler. Birçok sivil toplum kuruluşu var, İnsan hakları Derneği (İHD) dışında kimse 'bu 4 insanın hakları var' diyemedi. Kürtler üzerinden siyaset yapanlar kaybeder, ayıptır” ifadelerini kullandı. 

NEWROZ’DA YÜKSELEN SES 

PKK Liderini Newroz'da milyonların sahiplendiğini, paradigmasının farklı etnik, inanç ve ezilen tüm toplumsal kesimlere umut olduğunu belirten Öcalan, devamında şunları söyledi: “Sayın Öcalan halkın iradesi. Newroz'da milyonlar 'Sayın Öcalan'a özgürlük' dedi. Milyonlar, ‘Kürt sorunu çözülecekse, ancak Sayın Öcalan çözer' dedi. Bunu herkes gördü ve duydu. Dünyada herkes bu gerçeği biliyor. Devlet bunu iyi bilsin; bu devletin bir sınavı, akan kanın bir an önce durması gerek ve muhatap Sayın Öcalan'dır. Yapay muhataplar yaratmanın bir anlamı yok. Herkes 2022 Newrozu'ndan yükselen sese saygı duymalı ve ona göre adım atmalı. Bir çözüm isteniyorsa, İmralı kapıları kırılmalı. Sayın Öcalan'ın fiziki olarak özgür olmasının zamanı geldi. Kürtlerin tek gündemi budur. Bir an önce bu talep karşılanmalı.” 

MA / Emrullah Acar