banner9

banner8

Buldan: Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığından dolayı buradan, bu kürsünde kutluyorum

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhurbaşkanlığı aday çıkarma politikalarını gözden geçireceklerini belirterek, “HDP tüm siyasi mühendislik oyunlarını bozacak, kurucu bir siyaset üretecek” dedi. 

Seçim Gündemi 2023 07.03.2023, 23:08
13
Buldan: Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığından dolayı buradan, bu kürsünde kutluyorum

ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhurbaşkanlığı aday çıkarma politikalarını gözden geçireceklerini belirterek, “HDP tüm siyasi mühendislik oyunlarını bozacak, kurucu bir siyaset üretecek” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Parlamento Grubu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında grup toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, HDP Kadın Meclisi ve bileşen partilerinin temsilcileri, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kaplan, SES Eş Genel Başkanı Gönül Adıbelli, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Barış Anneleri, kadın, insan ve hukuk örgütlerinin temsilcileri katıldı. Toplantı salonu sıralarına “Jin jiyan azadî” ve Türkiye ve Arapça “Yalnız değil birlikteyiz” yazılı dövizler bırakıldı. Toplantı, depremzede kadınların yaşadıkları ve HDP Kadın Meclisi’nin deprem bölgesinde yürüttüğü çalışmaları konu alan sinevizyon gösterimiyle başladı. 

‘8 MART’I FELAKETİN GÖLGESİNDE KARŞILIYORUZ’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü felaketin karşısında karşıladıklarını belirterek, “8 Mart bizler için, kadın özgürlük mücadelemizi ve dayanışmamızı büyüterek alanlarda en güçlü şekilde sesimizi duyuracağımız günün adıdır. Ancak maalesef 8 Mart’ı bu sene büyük bir felaketin gölgesinde karşılıyoruz. Bir kez daha sizlerin huzurunda deprem felaketinde kaybettiğimiz tüm canlarımızı rahmetle saygıyla anıyorum, yakınlarına, sevdiklerine başsağlığı diliyorum. Yaralı olan tedavi gören bütün depremzedelere geçmiş olsun diyorum. Bu depremden zarar gören tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yine aynı depremden ağır şekilde etkilenen ve ambargoya maruz bırakılan Suriye halklarının da acısını yürekten paylaşıyor, dayanışma duygularımı iletiyorum” dedi. 

‘AMEDSPOR GOL ATMAYA DEVAM EDECEK’  

Amedspor’un Bursaspor ile karşılaşmasında kentte ve sahada uğradığı saldırılara değinen Buldan, şunları söyledi: “Bir yandan bu acılar yaşanırken, hafta sonu Amedspor-Bursaspor maçında örgütlü faşist bir saldırıya ülkece tanık olduk. Sahada ırkçı gruplar tarafından tribünlerde sergilenen resimler bu saldırının arkasında kimlerin olduğunu bizlere çok net olarak göstermiştir. Ben buradan Amedspor oyuncularına, yönetimine, taraftarlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. ‘Amedspor yalnız değildir’ diyorum. Hükümetin küçük ortağı bu kürsüde yaptığı konuşmada ırkçı saldırılara, 90’ların karanlık çetelerine bir kez daha açıkça sahip çıktı. Yetinmedi ‘Amed yok’ dedi. ‘Amedspor yok’ dedi. 

Ben de diyorum ki; Amed vardır, var olmaya da devam edecek. Amedspor vardır, var olmaya da devam edecek. Amedspor gol atmaya devam edecek. Olmayacak olanlar sizlersiniz bu seçimde gidecek olanlar sizlersiniz, bu ülkenin başında büyük bir bela olan sizlersiniz ırkçı tavırlarınızla gitmeye mahkumsunuz, bizler sizleri göndereceğiz. Buradan halkımıza söz veriyoruz. 90’lı yılların karanlık ruhunu yeniden canlandırmak isteyenlere, faşizmi can suyu olarak görenlere halklarımız en büyük cevabı elbette sandıkta verecektir. Bu ülkeyi 90’ların karanlığına tekrar götürmenize asla izin verilmeyecek. Ama siz 90’ların karanlık çukurunda kalmaya devam edeceksiniz. Tarih sizi hep böyle anacak. Bütün Türkiye halklarına karşı geliştirilen bu tehdidin sahipleri bilsin ki demokrasi ve barış mücadelemiz karşısında bütün kirli tezgâhlarınızla birlikte yenileceksiniz, gideceksiniz ve kaybedeceksiniz.” 

‘SİYASETTE BELİRLEYİCİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Kadınların tarihsel rolü ve sorumluluğu olduğunu ifade eden Buldan, “Bu bilinç ve sorumlulukla hareket edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Halklarımızın geleceği bizler için her türlü hesabın üzerindedir. Bizler HDP olarak şimdiye kadar nasıl bu ilkelerimiz doğrultusunda yol aldıysak, bundan sonra da bu ilkeler doğrultusunda belirleyici rolümüzü yerine getireceğiz. Tekçi, otoriter erkek egemen iktidarını kesinlikle göndereceğiz. Bu yolda hiç bir oyun, hiç bir hesap ve hiç bir provokasyon bizlere engel olamayacaktır” şeklinde konuştu.

‘ÇÖZÜM ÖZGÜRLÜK TALEPLERİNİ KARŞILAMAKTIR’

Buldan, çözümün bir arada ortak yaşamı esas alan ilkelerde buluşmakta olduğunun altını çizerek, “Çözüm imha ve inkâr değil, yok saymak değil, siyasi manevralarla yön vermek değil, halkların demokrasi, eşitlik ve özgürlük talebini yerine getirmektir. İşte Emek ve Özgürlük ittifakı tüm bu gerçeklikleri görerek hakların umudu olacaktır. Ülkenin içine sürüklenmek istendiği kaosa, yaşanan acılara karşı gün umudu büyütme, dayanışmayı yükseltme günüdür” ifadelerini kullandı.

‘KADIN DAYANIŞMASI UMUDUMUZUN KAYNAĞIDIR’

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Acımız elbette ki çok büyük, öfkemiz diri, yasımız derin, bunun farkındayız sevgili kadınlar. Tüm bunların yanında direnişimiz de büyük, dayanışmamız da. Erkek egemen devletin her türlü engellemesine rağmen büyüyen toplumsal dayanışmamız, kadın dayanışmamız, gençlik dayanışmamız demokratik ve eşit bir geleceğe dair umudumuzun da kaynağıdır, güçlendiricisidir. Ben bu inanç ve kararlılıkla; ilk günden itibaren deprem illerine giderek kadın dayanışmasını en etkili şekilde yürüten kadınları; illerinden, ilçelerinden, köylerinden Mor TIR’ları doldurarak deprem illerine ulaştıran kadınları, zindanlardan gönderdikleri malzemelerle dayanışmanın en güzel örneğini ortaya koyan tüm tutsak kadın yoldaşlarımızı sizlerin huzurunuzda sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bütün kadınları kucaklıyorum. 

8 MART’TA ALANLARDA OLACAĞIZ

Evet, sevgili kadınlar yarın 8 Mart. Bizler bu 8 Mart’ta depremi felakete dönüştüren tek adam rejimine karşı, erkek egemen sisteme ve kadına yönelik şiddete karşı, ‘Yalnız değil, birlikteyiz/Jin, jiyan, azadî’ diyerek en güçlü şekilde alanlarda olacağız. Maalesef ki meydana gelen depremde on binlerce canımızı kaybettik, yüz binlerce yurttaşımız başka illere göç etmek zorunda kaldı. Enkaz altından ‘kurtarın’ diyen seslere ilk 3 gün gönüllüler, sivil toplum örgütleri, kadınlar, gençler ve muhalif siyasi partiler dışında ne yazık ki ses veren olmadı. Devlet yoktu diyenler orada enkaz altında yakınlarını çıkarmak isteyenlerin sesiydi. Bu önemli. ‘AKP-MHP ittifakı yoktu’ diyenlerin sesine karşı ‘Bizler oradaydık’ demek bizler açısından kıymetliydi. Devlet yoktu, AKP-MHP ittifakı yoktu, AFAD yoktu, Kızılay yoktu. Bu seslere kulak tıkandı. İnsanlar kendi imkânlarıyla enkaz altındaki yakınlarını çıkarmaya çalıştı. Bunu gözlerimizle gördük; Adıyaman’da, Maraş’ta, Antep’te, Hatay’da gördük, buna tanık olduk. Enkaz altında sağ kalanlar ne yazık ki soğuktan donarak yaşamlarını yitirdiler. Depremin öldürmediği yurttaşı hükümetin enkaza dönüştürdüğü kurumların yokluğu öldürdü. İşte bu yaşananların en büyük sorumlusu bu iktidardır, halkı kendi kaderine terk eden bu iktidardır. Halka çadır, gıda yardımında bulunmak yerine çadırları satan Kızılay’dır. AFAD görevlilerini elleri kolları boş şekilde neredeyse 3’üncü günden sonra deprem illerine gönderen de bu iktidardır.

BU HALK SİZE HAKKINI HELAL ETMİYOR

Evet, kendileri itiraf etti, helallik istediler. Ben buradan bir kez daha söylüyorum: Bu suçun vebalini kaldıramayacaksınız! Bu halk size hakkını helal etmiyor, etmeyecek! İnsanlar kaybettikleri yakınlarının cenazesini bulamıyor, cenazeler enkazlarla birlikte kaldırılıyor. Çadır bulan soba bulamıyor, soba bulan yakacak bulamıyor. Su bulamıyor, gıda bulamıyor. Üzerinden bir ay geçmesine rağmen bu sorunlar hala en can yakıcı şekilde devam ettiriliyor. Gerekli olan helallik istemek değil istifa etmektir. İstifa etmek erdemdir ama 1 aydır tek bir kişinin istifa etmemesi utanç tablosudur.  

Halkın emeğinden çalanlara, kadınların yaşamından çalanlara, gençlerin, çocukların geleceğinden çalanlara hakkımızı helal etmiyoruz, etmeyeceğiz. Geri alacağız. Canımızdan, alın terimizden, ömrümüzden sömürdüğünüz her şey boğazınıza dursun diyoruz. Size hakkımızı helal etmiyoruz. Yediğiniz her lokmamızı, gasp ettiğiniz her hakkımızı, sebep olduğunuz her canımızı hatırda tutuyoruz. Çürümüş politikalarınız, rant siyasetiniz sebebiyle toprağa verdiğimiz her canın hesabını hatırımızda tutuyoruz. Hesabını adalet önünde tarih huzurunda mutlaka ama mutlaka soracağız.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KADINLARA ŞİDDET 

Biliyoruz ki kadınlar depremin ilk gününden beri hem yaşam mücadelesi hem de erkek egemen zihniyete karşı varoluş mücadelesi vermek zorunda kaldı. Kadınlar bu dönemde de ayrımcılık, ötekileştirme ve şiddetin her türlüsüyle karşı karşıya kaldı. Hem deprem yaşanan yerlerde hem de göç edilmen kentlerde. Maalesef deprem bölgesinde engelli kadınlar ve mülteci kadınlar da ayrımcılığın bambaşka bir boyutuyla yüzleştiler. Mülteci kadınlar dil engelini aşamadığı için çoğu zaman dertlerini anlatamadılar. Engelli kadınlar ve engelli bakımı üstlenen kadınlar için bu devlet, bu iktidar hiçbir zaman kolaylaştırıcı olmadı. Bugün depremin meydana geldiği yerlerde engelli kadınlar güvenli bir barınma alanına, temel hijyen ihtiyaçlarını karşılamak için özel bir alana herkesten daha çok ihtiyaç duymaktadır. Fakat herkesten daha fazla da mahrum bırakılmaktadır. Birçok kadın depremden sonra yaralanarak engelli kaldı; gerekli medikal malzemelere ve ilaçlara ne yazık ki ulaşamadı. Bu sorunların giderilmesine dair hiçbir acil tedbir alınmamıştır, destek sağlanmamıştır. Yine hayatın her alanında ayrımcılığa uğrayan, iktidarın hedefinde olan LGBTİ+ bireyler deprem felaketinde de aynı ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalmıştır. Nefret politikalarının bir sonucu olarak temel ihtiyaçlara dahi erişememişlerdir. Çoğu zaman kendi aralarındaki dayanışma ile ihtiyaçlarını temin etmişlerdir.

Kadınların deprem bölgelerinde hala barınma, su, gıda, giyim ihtiyacı vardır. Gittiğimiz yerlerde bunu bir kez daha gördük. Ancak bunun dışındaki özgün ihtiyaçlarını da gözetmemiz gerekir. Bizler kadınlara ulaştırmak üzere hazırladığımız Mor Kitlerimizle, kadınların özgün ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık ve karşılamaya da devam edeceğiz.  

BU HÜKÜMET EN BÜYÜK FELAKETTİR

Bu hükümet, ülkenin ve kadınların başına gelmiş en büyük afettir, en büyük felakettir. Yaşamlarımızı, geleceğimizi enkaz altında bırakan depremler değil; bu çürümüş, yozlaşmış, insan yaşamını hiçe sayan rant ve talan düzenidir. Kayyım düzenidir. Eğer HDP belediyeleri kayyım darbesiyle gasp edilmiş olmasaydı, deprem sonrası müdahalelerimiz çok daha zamanlı ve etkin olacaktı. Arama kurtarma ekiplerinin oluşturulması ve hızlıca bölgeye gitmesinden, ekipmanların seferber edilmesine kadar insanlarımızın canını kurtarmaya dönük muazzam bir çaba ortaya konulabilirdi. Yine belediyelerimiz gaspçı kayyımların elinde değil de halkın hizmetinde olsaydı, temel ihtiyaçların karşılanmasında da bu kadar sıkıntı, bu kadar büyük mağduriyet yaşanmayacaktı.  Bu nedenle ülkeyi afetlerden ve felaketlerden kurtarmak için önce gaspçı kayyım rejimini değiştirmemiz gerekmektedir. Bunu da kesinlikle başaracağız, biz kadınlar başaracağız, onları göndereceğiz, buradan bir kez daha söz veriyoruz.   

KIZILAY ÇADIR SATTI, YARDIM MERKEZİNE KAYYIM ATANDI

Bu depremde resmi rakamlara göre 90 bine yakın bina yıkılmış, binaların altında on binlerce insan kalmıştır. AFAD’ın toplam personel sayısı ise 6 bin bile değildir. Tüm personel gönderilse 15 binaya bir AFAD görevlisi düşüyor ki o da ekipmansız bir şekilde ve elinde bir kürek bile olmadan. İnsanların gerçek anlamda soğuktan donduğu, depremin hemen sonrasında depoları çadır dolu olan Kızılay insanlara çadır vermedi; çadırları ve konserve gıdalarını derneklere, STK’lara parayla sattı. Yani parası derneklerce dönmeseydi, bu az sayıdaki çadır ve gıda bile halka ulaşmayacaktı. Bu iktidar kaynaklarımızı bile bize satan bir iktidardır. Bunu asla zihnimizden, beynimizden çıkarmayacağız. Yurt dışında ve yurt içinde insanların seferber olarak deprem bölgelerine gönderdiği TIR’lar dolusu yardım yollarda durduruldu, dağıtımları organize edilmedi. Üstelik halkın organize etmesine de engeller çıkardılar. Deprem merkezi olan Pazarcık’ta kurulan Kriz Koordinasyon Merkezine kayyım atadılar. Merkezdeki temel malzeme, insani yardımların akıbeti ise hala bilinmiyor. Çünkü o depoyu boşalttılar, kamyonlara yüklediler, nereye götürdüklerini hiç kimse bilmiyor. 

CEZAEVLERİNDE HER TÜRLÜ PROVOKASYONU YAPTILAR

Öyle bir düşmanlık, utanmazlık ve vicdansızlık ki böylesine bir felaket de bile depremi fırsat bilip cezaevlerinde provokasyon, işkence ve insanlık dışı uygulamanın dozunu had safhaya çıkardılar. Kendileri de birer depremzede olan, deprem bölgesindeki cezaevlerinde tutulan tutsaklar günlerce yakınlarından haber alamadılar. Üstüne her türlü kötü muamele ile karşı karşıya kaldılar. Deprem sonrasında gönderildikleri cezaevlerinde başta çıplak arama olmak üzere ayrı işkencelere tabi tutuldular. İçeride ya da dışarıda fark etmez, yine depremin en çok etkilediği kesim kadınlar oldu. Çocuklar oldu. 

YAKINLARINI KAYBEDEN ÇOCUKLARI SAHİPSİZ DEĞİL 

Kamuoyuna da yansıdığı üzere depremden sonra kaybolan birçok çocuğun olduğu bilinmektedir. Yine kimliği tespit edilmeyen çocukların, yurtlara teslim edildiği iddia edilen çocukların akıbeti hala belirsiz olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Hiç kimse yakınlarını kaybeden bu çocukları sahipsiz sanmasın. Çünkü HDP olarak refakatsiz her bir çocuğun takipçisiyiz. Buradan bir kez daha başta kadınlar olmak üzere Türkiye toplumuna, bütün Türkiye halklarına seslenmek istiyorum: Bu kadarı yetmez mi? Bu çürümüş sistem, bu yozlaşmış rant ve talan düzeni bizi daha ne kadar sömürecek; bizleri daha ne kadar sel sularında, yangınlarda, pandemi de, maden göçüklerinde, iş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde, depremlerde, en ufak doğa olaylarında öldürecek? Onbinlercemizin ölmesi, enkaz altında kalmış olması, bunların umurlarında değil. İnsanca bir yaşamı değil, korkunç biçimde ölmeyi kaderimiz olarak gören bu ceberut zihniyetin bu topraklarda artık yeri kalmamıştır. 

Hem bizlerin ve çocuklarımızın bugünü ve yarını hem de yitirdiklerimizin hatıraları için bu iktidara dur demek, bunları göndermek biz kadınların öncülüğünde olacaktır. Bunun sözünü hep beraber buradan bir kez daha veriyoruz. 

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KADINLARLA BULUŞTUK 

Çok zor bir dönem yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz bu iktidar olduğu sürece yaşamaya da devam ediyoruz. Çok fazla ölüm, çok fazla yolsuzluk gördük. Bütün bunları anlatmaya ne kelimeler ne günler yetmez. Ancak bir taraftan da kadınların bitmez tükenmez enerjisini ve dayanışmasını hepimizin umudunu bir kez daha büyütmüştür. Her yıl büyük bir coşku, heyecan ve renklerimizle kutladığımız 8 Mart kapsamında bu yıl, deprem bölgesindeki kadınlarla buluşmalar gerçekleştirdik. Maraş, Antep, Adıyaman, Hatay, Urfa, Osmaniye, Adana, Malatya’ya doğru tüm kadınlarla birlikte Mor TIR’larımızı kaldırdık. Yine Batman’dan, Cizre’den, Diyarbakır’dan, Van’dan Mor araçlarımızla yola çıktık. Mor ihtiyaç listeleri elden ele dolaştı ve kadın örgütlerinden, birey kadınlara herkes elinden geleni fazlasıyla yaparak bu dayanışma zincirinin olmazsa olmaz bir halkasına dönüştü.

YASIMIZ KADAR DAYANIŞMAMIZ DA BÜYÜK

Maalesef yaşadığımız yıkım çok büyük ve iktidarın sorumluluklarını üstlenmemesi de durumu daha da kötü bir hale getirdi. Bu yüzden deprem bölgesindeki yaraların iyileşmesinin öyle kolay olmayacağının hepimiz farkındayız. Ancak biliyoruz ki yasımız büyükse, dayanışmamız çok daha büyüktür, irademiz çok daha büyüktür. Bu nedenle önümüzdeki dönemde kadın örgütlülüğümüzü daha güçlü örmek üzere çalışmalarımıza devam etmenin elzem olduğunun farkındayız. Deprem alanlarına mor çadırlarımızı kurmaya mor TIR’larımızı göndermeye devam edeceğiz. Kadınların deprem alanında ihtiyaç duyduğu ve duyabileceği her şeye ulaşmasını sağlayacağız. Tek bir kadın bile kendini yalnız hissetmeyecek. Söz veriyoruz; yaşama yeni bir temel atarken, dayanışmayla örülen yaşamın harcı olacağız. Sevgili Figen Yüksekdağ’ın dediği gibi, ‘Kadınlar enkazın arasında filizlenen yeni toplumun mayası olacak.’ Teşekkür ederiz sevgili Figen başkan hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyoruz. 

BU ÜLKEYİ KARANLIKTAN ÇIKARACAK GÜÇ KADINLARDIR

Biraz önce de söylediğim gibi bu felaket iktidarına karşı, halkımız büyük bir dayanışma gösterdi. Deprem bölgelerinde binlerce sivil toplum örgütü, meslek örgütü, sivil inisiyatif; binlerce kadın, binlerce gönüllü yaşamı korumaya ve toplumu savunmaya devam ediyor. Bu ülkeyi bu karanlıktan çıkaracak güç de budur. Bizler bu güce yürekten inanıyoruz. Toplumun her hücresinde var olan kadınların gücüne yürekten inanıyoruz. Kadınların yaşatmaya dönük bütün çabaları bu karanlık tablo karşısında hepimize umut veriyor. Bu duruş var olsun! Ancak işimiz bitmedi, yapacak çok şey var. Biz kadınlar depremin yıkımını kaldıracak, bu felaket iktidarına son verecek, yeni yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. Yan yana, omuz omuza, el ele vererek erkek egemen iktidarın yıkım siyasetine karşı dayanışma ağlarımızı daha fazla öreceğiz. Her insanımızın ihtiyaçlarını tek tek gözeterek deprem bölgesindeki halkımızın ihtiyaçlarını gidermeye devam edeceğiz. 

YIKIMIN SORUMLULARI HESAP VERECEK

Dayanışmayla kalmayacak yaşanan felaketin sorumlularını tek tek açığa çıkaracak mutlaka yargılanmalarını sağlayacağız. Yalnızca çürük binaları inşa edenler değil, bu can yakıcı tablonun ortaya çıkmasına sebebiyet veren tüm idari ve siyasi sorumlularda mutlaka hesap verecek. Tek adamın iki dudağı arasından çıkacak sözü duymadan bir kepçe dahi götüremeyen bu merkezi iktidarın yerine yerel demokrasiyi büyütecek, demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir sistemi mutlaka inşa edeceğiz. Rantçı beton iktidarına mutlaka son vereceğiz. Yaşamlarımızı erkek egemen iktidarların insafına bırakmayacağız. Yaşamda da doğal afet anında da ayrımcılığa ve cinsiyetçiliğe son vereceğiz. İvedilikle çok dilli ve toplumsal cinsiyet odaklı politikalarla hizmet verecek Acil Durumlar ve Afet Bakanlığını kuracağız. Her türden doğal afete hızlı müdahale edecek kurumsallaşmayı mutlaka inşa edeceğiz. Afetlerden etkilenen bütün yurttaşlarımızın hakları olan kamu bütçesinden yararlanmasını mutlaka esas alacağız. Göç eden yurttaşlarımızın barınma, sağlık ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının kamu bütçesinden sağlanmasının yasal altyapısını mutlaka oluşturacağız. Tek adam rejiminin dayandığı rantsal dönüşüme son vereceğiz. Kadınların yönetimde olduğu bir Türkiye’de imar aflarına mutlaka son vereceğiz. Bu aflardan yararlanarak ölümlere sebebiyet verenleri açığa çıkaracağız. Hepsi bu halka ve kadınlara hesap verecek.   

YENİ YAŞAMI KESİNLİKLE İNŞA EDECEĞİZ

Kadınların kendini, kentini, yaşamını koruma, eşit ve özgür geleceğini savunma ve hayatta tutma mücadelesi bu ülkeyi özgür ve eşit geleceğe taşıyacak en önemli güçtür. Bu depremde de bu hakikati gördük. Yaşatmaya dönük en hızlı refleks kadınlardan geldi. Depremden beri hepimize umut veren, yaşamı korumaya ve savunmaya dönük muazzam güç kadınların gücü oldu. Örgütlü kadınların dayanışma ağları ile depremzede kadınlar bizzat bu sürecin sorumluluğunu üstlendi. Sevgili kadın yoldaşlar yaşam kurtaran mücadelemize, örgütlülüğümüze ve dayanışmamıza inanalım. Hiçbir güç, kadınların gücü kadar kurucu ve koruyucu değildir. İşte bizim rehberimiz de bu güç ve mücadele olacaktır. Mücadelemizle, örgütlülüğümüzle yeni yaşamı kesinlikle inşa edeceğiz. Bu ülkeyi tekçi erkek iktidarın felaketlerinden kesinlikle ve kesinlikle biz kadınlar kurtaracağız. Bu kriz iktidarını biz kadınlar göndereceğiz. Yalnız değil, birlikteyiz! Jin jiyan azadî.

HALKIN DEMOKRASİ TALEBİNİN KUŞATILMASI 

Siyaset gündeminde yaşanan gelişmelere dair de birkaç kelime söylemek isterim. Toplumun değişim iradesini baltalayan, karanlık odaklar halkın demokrasi talebini kuşatmak istemektedir. Artık toplum değişim istiyor. Bunun için ne inkar siyaseti ne de restorasyon diyoruz. Çözüm halkların radikal demokratik değişim iradesi olan Üçüncü Yol’dur.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAY ÇIKARMA POLİTİKASI 

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığından dolayı buradan, bu kürsünde kutluyorum. Adaylığı hayırlı olsun. Bizim derdimiz basit hesaplar değil, politik ilkeler ve halklarımıza karşı sorumluluğumuzdur. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanlığı aday çıkarma politikamızı gelişmelere göre bir kez daha değerlendireceğiz. HDP tüm siyasi mühendislik oyunlarını bozacak, kurucu bir siyaset üretecek, 3’üncü Yol’u daha da büyütecek, umudun ve değişimin adresi olmaya devam edecek. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. İyi varsınız sevgili kadınlar.”

‘BU İKTİDAR BİZE BU ACILARI YAŞATTI’

Toplantıda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, deprem bölgesinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bu sürecin üstesinden geleceğiz. Benim için bugün burada olmak, Elif için burada olmak, bugün birbirimizin gözlerine bakmak çok önemli. Ben kendi yaşadıklarımı unutmaya çalışacağım ve yaşamı yeniden inşa etmeye çalışacağız. Bu irade yeniden inşayı böyle var edecek. Hepimiz depremi bu şiddetle yaşamaksa da aldığımız her nefesten utanıyoruz. Bu utanma duygusunu bu ülkede bize her türlü ötekileştirmeyi reva gören, bizlere eşitliği yok sayan iktidarın politikalarında yaşadık. Aynı çaresizliği Suruç’ta, Ankara Gar katliamında yaşadım. Aynı acıyı Cemile’de yaşadım, Taybet Ana’da yaşadım. Sevgili Elif günlerce sevgili kızının sesini duymak için oradan oraya koşmaya çalışırken, bu iktidar bize bu acıları hep yaşattılar. 

ADIYAMAN’DAN HATAY’A BİR KÜLTÜRÜN YOK OLUŞU 

Biz bazı şeyleri hiç unutmamalıyız, bunun hesabını sorabilmek için unutmamalıyız. Yüreğimizde sıkışan, soluk almamızı engelleyen sorunun cevabını böyle vermeye çalışıyorum. Gerçekten yeniden nasıl inşa edeceğiz, gerçekten eskisi gibi olacak mı? Nereden başlayacak. Sadece kişisel ailem değil, geçmişim, tarihim kültürüm… Bütün kentler için Adıyaman’dan Hatay’a kadar bir kültürün yok oluşuna, bu iktidarın sadece rant politikaları değil, deprem sürecinde bile isteye bizi kaderine terk edeceğini nasıl hesaplayacağız. Bu gücü birlikte üreteceğiz. İlk 3 gün hiç kimsenin yanımıza gelmediğini, bir ambulans bulamadığımızı, enkazdan çıkardığımız yakınlarımızı kendi imkanlarımızla sardığımızı ve elimizde öldüklerini asla unutmayacağız. Sendikaların onurlu insanların yardımlarının engellendiğini asla unutmayacağız. Şimdi toz ve asbest yeni bir katliamın habercisi. Unutmamak için bu kürsüye geldim. Bize yaşatılanların hepsinin hesabını soracağız.”

‘JİN JİYAN AZADÎ’ BÜTÜN KÖYLERE YERLEŞTİRİLDİ

Kadın Zamanı Derneği'nden Dilek Başalan, deprem sonrası yaralara rağmen örgütlenme yoluna gittiklerini ifade ederek, “İlk gittiğinizde kadın dayanışmasının, kadın ittifakının güzelliğini bu felakette gördük. Hızlı bir şekilde bütün kadın örgütleri, Kürdistan’da çalışma yürüten TJA’lı arkadaşlarımız hızlı şekilde organize oldular. Kadınların en temel ihtiyaçlarını bile talep edemeyeceği bir felaketle karşı karşıyaydık. ‘Jin jiyan azadî’yi bütün köylere kentlere yerleştirildiğini gördük. Biz oraya gittiğimizde, kadınlar taleplerini dile getirmeye başladılar. Kadın dayanışmasının bütün Türkiye ve Kürdistan’a akan bütün kadın hareketinin güzelliğini, acısını, yasını bırakıp, kadınlar bizimle mahalle mahalle gezmek istedik. Kadın iradesi bir çok şeyin üstesinden geldi. O yüzden ilk kayyım Pazarcık’a atandı. Çünkü orada kadın çadırı kurulmuştu. Biz gittiğimizde kaldırımlarda cenazeler vardı, aklımıza Taybet Ana geldi. Adıyaman’da da, Hatay’da da, Pazarcık’ta da cenazeleri kaldırmak istemedi devlet. İstanbul’da olan gelemedikleri için ağlayan kadınlarda vardı. İhtiyaç listelerini hazırlamak, onları göndermek bizi güçlendirdi. Erkek devlet iş başındaydı, gelen TIR’ları engelledi. Bizim her zaman bir alternatifimiz vardır. Muhtaçlık duygusundan nefret ederiz. O insanlara iyilik değil, dayanışmaya gittik. Yapılması gerekenler haklarımızın verilmesiydi. İyilik adı altında kadınlara muhtaçlık duygusu verilmeye çalışıldı” dedi. 

KADINLARIN GÜCÜYLE BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN

Başalan, şöyle devam etti: “İnsanlar enkazdan kurtulmaya çalışırken, jandarma tarafından kaçırıldı, işkenceye maruz bırakıldı. Siz öldürmek istiyorsunuz, biz yaşatmak istiyoruz. Bu nasıl bir düşmanlıktır? Bunu hiç kimse açıklayamaz. İşkencenin sıradanlaştırılmasını biz kadınlar çok iyi biliyor. ‘Yüzyılın afeti’ dedi ama bu afette devlet yine kadınlara, çocuklara saldırdı. Bizi en temel haklarımızdan yoksun bıraktı. Ama kadın hareketinin gücüyle gördük ki başka bir dünya mümkün. Yanı başımızda devrimi yaşamış insanlarız. Dünyanın en çirkin erkekleriyle savaşmış kadınları gördük. Gördüğümüz tanık olduğumuz çok kötü şeyler var, unutmayacağız. Ama yarını düşünelim, biz nefes aldığımız sürece eşit bir dünyayı biz kadınlar inşa edeceğiz. Özellikle teşekkür etmek istediğim iki kurum var. Afet için feminist dayanışma kurumu oluştu. Bütün feminist kadınlar, Kürdistan’a hareket etti. Binlerce kez TJA’ya teşekkür ederim. İyi ki varız.”

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
Seçim Anketi... Oyunuzu hangi Cumhurbaşkanı adayına verecek siniz?
Seçim Anketi... Oyunuzu hangi Cumhurbaşkanı adayına verecek siniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 63
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 26 45
5. Trabzonspor 26 44
6. Başakşehir 25 44
7. Kayserispor 26 41
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 25 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 29 63
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 28 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Göztepe 28 44
9. Boluspor 28 44
10. Manisa FK 27 42
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Altınordu 28 26
15. Erzurumspor 27 25
16. Adanaspor 29 25
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 29 17
19. Yeni Malatyaspor 29 16
Takımlar O P
1. Arsenal 29 72
2. M.City 28 64
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Brighton 26 43
7. Brentford 28 43
8. Liverpool 27 42
9. Aston Villa 28 41
10. Fulham 28 39
11. Chelsea 28 38
12. Crystal Palace 29 30
13. Wolves 29 28
14. Nottingham Forest 28 27
15. Bournemouth 28 27
16. Leeds United 28 26
17. Everton 28 26
18. Leicester City 28 25
19. West Ham United 26 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 27 71
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 27 37
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 27 35
10. Girona 27 34
11. Celta Vigo 26 34
12. Mallorca 27 33
13. Sevilla 27 31
14. Getafe 27 30
15. Real Valladolid 26 28
16. Cadiz 27 28
17. Espanyol 27 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 27 13
Günün Karikatürü Tümü