banner9

banner8

Emek ve Özgürlük İttifakı temsilcileri anlatıyor: Yeniyi birlikte inşa edeceğiz (2)

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tekçi anlayışa karşı gerçek bir alternatif olduğunu dile getirirken, EHP Sözcüsü Özge Akman da emekçilerin temel sorunlarına somut çözüm önerileriyle yeni yol çizeceklerini ve bunu bütün kesimlerle birlikte yapacaklarını belirtti.

Seçim Gündemi 16.09.2022, 14:40 16.09.2022, 14:47
31
Emek ve Özgürlük İttifakı temsilcileri anlatıyor: Yeniyi birlikte inşa edeceğiz (2)

DOSYA(2) JINNEWS- Marta Sömek

İSTANBUL - EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tekçi anlayışa karşı gerçek bir alternatif olduğunu dile getirirken, EHP Sözcüsü Özge Akman da emekçilerin temel sorunlarına somut çözüm önerileriyle yeni yol çizeceklerini ve bunu bütün kesimlerle birlikte yapacaklarını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi’nin (EMEP) içinde yer aldığı “Emek ve Özgürlük İttifakı”, yeni yol haritası, ortak deklarasyon ve siyasal programını 24 Eylül’de İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan kitlesel halk buluşması ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Dosyamızın bu bölümünde Emek ve Özgürlük İttifakı temsilcilerini dinlemeye devam ediyoruz.

Selma Gürkan: Çok açık bir yağma düzeni var

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, her örgütlenmenin bir ihtiyaçtan doğduğunu belirtti. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın da ülkenin özgün koşulları dikkate alındığında hem yaşanılan sorunlar hem de çözümü için izlenilecek yol üzerinden bir ihtiyacı ortaya koyması bakımından önemli olduğunu vurgulayan Selma, “Ekonomideki yağma düzeni, rüşvet ve ihale sistemlerindeki yolsuzluklara baktığımızda bu sadece fotoğrafın bir karesi. Ekonomide çok açık bir yağma düzeni söz konusu. İhale yasalarıyla, rüşvetlerle, yer altı ve yer üstü kaynaklarının bir avuç sermaye grubu, tekele peşkeş çekilmesiyle resmen bir yağma düzeni yaşatılıyor” şeklinde konuştu.

‘Çözüm Emek ve Özgürlük İttifakı’nda’

Çalışma hayatında da yoğun bir sömürü düzeninin olduğunu ifade eden Selma, işçi ve emekçilerin 14 saate varan kölece çalışma koşullarında emeklerinin karşılığını alamadıklarını vurguladı. Halkın çıkarları ve ihtiyaçları doğrultusunda politikaların belirlenmesine ihtiyaç olduğunu kaydeden Selma, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın da tam da bu ihtiyaçlar temelinde tekçi anlayış zihniyetlerine karşı gerçek bir alternatif olduğunu dile getirdi. Selma, “Cumhur İttifakı’nın tek adam yönetimi, Millet İttifakı’nın da güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerinden bir rejim tartışması var. Biz de diyoruz ki iki seçenek de bugün ne yaşanan ekonomik ne siyasal sorunları, ne de bu iktidarın yayılmacı, yeni Osmanlıcı ve savaşçı politikalarına dayanan, dış politikasında yarattığı sorunları çözemez. Bütün bu sorunların çözümü için başka bir seçenek, tercih gerekir. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ortaya çıkmasını sağlayan koşullar bunlar” diye belirtti.

Çözüm için tek yol: Mücadele!

Birbirinden ayrılamayacak sorunların çözümünün birlikte ele alınması gerektiğine işaret eden Selma, “Ekonomik alana dair söylediğimiz her çözüm aynı zamanda siyasal alana, dış politikaya, toplumsal hayata dairdir. İnanç özgürlüğü, kadının hak eşitliği, hayat tarzlarına müdahalenin ortadan kaldırıldığı, laikliğin sağlandığı, Kürt sorununun eşit haklarla çözüldüğü, siyasal, demokratik hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, işçiler ve emekçiler açısından bütün örgütlenme özgürlüklerinin tanındığı ve güvence altına alındığı bir sistem tartışmasıyla yola çıkıyoruz. Ve biz diyoruz ki bu sorunların çözümü için tek bir yol vardır, mücadeledir, mücadelede kararlılıktır. Bu da yetmez, ortak mücadeledir” sözleriyle ittifaklarının çözüm alternatiflerini sıraladı.

 Tüm mücadele güçleriyle yol yürümeye hazırız

Toplumsal kesimlerin, ortak talepler etrafından mücadelenin birleştirilmesinde önemli bir rol oynadığını söyleyen Selma, işçi, emekçi ve üretici köylülerin mücadelesinin birleştirilmesinin de oldukça önemli olduğunu belirtti. Selma, ittifaklarının bu konuda birleştirici bir rolü olacağına değinerek, “Bu ittifak, dört yıldan dört yıla ‘Sandığa gidin sizi biz kurtaracağız’ demiyor. Tam tersine, bu ittifak diyor ki eğer bu ülkede demokrasi kazanılacaksa mücadeleyle, birliktelikle kazanılır” yorumunu yaptı.

Emekçi Hareket Partisi (EHP Sözcüsü) Özge Akman da ittifakın emek boyutuna dikkat çekti.

Somut çözümler ile yola çıktılar 

Emekçilerin iktidarın zulmü karşısında her defasında yeniden bir kısa vadeli “kurtuluş” problemiyle baş başa bırakıldığını paylaşan Özge, “Ne bugün işçilerin, emekçilerin yaşadığı genel iktisadi yapıdan kaynaklanan sorunlar, ne çalışma koşulları, ne de artık isyan derecesine geldiğimiz demokrasi sorunu, minik çözüm önerileriyle ortadan kalkacak gibi değil. Biz gerçek bir çözümü tartışabiliriz demiş oluyoruz. Bu açıdan da somut bir programla emekçilerin, halkların, eşitsizliğe maruz bırakılanların önüne başka bir yol haritasını koyma hedefiyle yola çıkmış bulunuyoruz” sözlerini kullandı. 

Nasıl bir yol ve umut?  

Özge, ittifakın emek alanında nasıl bir yol çizebileceği ve umut vadedebileceğine dair şunları kaydetti: “Yanlış politikalarına devam eden ve kriz sürecinde emekçileri asla korumaktan taraf değil, hala daha kendi yandaş sermayesini korumak üzere sürekli adımlar atan AKP’den kurtulmak birinci hedef. Fakat AKP’den kurtulmak maalesef ekonomik krizin çözümü olarak ortaya konulacak bir boyut değil. Ekonomik krizin çözümü ancak ve ancak emekçiler lehine bir ekonomik programın öne sürülmesiyle söz konusu olabilir. AKP’den kurtulmak çok önemli bir adımdır fakat yetmeyecek bir adımdır. Bu açıdan biz mevcut iktisadi işleyişin temel olarak AKP eliyle sürdürülmesindeki temel zorluklarla tartışma yürütülmesi ve somut olarak sorunların da ortaya konulması gerektiğini düşünüyoruz.” 

İttifak emekçiler lehine program sunacak

“Emekçilerin her gün eriyen ücretleri ve maaşları karşısında artan zamlara karşı servet tartışmasının ortaya koyulması gerekiyor” diyen Özge, mevcut borçların ödenmesi, haksız ihalelerin iptal edilmesi ve servet vergilendirilmesi tartışmalarının iktisadi yapıya dair acil çözümlerden yalnızca birkaçı olduğunu ifade etti. Emekçiler lehine adımlar atarak ekonomik krize ilişkin çözümün konuşulması gerektiğini belirten Özge, “Fakat mevcut siyasi iktidarın bu adımları atmadığı gibi muhalefet cenahında da net bir şekilde söyleme kavuşturulamadığını görüyoruz. Ancak bizler, emekçiler lehine bir programı böyle bir ittifakla öne süreceğimizi düşünüyoruz. Bizim somut olarak mevcut enflasyon gerçekliğine karşı ücretlerin eriyişini durdurmak için bir düzenli zam yapılmasını öne sürmemiz gerekir. ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’nın, çalışmalarını yapmaya başladığı konulardan biri de ücretlerin düzenli arttırılması meselesi” dedi. 

Yerinden yönetim anlayışı desteklenecek 

Yine ülkenin en belirgin problemlerinden biri olan demokrasi sorununa dair de kapsamlı önerilerini paylaşacaklarını söyleyen Özge, “Tıpkı ekonomik yapıdaki somut çözümler gibi parlamento işleyişinin de değiştirilmesi gerekir. Biz bunun bir çeşit yerinden yönetime doğru evrilmesi gerektiğini ve bir yasama organının, parlamento işleyişinin, hepimiz adına karar alan bir organın halkın meclisleri, komiteleri, kendi buluştuğu ve karar aldığı organları vesilesiyle yönetilmesi gerekildiğine inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı. 

Halkların yaşadığı sorunların çözümünü konuşabilmeleri için doğrudan bu kararlara dahil olmalarına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Özge, “Emekçilerin de yaşadığı yerlerde fabrikalarından iş yerlerine kadar sorunlarının aynı şekilde o meclis masasına gelmesi ve meclisin ancak bunun rengiyle karar alabilmesi gerekir. Toplamdaki çözümü de buraya doğru evriltmek için başka bir yönetim biçimini öne sürebiliriz” diye ekledi.

‘Başka bir yol açacağız’ 

Özge, emekçiler ve tüm halklara ittifak programlarını sahiplenmesi için şu çağrıda bulundu: “Onların da bu programı sahiplenmesiyle başka bir yol açmış ve kapı aralamış olacağız. Bugün çalışma koşulları, zorluğuyla baş başa olan, cebinde eriyen maaşının hesabını, ay sonunu getiremeyen, mevcut antidemokratik gidişatta bir nefes aralığı arayan tüm emekçi halklara, bundan sonra kendi siyasetini, programını ve kurtuluşunu önüne koyacağı bu ittifakın bir parçası olarak hep birlikte yürümemizin çağrısını yapıyoruz. Bundan sonraki süreci kuracak olan özne, bu coğrafyanın tüm emek verenleri ve emekçi halkları.”

Yarın: İmralı tecridini anlattıkça vücut bulacağız

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Bandırmaspor 26 40
9. Manisa FK 25 39
10. Boluspor 25 38
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü