SEMSÛR - Depremden sonra selden de etkilenen Semsûrlu Gülay Unutmaz, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimleri hatırlatarak, “Halk ne yapacağını biliyor. Şehir kaderine terk edildi, unutmasınlar” dedi.

Yaşanan depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Semsûr’da, geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi çadırlarda kalan depremzelere yeni bir mağduriyet yaşattı. Semsûr Yenimahalle’de bulunan evi yıkılan depremzede Gülay Unutmaz, AFAD başta olmak üzere Adıyaman Valiliği’ne başvurduğunu, mahalle muhtarının kendilerine 34 gün sonra verdiği bez çadırda aile bireyleriyle birlikte yaşamaya çalıştıklarını söyledi. Unutmaz, yaşanan sel felaketiyle birlikte çadırlarını su bastığını ve günlerdir konteyner istedikleri halde kendilerine konteyner verilmediğini söyledi.

’ÇADIR SULAR İÇERİSİNDE KALIYOR’

Yaşanan selden sonra çadırın su aldığını dile getiren Unutmaz, "Yağmur yağdığında saatlerce çadırla uğraşıyoruz.  Günlerdir çadırımızın içi ıslak. Çadır bez ve su alıyor. Valiliğe gittik, başvuru yaptık. Çadır ve konteyner istedik. Vermediler, yok dediler. 3 yerden su damlıyor, yağmur yağdığından beri çadır sular altında kaldı. Çadırda 3 kişi kalıyoruz. Yaşadığımız çadırı da kimse kullanmadığı için aldık. Günlerce köyün muhtarı, ‘çadır yok’ dedi. Devlet bize yardım etmedi. Bizim için en başta, Amed, Êlih, Rîha, Wan, Colemerg’ten geldiler. Yardımımıza ilk yetişenler onlardı. Arkadaşlarımızın imkânları sayesinde çadırlarda yaşamaya çalışıyoruz. 34 gün boyunca bize çadır verilmediği için 15 kişiyle birlikte ablamın konteynerinde kaldık” dedi.

'HALK 14 MAYIS'TA NE YAPACAĞINI BİLİYOR’

Depremde, teyzesini, dayısını, halasının kızını ve torununu kaybettiğini söyleyen Unutmaz, günlerce cenazelerle uğraştığını, taziyelerini yapacakları tek bir çadırın dahi olmadığını belirtti. 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimleri hatırlatan Unutmaz, son olarak şunları söyledi: “İnsanlar ne yaşadıklarını görsün ve hatırlasın. Bu felaketi, yaşadıklarını unutmasınlar. İnsanlar yaşadıklarını düşünsün, depremzedelere çadır bile vermediler. Halk yaşadıklarını düşünerek sandığa gitsin. Her şeyi gördüler. O kadar insan yaşamını yitirdi, halk ne yapacağını biliyor. Şehir kaderine terk edildi, unutmasınlar.”

MA / Zerrin Sargut