VAN - Sel sonrası kaderine terk edilen Çaldıran halkı, AKP’li vekil Osman Nuri Gülaçar’ın “HDP niye gelip size yardım etmiyor? Halinize şükredin” şeklinde ayrımcı ve hakaretvari söylemlerine maruz kaldı.

Van'ın Çaldıran ilçesinde meydana gelen sel nedeniyle birçok yurttaş mağdur oldu. Osmanlı ve Çubuklu mahallelerinde 100 büyük ve küçükbaş hayvan ölürken, 80 ev ile 15 araç sular altında kaldı. Bölgede oluşan tahribat ise iktidar erkinin gündeminde dahi değil. Sel sonrası kaderleriyle baş başa bırakılan bölgeyi dün ziyaret eden AKP Van Milletvekilli Osman Nuri Gülaçar’ın, halkı aşağılayan söylemlerde bulunduğu belirtildi.

AKP'Lİ VEKİLİN SÖZLERİ 

Osmanlı Mahallesi’nde ikamet eden Hosrof Durmuş, dün Çaldıran’ı ziyaret eden Gülaçar’ın ayrımcı, hakaretvari söylemlerine maruz kaldıklarını belirterek, "Gelip, 'HDP niye size yardım etmiyor? Halinize şükredin' dedi. Bu sözlerden sonra halk tepki gösterdi. Biz selden etkilendik. Devletin görevi kimseyi ayırt etmeden yardım etmektir” dedi. 

Sel sonrası evi oturulamaz hale gelen Selim Kişioğlu, AKP’li vekilin hoş olmayan sözleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yaşadıkları mağduriyetin siyasete alet edilmeye çalışıldığını kaydeden Kişioğlu, “Biz sel yaşadık, siyasetin peşinde değiliz” diye belirtti. Cemile Kişioğlu da, "Eşyalarımızı sel götürdü. Hayvanlara kışın vermek için topladığımız, satın aldığımız bütün ot ve yem gitti. Kış için hazırladığımız erzaklarımızın hepsi çamur altında kaldı. Ancak canımızı kurtardık" ifadelerini kullandı.

DİLEKÇELER DİKKATE ALINMADI 

Mahallede 10 yıl önce yapılan su kanalı duvarının yarım bırakıldığını, tamamlanması için yaptıkları başvurunun ise ret edildiğini belirten Burhan Durmuş, şunları söyledi: "Dilekçe verdik ama sürekli bizi oyaladılar. Kulak asan olmadı. Sel olduktan sonra gelip, kumla kanalı kapattılar. Sel gece yaşansaydı birçok insan yaşamını yitirirdi.” 

Düğün hazırlığı yapan Sibel Açıkgöz, bu hafta düğününün olduğunu ancak çeyiz ve altınlarının selde gittiğini söyledi. Açıkgöz, “Hepsi selde gitti. Umutlarımızı sel alıp götürdü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.

(MA)

Editör: Haber Merkezi