İSTANBUL - Kartal Meydanı’nda irade gaspına karşı yapılacak mitinge çağrı yapan sendika temsilcileri, "Özgürlüğümüz ve emeğimiz için bütün emekçileri mitinge bekliyoruz” diye kaydetti.  

İstanbul’daki Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı "Emeğimiz ve Özgürlüğümüz İçin Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz" şiarıyla 29 Haziran’da Kartal Meydanı’nda miting düzenleyecek. Siyasi parti, emek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin mitinge dair çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Sendika temsilcileri, tüm emekçileri mitinge davet etti. 

İŞÇİLERE ÇAĞRI

Kürt halkının kayyım uygulamasıyla ilk defa karşılaşmadığını söyleyen İnşaat İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider, yakın zamanda Wan’da gerçekleştirilmek istenen irade gaspı girişimi anımsatarak, "Bugün aynı şekilde Hakkari için yapıyorlar. Biz bu saldırılara kayıtsız kalmayacağımızı ve sonuna kadar mücadele edeceğimizi ifade ediyoruz.  Bugün bir halkın iradesini tanımayanlar yarın işçinin ve emekçinin en demokratik hakkını gasp edebilir. O yüzden kayyım saldırısını işçi sınıfından ayıramayız” dedi. Hukuksuzluklar karşı tek çözümün ortak mücadele olduğunun altını çizen Gider, başta inşaat iş kolu olmak üzere tüm işçi ve emekçileri Kartal’daki mitinge katılmaya çağırdı. 

'SEÇME-SEÇİLME HAKKI GASP EDİLİYOR'

Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) Genel Başkanı Dilbirin Acar, Türkiye’de ki işçi ve emekçilerin sefalet ve yoksullukla karşı karşıya olduğunu ve itirazda bulunan işçilerin ise iktidar tarafından baskılandığını belirtti. Benzer durumun Kürt halkı üzerinde yürütüldüğünü vurgulayan Acar, “Bugün Kürt halkının en temel hakkı olan seçme ve seçilme gasp ediliyor. İktidar bu ülkede hakkını arayan ses çıkaran tüm kesimlere kendi aygıtları ile topyekün saldırıyor” dedi.  

Bu anlamda yapılacak mitingin önemli olduğunu dile getiren Acar, “İktidarın saldırı politikalarına karşı dur demek ve gasp edilen haklarımıza almak adına bütün emek örgütlerini Kartal’da ki mitinge bekliyoruz” diye belirtti. 

SENDİKALAR İÇİN KAYYIM TEHDİDİ

Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (LİMTER-İŞ) Genel Başkanı Kanber Saygılı ise kayyım kararının kabul edilmez olduğunu vurguladı. Kayyım uygulamasıyla Kürt halkının seçme ve seçilme iradesinin gasp edildiğini dile getiren Saygılı, söz konusu gaspın zamanda emek örgütleri içinde tehdit oluşturduğunu belirtti. Saygılı, “Bu kayyım kararını iyi okumak gerekiyor. İktidar karşı gelen sendikalara da yarın kayyım atanabilir. O yüzden özgürlüğümüz ve emeğimiz için bütün emekçileri Kartal'daki mitingine bekliyoruz ” diye konuştu.

ORTAK MÜCADELE HATTI

"Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu" "Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu"

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel İş)  Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Nazan Cevher Çam Ay,  Colemêrg Belediyesi’ne atanan kayyımı tanımadıklarını belirterek, “Kayyımlara karşı ortak hat mücadele hattı geliştirip halk hareketine dönüştürülmesi gerekiyor. Bunun içinde mücadelenin en önemli ayağı olan İstanbul da bu mücadelenin başlangıcı olmalı bu mücadeleyi bütün emek güçleri destek vermelidir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245742