ŞIRNEX - HDP’li Silopiya Belediyesi, asimilasyon politikalarına karşı kültürel değerleri yaşatmak amacıyla Şeleme, Dezbîng ve Doxîn kursu başlattı.

Şirnex’te Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Silopiya (Silopi) Belediyesi, kadın belediyeciliği anlayışıyla sürdürdüğü çalışmaları kapsamında yeni kurslar açtı. Kadın Politikalar Müdürlüğü bünyesi altında kadınların tarihten günümüze gelen el emeği ve sanatını geliştirmek, yaşatmak ve kültürel asimilasyona karşı kadın emeği pazarında ücretsiz Dezbîng, Şeleme ve Doxîn kursları açıldı. 

KADIN KÜLTÜRÜ 

Belediye Meclis üyesi ve usta öğretici Besê Ceviz, kültürlerini kadın eliyle yaşatacaklarını belirtti. Temel amaçlarının toplumda kadının tarihsel el sanatlarını yaşatmak olduğunu vurgulayan Ceviz, “Amacımız günümüze kadar kadınların getirdiği kadın kültürünü, sanatını yaşatmaktır. Kültürümüzün ve sanatımızın yaşamımızın bir parçası olmasını istiyoruz. Annelerimiz olmazsa, bu kültür de yok olacak. Onun için biz de bu kültürü yeni nesle aktarmak adına böyle bir çalışma yapmayı gerekli gördük. Şimdi kadınların da başvurularını alıyoruz. İlk olarak Dezbîng, Şeleme ve Doxîn eğitimleri vereceğiz. Kadınların bu kadim sanatının kaybolmasını istemiyoruz” dedi. 

"Akdeniz Belediyesi’ni büyük bir farkla kazanacağız!" "Akdeniz Belediyesi’ni büyük bir farkla kazanacağız!"

ASİMİLASYON POLİTİKALARI 

Asimilasyon politikalarına karşı mücadelenin önemine vurgu yapan Ceviz, “Kadın kültürüne ve sanatına yönelik asimilasyon politikaları var. Bu politikalar sonucunda bugüne kadar birçok şey yitirildi. Ama bizler bu çalışmamızla bu politikalara karşı durmak istiyoruz. Asimilasyon bize unutturuyor. Artık her şey teknoloji olmuş ve bu şekilde kültür yok oluyor. Silopiya Belediyesi olarak bu çalışmayı başlattık. Kültürümüzün kaybolmaması için kadınları kurslarımıza çağırıyoruz. Kültürümüzü, dilimizi kaybetmemeliyiz. Sanatımızın, kültürümüzün aslında geleceğimiz olduğunu bilmeliyiz" diye belirtti. 

DALLAR ÇOĞALTILACAK 

Ceviz, gelecekte kurs sayılarını artıracaklarını belirterek, “Başlangıçta şeleme, doxîn ve dezbîng eğitimi vereceğiz. Ama diğer eski el sanatları alanında da eğitim vereceğiz. Bizim amacımız aynı zamanda kadınları da bir araya getirmektir. Kadın sanatın tanımıdır. Bu nedenle kültürümüze hep birlikte sahip çıkmalı, kültürümüzün kaybolmasına ve unutulmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu.

MA / Zeynep Durgut

Kaynak: http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/216348