ANKARA - Sol Parti, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer almayacaklarını ancak destek ve dayanışmalarını sürdüreceklerini açıkladı. 

Seçime katılma yeterliliği bulunan partilerin yer alacağı protokolün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) son teslim tarihi bugün. Sol Parti’nin seçimlerdeki tutumuna dair tartışmalar ise Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer almayacaklarına dönük açıklamanın ardından netleşti. Artı Gerçek’e konuşan Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, seçimlere Sol Parti olarak gireceklerini belirtirken, dayanışma vurgusu yaptı.

SEÇİME SOL PARTİ OLARAK GİRİLECEK

#Oylaryeşilsola #BuradayızBirlikteDeğiştireceğiz #DisaEm #YesilSolParti #Oylaryeşilsola #BuradayızBirlikteDeğiştireceğiz #DisaEm #YesilSolParti

Tombul, deprem sonrasında ortaya çıkan siyasal iklim ve sol değerlerin toplumsal bilince çıkmasıyla birlikte sosyalist yapıların bir arada olmasının önemini vurguladı. Emek ve Özgürlük İttifakı ile Sosyalist Güç Birliği’nin seçimde işbirliği yapabilmesi konusunda HDP ile üç kez görüştüklerini söyleyen Tombul, ittifaka, seçime Sol Parti olarak gireceklerini belirttiklerini söyledi. Seçim işbirliğinin önemine dikkat çeken Tombul, “Bu seçim işbirliğinin isminin, her iki bloku temsil eden bir isim olması gerektiğini söyledik” diye belirtti.

HDP İLE DAYANIŞMAYI SÜRDÜRMEK KARARLILIĞI 

Tombul, dayanışmanın süreceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Emek ve Özgürlük İttifakının üyesi değiliz. Bu ittifakın kendi üyelerine yaptığı öneriler bizi bağlamıyor. Bunlar ittifak içi tartışmalardır. Bugün itibariyle seçim işbirliği arayışımıza bir karşılık bulamadık. Ama şunu söylemek gerekir ki biz seçim sürecinde ve seçimden sonra da HDP ve Emek ve Özgürlük İttifakı’yla dayanışma ve işbirliğini sürdürmekte kararlıyız. Seçime kendi kimliğimizle, Sosyalist Güç Birliği olarak giriyoruz.”

Sol Parti’nin, önümüzdeki günlerde Emek ve Özgürlük İttifakı ile yapılan görüşmelerin yanı sıra seçimlerdeki tutumuna dair açıklama yapacağı öğrenildi.

( MA )