Elden: sanat, ticari kaygılardan ve belli şablonlardan sıyrılıp üretebilmek demektir.

Oyun yazarı, oyuncu ve oyun yönetmeni Doğuş ELDEN Gazeteci Hamza ÖZKAN’ın sorularını yanıtladı. Eldan "Benim için sanat, ticari kaygılardan ve belli şablonlardan sıyrılıp üretebilmek demektir. Özgürlük demektir. İncelik demektir. Düşünce demektir. Ve en nihayetinde insan demektir. İnsanın ruhunun derinliklerine ulaşma çabası demektir." dedi.

Söyleşi-Röportaj 26.01.2021, 12:54 26.01.2021, 18:21
46
Elden: sanat, ticari kaygılardan ve belli şablonlardan sıyrılıp üretebilmek demektir.

Bilindiği üzere  " Ötekilerin Gündemi " haber sitemizin yazılımını güncelleştirdik, bu doğrultuda daha önce ( 24/09/2020) yaptığımız söyleşi ve röportajlarımızı yeni sitemizde tekrar paylaşıp, sitemizin kategorilerini  güncelleştiriyoruz. 

ANTALYA- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; Oyun yazarı, oyuncu ve oyun yönetmeni Doğuş ELDEN Gazeteci Hamza ÖZKAN’a Türkiye’deki mevcut sanat, Tiyatro ve yazarlık tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Tiyatroya başladığım günden beri aslında hayal ettiğim bir şeydi bu. Kendime ait küçük bir sahne. Hele ki bu sahne büyüdüğüm şehirde olunca benim için daha da bir anlam kazandı. Önemli olan tabi ki üretmek. Sahne bana özgür bir alan tanıyor. O üretimleri gönlünce sergileyebileceğin, seyirciyle paylaşabileceğin çok konforlu bir alan bu. Elbette artıları olduğu kadar zor yanları da var ” diye belirten Elden, Sanat insanı harekete geçirir. Onda düşünsel ve duygusal olarak bir etki alanı yaratır. Bu etki alanı kişiyi besler ve geliştirir. Benim için sanat, ticari kaygılardan ve belli şablonlardan sıyrılıp üretebilmek demektir. Özgürlük demektir. İncelik demektir. Düşünce demektir. Ve en nihayetinde insan demektir. İnsanın ruhunun derinliklerine ulaşma çabası demektir. dedi. Elden’nin sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle;

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Doğuş Elden uzun zamandır oyun yazarı, oyuncu ve oyun yönetmeni olarak tiyatroya hizmet veriyor. Peki Doğuş Elden kimdir, hayata nasıl bakıyor, kendisini hayatın neresinde görüyor?


 Elden:1984 yılında doğdum. İlk, orta ve liseyi Antalya’da okudum. Hukuk eğitimi almak için şehirden ayrıldım. Ama kısa bir süre sonra Hukuk eğitimini yarıda bıraktım ve yazmaya başladım. Tiyatroyla tanışmamda yazarak oldu aslında. Kendi kendime kısa oyunlar yazıyordum. Aslında oyun bile denemez de onlara… Küçük denemeler diyelim. Aklıma ne gelirse yazıyordum. Ciddi anlamda kitap okumaya da bu dönemde başladım. Oyunculuk fikri hiç aklımda yoktu. Derdim sadece yazmaktı. Bir süre sonra yazmak ve tiyatro iç içe girdi. Kendi tiyatromu kurma ve yapma ısrarımda biraz da bu yüzden aslında. Bana ait hikayeleri anlatmak isteği. Bu aynı zamanda benim hayata bakışımı da yansıtıyor. Kendi tiyatromu kurmadan önce tabi çeşitli tiyatrolarda çalıştım İstanbul’da. Kıuzguncuk Sanat Tiyatrosu’nun Kuzguncuk’taki üç katlı ahşap binasında Ariel Dorfman’ın “Araf” isimli oyununu tasarlayıp yönettim. Oyun ahşap binanın farklı odalarında geçiyordu. Benim için çok değişik ve öğretici bir tecrübe oldu. Daha sonra arkadaşlarımın kurduğu Beyoğlu’ndaki “Culter” isimli oluşumda, bu kez kendi yazdığım “Beyoğlu’nda En Kırmızı Akşamüstü” isimli oyunu yönettim. Aynı zamanda oyundaki Metin karakterini oynadım. Bir de tek kişilik deneysel bir çalışmam olmuştu. “Hiç” isimli bir oyun yazıp yönettim. Daha geriye gidersek öğrencilik yıllarımda sınıf arkadaşım Uğur’la beraber kendi kurduğumuz tiyatro grubumuzda “Masum Katiller” isimli oyunumu seyirciyle buluşturmuştuk. Kendimi hayatın neresinde görüyorum sorusuna gelince, bunun galiba bende tam olarak bir cevabı yok. Yaşadıklarımıza ve içinde bulunduğumuz koşullara göre değişebiliyor bu. Bazen hayatın başında, bazen ortasında, bazen de sonunda hissedebiliyorum. Şaire göre ortasındayım aslında. Ama bilmiyorum.


ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Bir tiyatrocu olarak Antalya’da bir sahne açmak sizin için nasıl bir anlam taşıyor?

 Elden: Tiyatroya başladığım günden beri aslında hayal ettiğim bir şeydi bu. Kendime ait küçük bir sahne. Hele ki bu sahne büyüdüğüm şehirde olunca benim için daha da bir anlam kazandı. Önemli olan tabi ki üretmek. Sahne bana özgür bir alan tanıyor. O üretimleri gönlünce sergileyebileceğin, seyirciyle paylaşabileceğin çok konforlu bir alan bu. Elbette artıları olduğu kadar zor yanları da var. Onları da es geçmemek gerek. Kira, ağır vergi yükü, stopaj, prim vs. Bu süreçte bütün bunlarla da ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz. Yine de insan sonunda batacağını bilse bile böyle bir maceraya girmekten kendini alamaz. Bazen enerjiniz düşer, pes etme noktasına gelirsiniz. Ama o anlarda bile, ne bileyim şöyle boş sandalyelere bakarsınız, ışıkları yakıp söndürürsünüz. Bir garip hissedersiniz. İşte o his bütün bu anlamın kendisidir. Tarifi olmayan bir anlamı vardır artık hayatınızda o yerin. Bu yüzden o sahneye sahip olmak değildir mesele, o sahneyi açabilmek, sürdürebilmek, yaşatabilmektir.

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Sanatın içinde olmak nasıl bir süreç, hangi aşamalardan geçiyor insan?

 Elden: Sonu olmayan bir yol bu. Anlamak, düşünmek, yaratmak bütün bu aşamalardan geçip ortaya bir eser çıkarabilmek tabi ki çok değerli bir duygu. Tabi sanat konusunda ahkam kesecek bir konumda görmüyorum kendimi. Sadece şunu diyebilirim; Sanatı herkes kendince yeniden tanımlayabilir. Onu üreten kadar o üretime bir okuyucu, bir izleyici, bir dinleyici olarak katılan da o sanatın bir parçasıdır. Güzel bir müziği dinlerken, duygularımızın o melodiye kapılıp gitmesine nasıl engel olamıyorsak, ya da iyi bir roman okuduğumuzda o cümlelerin içinde kaybolup gidiyorsak, işte bu bizi başka bir gerçekliğe taşıyan, başka bir alan açan sanatın ta kendisidir. Sanat insanı harekete geçirir. Onda düşünsel ve duygusal olarak bir etki alanı yaratır. Bu etki alanı kişiyi besler ve geliştirir. Benim için sanat, ticari kaygılardan ve belli şablonlardan sıyrılıp üretebilmek demektir. Özgürlük demektir. İncelik demektir. Düşünce demektir. Ve en nihayetinde insan demektir. İnsanın ruhunun derinliklerine ulaşma çabası demektir.

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Nazım’ı Beklerken oyunu nasıl ortaya çıktı?

  Elden: Çok uzun zamandır Nazım’ın şiirlerinden bir oyun ortaya çıkarmayı istiyordum. Geçen yaz masaya oturdum, şiirleri seçtim ve onları belli bir kurgu içinde sıralayarak oyunu ortaya çıkardım. Oyunda bizim anladığımız yönüyle belirli bir karakter yok. Ama her şiirin bir karakteri var aslında. Başka başka karakterler bunlar. Hepsinin ortak noktası da o sonsuz bekleyiş aslında.ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Tiyatrunuzdan söz ettik ama “Nazım’ı Beklerken” oyununuz Basın ve sosyal medyada yerini aldı. Tiyatroya sizi iten ne oldu? Yeni projeler olacak mı bu sezon?


 Elden:Yukarıda da dediğim gibi tiyatroyla tanışmam yazarak oldu. Yazmak bana sahneye çıkma konusunda da cesaret verdi. Tabi hikaye anlatma isteği ağır basıyor burada. Tiyatro hikaye anlatmak için en uygun sanat dallarından biri.

Bu sezon tabiki yeni projeler olacak. Şu an üzerinde çalıştığım ve yazma sürecini tamamlamak üzere olduğum iki oyunum var. Onları bir an önce prova edip sahnelemek istiyorum. Beni çok heyecanlandıran iki hikaye. Sıradan, samimi ve hayatın içinden. Aynı zamanda bugüne kadar yazdığım en otobiyografik oyunlarım da diyebilirim bu iki oyuna.ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Türkiye’nin geleceğine dair endişeleriniz nelerdir, bu gidişat sizi, sanatı ve özelde de Tiyatro nasıl etkiliyor?

 Elden: Ülkesini düşünen her yurttaş gibi tabiki gelecekle ilgili benim de kaygılarım var. Her gün yeni bir gündem oluşuyor takip etmekte zorlanıyorum. Bakalım memlekette bugün ne olacak diye uyanmakta hoş bir durum değil tabi. Ama yine de umutsuzluğa kapılmamak lazım. Sanat özellikle de tiyatro, geçmişe baktığımızda da bütün bu zor, karanlık dönemlerden geçerek ayakta kalabilmiş ve varlığını, gücünü korumuştur. O yüzden umutluyum. Bir şekilde üretmeye devam etmemiz lazım. Bütün zorluklara rağmen, yazmaktan, oynamaktan ve anlatmaktan vazgeçmemeliyiz. Pandemiyle birlikte bu süreç daha da zorlaştı. Devletin sanatla ilgili kalıcı bir politikası yok. Hiçbir zaman olmadı. Keza yerel yönetimlerin çoğu içinde bu geçerli. Hal böyle olunca bireysel bir takım çabalarla kendi başımıza işi kotarmaya çalışıyoruz. En azından benim için durum böyle. Kalıcı bir kültür sanat politikası üretmek ve geliştirmek lazım. Bunun için özellikle kültür bakanlığının ve yerel yönetimlerin sanatçılarla çalışması lazım. Onları dinlemeleri lazım. Onlara destek olmaları lazım. Onların sorunlarına çözüm üretmeleri lazım. Herkes beylik laflarla bu işi kotarmaya çalışıyor. Sözde hepsi sanatsever ve sanatın yanında. Oysa benim gördüğüm kadarıyla onlar sadece sanatı yönetme ve yönlendirme çabasındalar. Sanatın önündeki bu protokol zihniyeti son bulmalı. Sanatta protokol olmaz. Birliktelik olur, dayanışma olur, üretim olur. Ama protokol olmaz. Eğer gerçekten sosyal bir devletseniz, sanatın gelişmesi için onu koruyup kollamak, gelişmesine katkı sağlamak zorundasınız. Onun karşısında durarak hiçbir yere varamazsınız.ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Zaman ayırıp, sorularımıza yanıt verdiğiniz için Ötekilerin Gündemi olarak teşekkür ediyoruz…

Elden: Ben teşekkür ederim Ötekilerin Gündemi'ne.. Başarılar

banner3
Yorumlar (0)
34
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
2020- 2021 Yılın Şampiyonu Hangi Takım olur?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
Günün Karikatürü Tümü
banner56