banner55

Türkiye'nin en farklı belediyesi: Kars'ta kararlara herkes katılıyor

Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekilerin Gündemi'ne konuştu HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekiler'in Gündemi Genel Yayın Yönetmeni Hamza Özkan'ın sorularını yanıtladı. Bilgen ve Alaca, yaptıkları belediye çalışmaları, belediyenin ekonomik sorunları, kamu kurumları ile olan ilişkiler ve HDP'nin son durumuna ilişkin gündemleri değerlendirdi.

Söyleşi-Röportaj 12.01.2021, 09:24 08.02.2021, 07:43
129
Türkiye'nin en farklı belediyesi: Kars'ta kararlara herkes katılıyorBilindiği üzere "Ötekilerin Gündemi" haber sitemizin yazılımını güncelleştirdik, bu doğrultuda daha önce (24/08/2020) yaptığımız söyleşi ve röportajlarımızı yeni sitemizde tekrar paylaşıp, sitemizin kategorilerini  güncelleştiriyoruz. 

Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekilerin Gündemi'ne konuştu


HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekiler'in Gündemi Eş Genel Yayın Yönetmeni Hamza Özkan'ın sorularını yanıtladı. Bilgen ve Alaca, yaptıkları belediye çalışmaları, belediyenin ekonomik sorunları, kamu kurumları ile olan ilişkiler ve HDP'nin son durumuna ilişkin gündemleri değerlendirdi.ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: KARS BELEDİYESİ'NE EN SON HACİZ GELDİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

 Şevin ALACA- A
vukatlar belediyeye haciz işlemi için geldiler. Bu yaşadığımız böyle bir krizdi. Aslında daha önce yapılan haciz işlemlerinde makam odalarımız dahil olmak üzere birçok eşya haciz edilmişti ve yediemin olarak bizlere teslim edilmişti. Bu defa avukatlar bizde olan eşyaları alıp bir depoya kaldırmak istediler. Biz de bu durumun yasal olmadığını söyledik. Ancak yine eşyaları haczederek ve yediemin olarak belediyemize teslim ederek ayrıldılar. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: MİNİBÜSÇÜLER İHALESİNDE TEHDİT EDİLDİNİZ BU TEHDİTLER DEVAM ETTİ Mİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Ayhan BİLGEN- 
Kars'ta toplumun içerisinde bu tür gerilimler yok. İnsanlar  birbirlerinin taziye ve düğünlerine gidiyor. Bu tür gerilimler daha çok çıkar gruplarının beklentileri karşılanmadığı için çıkıyor. Biz kimsenin siyasi tercihine müdahale edecek değiliz biz herkese eşit hizmet etmekle mükellefiz. Daha önce halının altına sürülen sorunlar vardı. On yıllar boyunca bu sorunlar çözülmemişti. Halka sorduk ve bu şekilde çözmeye çalıştık. İhale yaptık bir yasal statüye kavuşturduk. Şimdi de belediyeye gelecek gelirlere müdahale edecek davranışlarda bulunuyor. Belediye başkanları bir memura yetki verir ve görevli kişi de nikahı kıyar. Belediyeye ait salonda belediyeye ait çiçekler ve kutlama araçları var. Burası da bizim yapacağımız tercihleri tartışmak kimsenin harcı değildir.ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: BELEDİYENİN NE KADAR BORCU VAR BU BORÇLARIN NE KADAR ÖNCEKİ DÖNEMİN?

Şevin ALACA-
Belediyeyi 400 milyon borçla devraldık. Bunların tamamı da önceki dönemden yapılan ihalelerden kalan borçlar. Bir kısmı kamu alacakları bir kısmı da küçük esnafın alacakları. Bir takım ihalelerle ilgili sıkıntılı şaibeli dosyalar var. Bunlarla ilgili hem kurum içi incelemeleri yaptık hem de gelen müfettişlere bunları teslim ettik. Suç duyurularında bulunduk. Ancak işler çok ağır yürüdüğü için henüz bir sonuç almadık. Bu nedenle sık sık hacizler geliyor. Çünkü hiçbir şekilde alacaklarımızı kullanamıyoruz sadece İller Bankasından çalışanların maaşlarını ödeyebiliyoruz. Ancak Hizmetlerimizi yapamıyoruz. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: HDP'YE İLİŞKİN DAHA ÖNCE ELEŞTİRİLERİNİZ OLDU YAPISAL SORUNLAR BAKIMINDAN. SİZCE BU SORUNLAR DEVAM EDİYOR MU?

Ayhan BİLGEN-
Yani bunlar aslında sadece HDP'ye özgü değil Türkiye siyasetine özgü sorunlardır. Elbette HDP'nin kendine özgü sorunları var. HDP başka bir iddia ile ortaya çıkmış bir parti.  Türkiye'deki sorunlarda bütün partilerin payına düşen sorunlar olduğu gibi HDP'nin de payına düşen sorunlar var. HDP hem bunları hem de kendi özgün sorunlarını çözmek zorunda. Sonuçta kurulduğunda çıtayı yükseğe koymuş bir parti HDP.  HDP dolayısıyla çıtayı yükseğe koyduğunda kendisi ile yarışmak zorunda kalıyor. HDP'nin kendi vaatlerini yerine getirme noktasında insanlar bir beklenti içine giriyorlar. Tabi HDP'nin de zamana ihtiyacı var. HDP bu beklentileri yerine getirmek için belki daha fazla çalışmak daha fazla risk almak kendi varlık sebebi olan siyaseti hayata geçirmek zorunda. Değişmek bir eksiklik değildir değişmek bir öz güvendir. Eleştirilerimizi kişiselleştirmemek için elbette yapısal olarak tartışmalıyız. Kongreler, konferanslar toplantılar bunun için vardır. Ortada bir siyasi kriz varsa bu siyasi kriz iktidardan bile kaynaklı olsa muhalefetin bunu çözme sorumluluğu vardır. HDP'nin değişen ve gelişen dünyaya uygun çözümler üretmesi gerekiyor. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: BİRÇOK PARTİ BELEDİYE MECLİSİNDE VAR. KARAR ALIRKEN DİĞER BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İLE SORUN YAŞIYOR MUSUNUZ?

Şevin ALACA-
Kars'ın kültürel yapısı çok zengin. Birçok farklı kimlik Kars'ta birlikte yaşıyor. Bu belediye meclisine de yansıyor. 5 partiden belediye meclis üyesi var. Kararlar oy birliği ya da oy çokluğu ile alınıyor. Tabi ayrı düşündüğümüz şeyler oluyor ama bu daha çok demokrasi çerçevesinde çözülüyor. Biz Kars'ta diğer parti üyeleri ile bir sorun yaşamıyoruz mecliste. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: HDP'DEN BAZI BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİFA EDEREK AKP'YE GEÇTİ. 1 TANE BELEDİYE BAŞKANI DA İTTİFAK'TAN SEÇİLMİŞTİ HDP'DEN İSTİFA ETTİ. SİZ BUNLARI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Ayhan BİLGEN
- Şimdi belediye başkanları bu iradeyi parti ile birlikte halktan alıyorlar. Sonuçta belediye başkanlarının iki muhatabı var. Bu iş hiç kimsenin kişisel işi değil. Bunlar bir tanesi güvenerek kaynakları onlara teslim eden halk ve siyasi bir tercih olarak kendilerini tercih etmiş siyasi partileridir. Siyasetçi hem partisine hem de halka karşı sorumludur.  Eğer parti ve halk arasında bir çelişki varsa elbette siyasetçi elini vicdanına koyarak bir tercih yapabilir. Eğer parti kendisinden ranta dair bazı taleplerde bulunuyorsa elbette kendisi halktan yana tercih kullanabilir. ama eğer halkın ve siyasi partinin talepleri arasında bir çelişki yoksa siyasetçinin kendi siyasi hesaplarını bir tarafa bırakması gerekiyor.  Bu da ister korkudan kaygıdan kaynaklı olsun yani işte kayyum atanmasına dair baskılardan kaynaklı olsun isterse şehirdeki feodal dengelerden kaynaklı olsun. Örneğin bazı çıkar grupları taleplerden bulunuyordur ama belediye başkanı parti baskısından dolayı bunları karşılayamıyordu gibi. Siyasetçinin asla bugüne dair bir hesap yapmaması gerekiyor. İster istifa ederim ister giderim ister kalırım gibi bir yaklaşım olamaz. Bir belediye başkanı sadece kendi kişisel tercihleri ile karar almaya yetkili değildir. Açık tartışma yapabilir halkla tartışmaya girebilir. Yok eğer partisi ile bir sorunu varsa gider partisi ile bunu tartışabilir. Bunun dışındakiler hem halka hem de halka kendisini sunan partiye karşı sorumluluğunu yerine getirmemektir. Bunların kazanmasında bir sürü isimsiz kahramanın emeği var. Siyasetçiler hangi partiden olursa olsun karar verirken açık davranmak zorundadır. Bu kişiler eğer halkın talebi yoksa neden böyle bir şey yaptıklarını halka açıklamalılar. Neden istifa etti, neden iktidar partisine geçti bunun açıklamasını yapmak durumundadır. Ben bu sürecin bu anlamda iyi yönetilmediği düşüncesindeyim. Özelikle aday belirleme sürecinde galiba halkın katılımını daha çok dikkate almak lazım. Ne kadar halk tarafından yerelde seçimler gerçekleşirse halk kendi seçtiğinin bedelini kendisi ödemelidir. Yanlış tercih yapmışsa da sonuçta halkın o kararına saygılı olunmalı. Halkın aklına ilk gelen ise çok sıkıldı, çok bunaldı ve tehditler aldı bu yüzden iktidar partisine geçti gibi algılanır doğal olarak. Bu da siyasetçinin yereldeki algısını ve gelecekte varsa bir siyasi iddiası bunu zedeler. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: BELEDİYEYE NE KADAR ÇALIŞAN ALABİLDİNİZ? BELEDİYENİN KADIN ÇALIŞMALARI NELERDİR?

Şevin ALACA-
Kars belediyesinin nüfusu ile orantılı olarak çalıştırması gereken kişi sayısı 400 ancak biz belediyeyi devraldığımızda 900'ün üzerinde personel ile devraldık. Dolayısıyla burada zaten bir usulsuzluk vardı. Son 5 yılda çok fazla personel alınmıştı. Müfettiş raporlarında da bu özelikle belirtilmiştir. Personel alımı bu nedenle zaten yapamıyoruz. Sadece geçtiğimiz aylarda memur alımı yapabildik. Belediyemizin en önemli çalışmalarından bir tanesi kadın çalışmalarıdır. Kars'ta ilk defa halkın karşısına eş başkan adayları olarak çıktık. Ancak bunun uygulaması pratiği önemli olan. Yol, temizlik, imar gibi çalışmalar aslında belediyenin asli çalışmalarıdır.  Her gün medyada kadınlara yönelik şiddeti görüyoruz. Kadına yönelik şiddete caydırıcı cezalar olmadığı için daha çok teşvik edici oluyor. Kadınların en çok uğradığı şiddet türlerinden biri de ekonomik şiddettir. Kars'ta da bu durum çok can yakıcıdır. Bizler de kadınlar için istihdam alanları yaratmak istiyoruz ama bu sadece belediyenin yapacağı bir şey değil. Kars'taki işverenlerin de bu noktada istihdam alanları yaratmaları gerekiyor. Belediye imkanları ile belediye çatısı altında işe almak imkansız. Biz de Mor cafe'yi hizmete açtık. Bu cafe kadın temalı bir yer ve tamamı kadın çalışanlardan oluşuyor. Kadınların kendi ürettiklerini sattıkları bir yer oluyor. Bu da kadınlara ufak da olsa bir gelir sağlıyor. 8 Mart'ta kadın emek pazarını açtık. Yine kadınların evden yaptıklarını burada satmalarını sağladık. Bu da geçici olarak kapatıldı korona nedeniyle ancak yine açılacaktır. Kadın dayanışma merkezini açtık belediye bünyesinde. Çağrı merkezinden ayrı bir de mor hattı açtık. Kadınlar bize rahat ulaşabilsinler diye. Sosyal hizmet uzmanı arkadaşımız da bu çağrıları karşılıyor ve o kadınlara yardımcı olmaya çalışıyor. Yönlendirmekle işimiz bitmiyor devamlılığını da takip ediyoruz. Bu yönde kadınlardan çok olumlu dönüşler aldık. Toplumsal dayanışma mağazasını açtık. Bu da dayanışma kültürünün yeniden oluşmasının önünü açıyor. Bu da Kars içinde ve dışında birçok kişinin katkısı ile oluyor. Okulların açılması ile birlikte kırtasiye malzemesi de satmak istiyoruz. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: KARS'TA BULUNAN KAMU KURUMLARI İLE İLİŞKİNİZ NE DURUMDADIR?

Ayhan BİLGEN- Bu pandemi ile birlikte kamu kurumları ile bir koordinasyon zorunlu hale geldi. Şehrin sağlığı önemli burada. Siyasi iktidarın Ankara'nın partimize ve bize yönelik tutumu herkesin malumu zaten. Merkezi bürokraside destek bulamıyoruz. İller bankası dışında neredeyse şimdiye kadar hiçbir katkı almadık. Bu tutum ve yaklaşım yerel bürokrasiye de yansıyor. Çok engelleyici bir tutum olmamakla birlikte kolaylaştıran koordine olan bir yaklaşım da yok. Yani herkes işine bakıyor. STK'lar konusunda elimizden geldiğince onları karar alma süreçlerine dahil etmeye çalışıyoruz. Kent konseyini yeniden kurduk. Burada kentin her kesimi temsil ediliyor. Birçok alanda muhtarlarla, ticaret odası ile ziraat odası ile bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ne kadar yapıcı olursa ilişkilerimiz o kadar iyi olur. Daha önce her şeyi bilen bir belediye başkanı modeli varken şimdi biz her şeyi kent konseyini ve kentteki STK'ları dahil ederek çözmeye çalışıyoruz. Yerele iniyoruz mahallelerde köylerde halkla konuşuyoruz tartışıyoruz. Bu katılım ne kadar yüksek olursa biz de o kadar verimli çalışırız diye düşünüyoruzÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Zaman ayırıp, sorularımıza yanıt verdiğiniz için Ötekilerin Gündemi olarak Sayın ALACA VE Bilgen teşekkür ediyoruz…

Biz teşekkür ederiz emeğinize sağlık başarıların devamını dileriz.


Haber  Rabia Çelik- Video Hamza Özkan

Yorumlar (0)
banner57
7
açık
Günün Anketi Tümü
"Erken seçim olursa Cumhurbaşkanı kim olmalıdır? "
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8
Günün Karikatürü Tümü