Türkiye'nin en farklı belediyesi: Kars'ta kararlara herkes katılıyor

  Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekilerin Gündemi'ne konuştu HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekiler'in Gündemi Genel Yayın Yönetmeni Hamza Özkan'ın sorularını yanıtladı. Bilgen ve Alaca, yaptıkları belediye çalışmaları, belediyenin ekonomik sorunları, kamu kurumları ile olan ilişkiler ve HDP'nin son durumuna ilişkin gündemleri değerlendirdi.

Söyleşi-Röportaj 24.08.2020, 16:51 24.08.2020, 16:51
5
Türkiye'nin en farklı belediyesi: Kars'ta kararlara herkes katılıyor
 

Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekilerin Gündemi'ne konuştu


HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca Ötekiler'in Gündemi Genel Yayın Yönetmeni Hamza Özkan'ın sorularını yanıtladı. Bilgen ve Alaca, yaptıkları belediye çalışmaları, belediyenin ekonomik sorunları, kamu kurumları ile olan ilişkiler ve HDP'nin son durumuna ilişkin gündemleri değerlendirdi.Röportaj şu şekilde:

https://youtu.be/_zXKzp3Fy5E

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: KARS BELEDİYESİ'NE EN SON HACİZ GELDİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

 Şevin ALACA- Avukatlar belediyeye haciz işlemi için geldiler. Bu yaşadığımız böyle bir krizdi. Aslında daha önce yapılan haciz işlemlerinde makam odalarımız dahil olmak üzere birçok eşya haciz edilmişti ve yediemin olarak bizlere teslim edilmişti. Bu defa avukatlar bizde olan eşyaları alıp bir depoya kaldırmak istediler. Biz de bu durumun yasal olmadığını söyledik. Ancak yine eşyaları haczederek ve yediemin olarak belediyemize teslim ederek ayrıldılar. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: MİNİBÜSÇÜLER İHALESİNDE TEHDİT EDİLDİNİZ BU TEHDİTLER DEVAM ETTİ Mİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Ayhan BİLGEN- Kars'ta toplumun içerisinde bu tür gerilimler yok. İnsanlar  birbirlerinin taziye ve düğünlerine gidiyor. Bu tür gerilimler daha çok çıkar gruplarının beklentileri karşılanmadığı için çıkıyor. Biz kimsenin siyasi tercihine müdahale edecek değiliz biz herkese eşit hizmet etmekle mükellefiz. Daha önce halının altına sürülen sorunlar vardı. On yıllar boyunca bu sorunlar çözülmemişti. Halka sorduk ve bu şekilde çözmeye çalıştık. İhale yaptık bir yasal statüye kavuşturduk. Şimdi de belediyeye gelecek gelirlere müdahale edecek davranışlarda bulunuyor. Belediye başkanları bir memura yetki verir ve görevli kişi de nikahı kıyar. Belediyeye ait salonda belediyeye ait çiçekler ve kutlama araçları var. Burası da bizim yapacağımız tercihleri tartışmak kimsenin harcı değildir.ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: BELEDİYENİN NE KADAR BORCU VAR BU BORÇLARIN NE KADAR ÖNCEKİ DÖNEMİN?

Şevin ALACA-Belediyeyi 400 milyon borçla devraldık. Bunların tamamı da önceki dönemden yapılan ihalelerden kalan borçlar. Bir kısmı kamu alacakları bir kısmı da küçük esnafın alacakları. Bir takım ihalelerle ilgili sıkıntılı şaibeli dosyalar var. Bunlarla ilgili hem kurum içi incelemeleri yaptık hem de gelen müfettişlere bunları teslim ettik. Suç duyurularında bulunduk. Ancak işler çok ağır yürüdüğü için henüz bir sonuç almadık. Bu nedenle sık sık hacizler geliyor. Çünkü hiçbir şekilde alacaklarımızı kullanamıyoruz sadece İller Bankasından çalışanların maaşlarını ödeyebiliyoruz. Ancak Hizmetlerimizi yapamıyoruz. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: HDP'YE İLİŞKİN DAHA ÖNCE ELEŞTİRİLERİNİZ OLDU YAPISAL SORUNLAR BAKIMINDAN. SİZCE BU SORUNLAR DEVAM EDİYOR MU?

Ayhan BİLGEN-Yani bunlar aslında sadece HDP'ye özgü değil Türkiye siyasetine özgü sorunlardır. Elbette HDP'nin kendine özgü sorunları var. HDP başka bir iddia ile ortaya çıkmış bir parti.  Türkiye'deki sorunlarda bütün partilerin payına düşen sorunlar olduğu gibi HDP'nin de payına düşen sorunlar var. HDP hem bunları hem de kendi özgün sorunlarını çözmek zorunda. Sonuçta kurulduğunda çıtayı yükseğe koymuş bir parti HDP.  HDP dolayısıyla çıtayı yükseğe koyduğunda kendisi ile yarışmak zorunda kalıyor. HDP'nin kendi vaatlerini yerine getirme noktasında insanlar bir beklenti içine giriyorlar. Tabi HDP'nin de zamana ihtiyacı var. HDP bu beklentileri yerine getirmek için belki daha fazla çalışmak daha fazla risk almak kendi varlık sebebi olan siyaseti hayata geçirmek zorunda. Değişmek bir eksiklik değildir değişmek bir öz güvendir. Eleştirilerimizi kişiselleştirmemek için elbette yapısal olarak tartışmalıyız. Kongreler, konferanslar toplantılar bunun için vardır. Ortada bir siyasi kriz varsa bu siyasi kriz iktidardan bile kaynaklı olsa muhalefetin bunu çözme sorumluluğu vardır. HDP'nin değişen ve gelişen dünyaya uygun çözümler üretmesi gerekiyor. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: BİRÇOK PARTİ BELEDİYE MECLİSİNDE VAR. KARAR ALIRKEN DİĞER BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İLE SORUN YAŞIYOR MUSUNUZ?

Şevin ALACA-Kars'ın kültürel yapısı çok zengin. Birçok farklı kimlik Kars'ta birlikte yaşıyor. Bu belediye meclisine de yansıyor. 5 partiden belediye meclis üyesi var. Kararlar oy birliği ya da oy çokluğu ile alınıyor. Tabi ayrı düşündüğümüz şeyler oluyor ama bu daha çok demokrasi çerçevesinde çözülüyor. Biz Kars'ta diğer parti üyeleri ile bir sorun yaşamıyoruz mecliste. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: HDP'DEN BAZI BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİFA EDEREK AKP'YE GEÇTİ. 1 TANE BELEDİYE BAŞKANI DA İTTİFAK'TAN SEÇİLMİŞTİ HDP'DEN İSTİFA ETTİ. SİZ BUNLARI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Ayhan BİLGEN- Şimdi belediye başkanları bu iradeyi parti ile birlikte halktan alıyorlar. Sonuçta belediye başkanlarının iki muhatabı var. Bu iş hiç kimsenin kişisel işi değil. Bunlar bir tanesi güvenerek kaynakları onlara teslim eden halk ve siyasi bir tercih olarak kendilerini tercih etmiş siyasi partileridir. Siyasetçi hem partisine hem de halka karşı sorumludur.  Eğer parti ve halk arasında bir çelişki varsa elbette siyasetçi elini vicdanına koyarak bir tercih yapabilir. Eğer parti kendisinden ranta dair bazı taleplerde bulunuyorsa elbette kendisi halktan yana tercih kullanabilir. ama eğer halkın ve siyasi partinin talepleri arasında bir çelişki yoksa siyasetçinin kendi siyasi hesaplarını bir tarafa bırakması gerekiyor.  Bu da ister korkudan kaygıdan kaynaklı olsun yani işte kayyum atanmasına dair baskılardan kaynaklı olsun isterse şehirdeki feodal dengelerden kaynaklı olsun. Örneğin bazı çıkar grupları taleplerden bulunuyordur ama belediye başkanı parti baskısından dolayı bunları karşılayamıyordu gibi. Siyasetçinin asla bugüne dair bir hesap yapmaması gerekiyor. İster istifa ederim ister giderim ister kalırım gibi bir yaklaşım olamaz. Bir belediye başkanı sadece kendi kişisel tercihleri ile karar almaya yetkili değildir. Açık tartışma yapabilir halkla tartışmaya girebilir. Yok eğer partisi ile bir sorunu varsa gider partisi ile bunu tartışabilir. Bunun dışındakiler hem halka hem de halka kendisini sunan partiye karşı sorumluluğunu yerine getirmemektir. Bunların kazanmasında bir sürü isimsiz kahramanın emeği var. Siyasetçiler hangi partiden olursa olsun karar verirken açık davranmak zorundadır. Bu kişiler eğer halkın talebi yoksa neden böyle bir şey yaptıklarını halka açıklamalılar. Neden istifa etti, neden iktidar partisine geçti bunun açıklamasını yapmak durumundadır. Ben bu sürecin bu anlamda iyi yönetilmediği düşüncesindeyim. Özelikle aday belirleme sürecinde galiba halkın katılımını daha çok dikkate almak lazım. Ne kadar halk tarafından yerelde seçimler gerçekleşirse halk kendi seçtiğinin bedelini kendisi ödemelidir. Yanlış tercih yapmışsa da sonuçta halkın o kararına saygılı olunmalı. Halkın aklına ilk gelen ise çok sıkıldı, çok bunaldı ve tehditler aldı bu yüzden iktidar partisine geçti gibi algılanır doğal olarak. Bu da siyasetçinin yereldeki algısını ve gelecekte varsa bir siyasi iddiası bunu zedeler. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: BELEDİYEYE NE KADAR ÇALIŞAN ALABİLDİNİZ? BELEDİYENİN KADIN ÇALIŞMALARI NELERDİR?

Şevin ALACA-Kars belediyesinin nüfusu ile orantılı olarak çalıştırması gereken kişi sayısı 400 ancak biz belediyeyi devraldığımızda 900'ün üzerinde personel ile devraldık. Dolayısıyla burada zaten bir usulsuzluk vardı. Son 5 yılda çok fazla personel alınmıştı. Müfettiş raporlarında da bu özelikle belirtilmiştir. Personel alımı bu nedenle zaten yapamıyoruz. Sadece geçtiğimiz aylarda memur alımı yapabildik. Belediyemizin en önemli çalışmalarından bir tanesi kadın çalışmalarıdır. Kars'ta ilk defa halkın karşısına eş başkan adayları olarak çıktık. Ancak bunun uygulaması pratiği önemli olan. Yol, temizlik, imar gibi çalışmalar aslında belediyenin asli çalışmalarıdır.  Her gün medyada kadınlara yönelik şiddeti görüyoruz. Kadına yönelik şiddete caydırıcı cezalar olmadığı için daha çok teşvik edici oluyor. Kadınların en çok uğradığı şiddet türlerinden biri de ekonomik şiddettir. Kars'ta da bu durum çok can yakıcıdır. Bizler de kadınlar için istihdam alanları yaratmak istiyoruz ama bu sadece belediyenin yapacağı bir şey değil. Kars'taki işverenlerin de bu noktada istihdam alanları yaratmaları gerekiyor. Belediye imkanları ile belediye çatısı altında işe almak imkansız. Biz de Mor cafe'yi hizmete açtık. Bu cafe kadın temalı bir yer ve tamamı kadın çalışanlardan oluşuyor. Kadınların kendi ürettiklerini sattıkları bir yer oluyor. Bu da kadınlara ufak da olsa bir gelir sağlıyor. 8 Mart'ta kadın emek pazarını açtık. Yine kadınların evden yaptıklarını burada satmalarını sağladık. Bu da geçici olarak kapatıldı korona nedeniyle ancak yine açılacaktır. Kadın dayanışma merkezini açtık belediye bünyesinde. Çağrı merkezinden ayrı bir de mor hattı açtık. Kadınlar bize rahat ulaşabilsinler diye. Sosyal hizmet uzmanı arkadaşımız da bu çağrıları karşılıyor ve o kadınlara yardımcı olmaya çalışıyor. Yönlendirmekle işimiz bitmiyor devamlılığını da takip ediyoruz. Bu yönde kadınlardan çok olumlu dönüşler aldık. Toplumsal dayanışma mağazasını açtık. Bu da dayanışma kültürünün yeniden oluşmasının önünü açıyor. Bu da Kars içinde ve dışında birçok kişinin katkısı ile oluyor. Okulların açılması ile birlikte kırtasiye malzemesi de satmak istiyoruz. ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: KARS'TA BULUNAN KAMU KURUMLARI İLE İLİŞKİNİZ NE DURUMDADIR?

Ayhan BİLGEN- Bu pandemi ile birlikte kamu kurumları ile bir koordinasyon zorunlu hale geldi. Şehrin sağlığı önemli burada. Siyasi iktidarın Ankara'nın partimize ve bize yönelik tutumu herkesin malumu zaten. Merkezi bürokraside destek bulamıyoruz. İller bankası dışında neredeyse şimdiye kadar hiçbir katkı almadık. Bu tutum ve yaklaşım yerel bürokrasiye de yansıyor. Çok engelleyici bir tutum olmamakla birlikte kolaylaştıran koordine olan bir yaklaşım da yok. Yani herkes işine bakıyor. STK'lar konusunda elimizden geldiğince onları karar alma süreçlerine dahil etmeye çalışıyoruz. Kent konseyini yeniden kurduk. Burada kentin her kesimi temsil ediliyor. Birçok alanda muhtarlarla, ticaret odası ile ziraat odası ile bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ne kadar yapıcı olursa ilişkilerimiz o kadar iyi olur. Daha önce her şeyi bilen bir belediye başkanı modeli varken şimdi biz her şeyi kent konseyini ve kentteki STK'ları dahil ederek çözmeye çalışıyoruz. Yerele iniyoruz mahallelerde köylerde halkla konuşuyoruz tartışıyoruz. Bu katılım ne kadar yüksek olursa biz de o kadar verimli çalışırız diye düşünüyoruzÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Zaman ayırıp, sorularımıza yanıt verdiğiniz için Ötekilerin Gündemi olarak Sayın ALACA VE Bilgen teşekkür ediyoruz…

Biz teşekkür ederiz emeğinize sağlık başarıların devamını dileriz.

Haber  Rabia Çelik- Video Hamza Özkan
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Man City 18 38
2. Leicester City 19 38
3. M. United 18 37
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Getafe 18 23
10. Celta de Vigo 18 23
11. Real Betis 18 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12
Günün Karikatürü Tümü