DİYARBAKIR - Sur ilçesinde evleri yıkılmak istenen yurttaşlar, 200-300 bin TL kamulaştırma bedeliyle sokağa atılmaya çalışıldıklarına işaret ederek, “Buradan çıkarsak kira bile ödeyemeyiz” dedi. 

MA'nın haberine göre; Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), 21 Ekim 2021’de Sur ilçesine bağlı Melikahmet mahallesindeki Anzele Parkı etrafındaki binalara dair “kamulaştırma” kararı aldı. Ancak mahalle sakinlerinin tepkileri üzerine karar durduruldu. DBB, bu yıl yeniden kamulaştırma kararını hayata geçirmek istiyor. Mahalle sakinleri, hem yıkıma hem de düşük kamulaştırma bedellerine tepkili. 

‘EVLERİMİZ BİZE YETİYOR’

Fatma Karaot isimli mülk sahibi, belediyenin evlerinden çıkmaları karşılığında kendilerine teklif ettikleri para miktarının 200-300 bin TL arasında olduğunu, yeni ev fiyatlarının ise teklif edilen fiyatın çok üstünde olduğuna dikkati çekti. Karaot, “Buralar bizim evimizdir, yuvamızdır. Çocuklarımız burada büyüdüler. Biz evlerimizi terk etmek istemiyoruz. Bizi mağdur etmesinler” diye konuştu. 

‘2 BİN 500 TL KİRA VEREMEYİZ’ 

Eşini kaybettiğini kendisinin de kanser hastası olduğunu anlatan Karaot, “Belediyeden gelip, ölçüm yaptılar. Bize hiçbir şey söylemeden evlerimizin içini gezip, fotoğraflar çektiler. Biz onların yardım için geldiklerini düşünürken, evlerimizi yıkmak için geldiklerini sonradan öğrendik. Bizler bir eve 2 bin 500 TL kira veremeyiz” dedi. 

‘100 BİN TL VERELİM EVDEN ÇIKIN’ 

Bir diğer mülk sahibi Sıdıka Etki de “Bize diyorlar ki, ‘Size 100 bin TL verelim evden çıkın’ bugün 100 bin TL para değil ki. Gelsinler ben onlara 100 bin TL vereyim. Bugün bir dairenin fiyatı bir milyon TL olmuş” hatırlatmasında bulundu. Mahallelerinden ayrılmaları durumunda mağdur olacaklarını da ifade eden Etki, “Biz zaten yoksul insanlarız. Bir de bunlar bizi evlerimizden çıkartarak bizi aç bırakıp, sokağa atmak istiyorlar. Biz de gidelim onların evini özerinde çadır kuralım, olur mu? Bırakırlar mı?” diye sordu. 

‘BURADA KALMAK İSTİYORUZ’

Sonucu her ne olursa olsun evlerinden çıkmayacaklarını vurgulayan Etki, “Ben 15 yaşından evlendiğim zaman buraya yerleştim. O zamandan beri burada yaşıyorum. Biz bir şey talep etmiyoruz evimizde kalmak istiyoruz” dedi.  

‘ÇIKARSAM KİRA ÖDEYEMEM’ 

“Ben bu mahallede doğmuş burada büyümüşüm. Bütün çocukluğumuz, gençliğimiz burada geçmiş” diyen Yılmaz Etki ise, şunları söyledi: “Geçen dönem benim evime 80 bin TL fiyat biçtiler. Ben bunu kabul etmeyince, bu sefer 95 bin TL teklif ettiler. Bunu da kabul etmedim. En son geldiklerinde; 135 bin TL vermeyi teklif ettiler. Bu ev bana dedemde kalma. Müstakil bir evim var. Bunu yıkmaya çalışıyorlar. Duyduğum kadarıyla,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir yıkım kararı yok. Bunlar kendi kafalarına göre yıkmaya çalışıyorlar.”