AMED - Tahliye olan gazetecileri ziyaret eden kurum ve siyasi parti temsilcileri, hakikatin sesini kısmak için Özgür Basın’a saldırıldığını belirterek, "Hakikatin sesini kısamayacaklar" mesajı verdi. 

JINNEWS 6 yaşında JINNEWS 6 yaşında

Amed'te geçtiğimiz yıl yapılan operasyonda tutuklanan ve 13 ay sonra tahliye edilen 15 gazeteci, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği'nde (DFG) bir araya geldi.  Gazetecileri birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü ziyaret etti. 

Geçmiş olsun dileklerini iletmek ve dayanışma mesajında bulunmak için DFG’ye gelen gazetecileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerini tahliye olan gazeteciler ve dernek üyeleri karşıladı. 

'HAKİKATİ SUSTURMAK İÇİN TUTUKLANDILAR'

Ziyarette konuşan HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, gazetecilerin duruşmada tarihi bir savunmada bulunduğunu söyledi. Özgür Basın’a dönük saldırılara dikkat çeken Ceylan, “Kürt gazetecilerin hakikati yansıtmasını istemediler. Hakikati susturmak için tutuklandılar. Hakikatin sesini kısamayacaklar" dedi. Ceylan, “Umuyoruz ki gazetecilerin ardından tüm zindanların kapıları açılır. Hep birlikte bu mücadeleyi büyütürüz. Gazeteciler ile her zaman dayanışacağız. Gazeteciler de her zaman hakikatin sesi olacaktır. Onların hukuksuz tutukluluğunun son bulmasından dolayı mutluyuz" ifadelerini kullandı. 

'SONUÇ ALAMADILAR'

 Daha sonra tahliye edilen DFG Eşbaşkanı Serdar Altan konuştu. Altan, konuşmasına dayanışma gösterenlere teşekkür ederek başladı. Zorlu bir süreç atlattıklarını belirten Altan, "Bu tutuklamadan bir sonuç almaya çalıştılar ama alamadılar. Bize ‘sessiz olun’ dediler onu da başaramadılar. Sessizlik olmadı, arkadaşlarımız çalışmayı sürdürdüler. Bize destek sunan herkese teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

'ÖZGÜR BASIN KÜRT HALKININ SESİ OLDU'

Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Abbas Şahin, parti adına gazetecilere geçmiş olsun dileklerini iletirken, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Cahit Kırkazak ise, her alanın direniş alanı olduğunu belirtti. Özgür Basın’ın önemine işaret eden Kırkazak, "Kurdistan Gazetesi'nin çıkmasından bu yana Kürt gazeteciler halkın sesi oldu. Aralıksız bu görevi sürdürüyorlar. Bu nedenle özellikle Kürt basınına saldırıyorlar. Emeğiniz, mücadeleniz için sizlere teşekkür ederim. Gözümüz aydın olsun" ifadelerini kullandı.  

Özgür Kadın Hareketi (TJA) adına konuşan Çağlar Demirel, "Özgür Basın üzerindeki hukuksuzluklar her zaman var. Halk bu hukuksuzlukları biliyor. Özgür Basın’ın haber yapması suç olarak görüldü. Bir kez daha hepinize hoş geldiniz diyoruz" diye belirtti.

Gazeteci Neşe Toprak da ziyarete gelenlere kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/213859