AMED Lozan Antlaşması’na karşı toplumsal bir anlaşmanın yapılması gerektiğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, "Bunu sağlayacak irade Kürt halkı, HDP, Yeşil Sol Parti'dir” dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), yeniden yapılandırma süreci için gerçekleşecek olan konferanslar öncesi toplantılarını sürdürüyor. Partilerin Amed il örgütleri, Yenişehir ilçesindeki Kaplan Düğün Salonu'nda toplantı yaptı. Toplantının yapıldığı salon partilerin bayrakları ile süslendi. Yine salona "Bi serhildan û rexistinê em azadiyê biparezin" yazılı pankart asıldı. Toplantıya HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, Yeşil Sol Parti milletvekilleri, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Erzincan L Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşamını yitiren hasta tutuklu Şakir Turan ve Colemêrg'de yaşanan kazada yaşamını yitiren Barış Anneleri için baş sağlığı diledi. Toplantı demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. 

'BARIŞ MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, mücadele yolunun sonuca ulaşacağını belirterek, yaşamını yitiren hasta tutuklu Şakir Turan ve ifade için gittikleri Colemerg yol dönüşünde yaşamını yitiren Barış Anneleri’nin ailelerine baş sağlığı diledi. Yüklerinin bugün daha fazla arttığına işaret eden Kırkazak, "Adalet ve Sosin annenin mücadelesi bizim omuzlarımızda. Onların barış mücadelesini biz sürdüreceğiz" dedi. 

'TOPLUMSAL LOZAN ANLAŞMASI ŞART'

Özel'den gündem olan 'Macron' sözlerine açıklama Özel'den gündem olan 'Macron' sözlerine açıklama

Türkiye'de 100 yıldır var olan tekçiliğin savaş ve barışın tartışılmasına neden olduğunu söyleyen Kırkazak, "Lozan Antlaşması'nın 100'üncü yılı geri kaldı. 100 yıldır bu anlaşma ile dil, kimlik, kültür kırımı yapılıyor. Türkiye halklarının farklılıklarına karşı bu anlaşma yok etme anlaşması olmuştur. Başta Kürt halkı, Ortadoğu ve Anadolu'da halkların kendi dilleri, kendi farklılıklarıyla yer almaması için yalan dolan içerisindeler, oyunlar içindeler" dedi. 

Bugün Lozan'a karşı toplumsal bir anlaşmanın yapılması gerektiğine işaret eden Kırkazak, "Bunu sağlayacak irade ise Kürt halkı, HDP, Yeşil Sol Parti'dir. Bugün Adalet ve Sosin anneye nasıl borçluysak bu anlaşma sağlanmalıdır" diye belirtti.  

‘HALKIMIZA GÜVENİYORUZ’

Türkiye'nin 100'üncü yılında gerçekleşen seçimlerin gönüllerine göre olmadığını ve kabul etmediklerini belirten Kırkazak, şöyle devam etti: "Bizler bu nedenle barış ve kazanç için yol haritamızı çiziyoruz. Onun için konuşacağız. Bu hareket halkına ve kendisine güveniyor. Eleştirilerini verecektir. İnanın ki bu hareket ayakta olmasaydı kirli eller tasfiye etmişlerdi. Seçimlerden bugüne kadar farklı yol ve yöntemlerle bu partiye saldırılar var. Bu parti halkıyla, kurum ve kuruluşlarıyla bu saldırıları boşa çıkardı.” 

HDP'nin Türkiye ve Kurdistan'da tekçiliğe karşı olanlara pusula görevi gördüğünü söyleyen Kırkazak,"HDP bugün bütün tecrübe, deneyim, yol ve yöntemlerini, özgürlük ve barış mücadelesini Yeşil Sol Parti'ye devretti. HDP'nin savunusu da beraber devam edecektir. Bundan sonra ‘nasıl barış getiririz, Toplumsal Lozan'ı nasıl kurarız, Annelerimize nasıl barışı getiririz’i tartışmalıyız. Bu tartışmalarda harekete güç verecektir" ifadelerini kullandı. 

Kırkazak'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/217409