VAN ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-  Van’da HDP öncülüğünde, Eğitim Sen Van Şube binasında düzenlenen “Doğal Afet Olan Depremlere Karşı Akıl ve Bilim” isimli eğitime katılım yüksek olurken, STK temsilcileri ve partililerin katılımı ise dikkat çekti.

Van’da HDP öncülüğünde Eğitim Sen binasında “Doğal Afet Olan Depremlere Karşı Akıl ve Bilim” konlu eğitim düzenlendi. Eğitime çok sayıda STK temsilcisi ile siyasi parti temsilcileri katıldı. Eğitimin açılış konuşmasını HDP Van İl yöneticisi Sinan Ok yaptı. Ok yaptığı konuşmasında depremde yaşanılan zorluklara ve dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Ardından HDP Van İl yönetim kurulu üyesi Mesut Bor; Big bang patlamasından, galaksiler, yıldızlar ve dünya oluşumunu anlatan bir slayt gösterimi yaptı. Bor, Anatolia yarım adasının deprem fay hatlarının üzerinde olduğunu kaydederek, Türkiye’nin üçüncü jeolojik zamanda oluştuğunu ifade etti.

ADVERTİSEMENT

İnşaat Sektöründe 3E kuralına dikkat çekti

Bor’un ardından söz alan İnşaat Mühendisi Odası (İMO) Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Pişkin yaptığı slayt sunumuyla depreme karşı güvenilir yapılarda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi. Pişkin, inşaat mühendisliği mesleğinde 3E kuralına dikkat çekerek, “Günümüzde maalesef 3E kuralında emniyet ve ekonomi boyutu yerine estetik boyutu esas alınarak yapılar yapılmaktadır. Yapılarda ayrıca kolon, perde ve döşeme konuları da göz ardı edilmektedir.” dedi.

‘Hatay ve Antakya’da cinayete gidilmiştir”

Pişkin, Kahramanmaraş ile Adıyaman’da yapıların yumuşak yapı özelliğiyle yapılmasından dolayı yıkımın fazla olduğuna dikkat çekerek, “Hatay ve Antakya’da düz ve deprem riskinin en fazla olduğu fay hatları üzerinde yapılar yapılmıştır. Bu da açık bir cinayete gidildiğinin ispatıdır” belirtti.

Van’da fay hatları üzerine yapılaşma var

2011 yılında Van’da Erciş merkezli yaşanan deprem sonrası fay hattının Van merkeze kaydığını hatırlatan Pişkin, “Van’ın en güvenilir mahalleleri Erek Dağı ve çevresinde olan mahalleleridir. Terzioğlu ve Şabaniye mahallelerinde yapılaşmaya izin verilmemesi gerekiyor. Maalesef bu mahalleler en fazla yapılaşmanın olduğu mahalleler içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

TİHV Van Temsilcisi Sevim Çiçek ise, Afet yönetimi süreçlerinde STK’lar ile eşgüdümlü planlamanın önemine değindi. Çiçek’in ardından eğitim soru-cevap şeklinde sona erdi.

( Yazılı haberin Kaynağı: Vildan ATMACA /AJANS65 TV )

Editör: Haber Merkezi