VAN - Van’da seçim çalışmalarına başlayan Yeşil Sol Parti temsilcileri, “14 Mayıs’ta kaybettirdik, 28 Mayıs’ta kazanacağız” mesajı verdi. 

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Wan’da 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim  çalışmalarının startını verdiklerini basın toplantısı ile açıkladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Wan il binasında yapılan açıklamada, “14 Mayıs’ta kaybettirdik, 28 Mayıs’ta kazanacağız” pankartı asıldı. Açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, Yeşil Sol Parti Wan Eşsözcüsü Gönül Uzunay, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Harun Okay ve milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit konuştu. 

‘HALKIMIZIN İRADESİYLE İNŞA ETTİK’

Halk ile toplantılar gerçekleştirerek 28 Mayıs seçimlerinde kapı kapı gezip özeleştiri vereceklerini söyleyen Gönül Uzunay, yaşanılan bu süreçte hatalardan ders çıkaracaklarını ve bunun sonucunda yeni bir başlangıç hedeflediklerini söyledi. Uzunay, “Hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan tespit edilen eksiklerin ve yetersizliklerin muhasebesi yapılacak ve gerekleri yerine getirilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu kapsamda yerelde ve genelde sorumluluğu bulunan tüm yoldaşlarımızın özeleştiri vermekten geri durmayacağı tüm kamuoyunca bilinmelidir. Öte yandan seçim süresince AKP-MHP iktidarı ve Cumhur İttifakı Kürtlere, kadınlara, gençlere, bütün ezilenlere, toplumsal ve siyasal muhalefete karşı aralıksız saldırılar içerisinde oldu. Toplumda baskı ve korku iklimi yaratarak kuşatan bu saldırı konseptinin birinci hedefi yine partimiz oldu. Ancak bu güne kadar tüm savaş konseptleri, çöktürme planları, ret ve inkâr politikalarını kararlılıkla boşa çıkardık, kararlı bir mücadelenin ve yürüyüşün sahibi olan gerçekliğimizin temellerini halkımızın iradesiyle inşa ettik” diye konuştu. 

‘VAN HALKI PARTİSİNİN YANINDA OLDU’

Kürt halkının bütün baskı ve zulme rağmen ülkenin siyasetinde aktör rol oynadığını ve üçüncü yol siyasetinin yeni bir başlangıç yaptığını belirten Uzunay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Wan özelinde partimize yönelik, halkımızın güçlü bir teveccühü bulunduğunu bir kere daha teyit etmiş olduk. Van’da 27 bine yakın geçersiz oy kullanımı olmuştur. Bu oyların çok önemli bir bölümünün partimize gelecek oylar olduğunu biliyoruz. Yine seçim öncesi hem iktidar hem de muhalefet odaklarının seçmenin algısına yönelik algı çalışmalarının seçmenlerimizin bir kısmının tercihini etkilediğini gözlemliyoruz. Bu yönlü de kapsamlı bir çalışma ile durum değerlendirmesi yapıp gerekli düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Tüm eksik ve eleştiri noktalarımıza rağmen Wan halkının partisinin yanında olduğunu görüyoruz.”

‘ÖNCELİĞİMİZ YAŞAMI KORUMA’

Wan’da 5 olan temsil haklarını 6’ya çıkardıklarını fakat bu durumun özeleştiri vermeye engel olmadığını dile getiren Yeşil Sol Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit,  iktidarı hem Wan’da hem genelde gerilettiklerini vurguladı. Kaçmaz, “Nihai hedefe ulaşmak ancak ikinci turda anti demokratik, hukuk dışı, kayyumperver olan bu tek adam rejimini sandığa gömmekle olacaktır. Wan halkının 14 Mayıs’ta bu yönde gösterdiği iradeyi daha güçlü bir şekilde sandığa yansıtacağına inanıyor bu minvalde çalışmalara devam edeceğimizi ifade ediyoruz. En büyük özeleştiri başlığımız bu onurlu halkımızın hakkettiği temsil düzeyine erişememiş olmamızdır. Wan’da bir temsil arttırdık ancak halkımızın önümüze koyduğu hedefin daha büyük olduğunu biliyorduk” şeklinde konuştu. 

SANDIĞA GİTME ÇAĞRISI

Her kesimin sandığa gidip oyunu kullanması yönünde çağrı yapan DBP Eşbaşkanı Harun Okay da, “İlk turda faşizme kaybettiren onurlu halkımıza çağrımız ikinci tura güçlü bir katılım sağlanması yönündedir. Halkımız da umut olduğunu, dimdik ayakta durduğunu ilk turda göstermiştir. 28 Mayıs’ta bu güçlü duruşu daha güçlü bir şekilde sandığa yansıtmak için bu hafta boyunca alanda olacağız. Halkımızın da iradesini koruduğu gibi sandığını koruyacağını biliyoruz. Tüm sandıklarda müşahit olarak görev alınması Anadolu Ajansı başta olmak üzere manipülasyon ve hırsızlık girişimlerine karşı sandıkları korumamız gerektiği çağrımızı yineliyoruz” diye konuştu. 

( MA )

Editör: Hamza Özkan