VAN - Yüzbinlerin katıldığı Van Newrozu’nda tek mesaj, “Öcalan’a özgürlük zamanı” oldu. Sloganların yükseldiği alanda kitleye konuşan HDP Milletvekili Feleknas Uca, “Öcalan’a özgürlük talebinin önüne geçemeyeceksiniz” dedi. 

Van’da yüzbinlerin katıldığı Newroz kutlaması büyük bir coşkuyla devam ediyor. Sloganların susmadığı alanda, yüzbinler yakılan ateşin etrafından çember oldu. Newroz alanındaki tek talep ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü oldu. 

Sahneye çıkan Barış Annesi Xecê Akdoğan, “Tecridi kabul etmiyoruz. Bu tecrit mutlaka kalkmalı. Biz, kimsenin ölmesini istemiyoruz. Herkes barış içerisinde yaşasın” dedi. Konuşmanın ardından gelen konuklar sahneye davet edildi. Ardından Newroz ateşi yakıldı. Ateşin yakılmasının ardından yüzbinler “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla alanı inletti. Ateşin etrafından çember oluşturan halk halay çekti.

‘50 MİLYON KÜRT STATÜSÜZ YAŞAYAMAZ’

Daha sonra konuşan İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, “Kürdistani ittifakı olarak Newrozunuzu kutluyoruz. Binlerce yıllardır bu bölgede büyük bir baskı var. Kürtler, ‘Biz de milletiz’ diyor. Bu Newroz özgürlük ve barış Newrozudur. Kirli politikalara, soykırıma ve yok etmeye karşı buradan sesleniyoruz; sizin politikanız bitmiştir. Artık bunu sürdüremezsiniz. 21’inci yüzyıl Kürtlerin yüzyılıdır. Kürtler başaracaktır. Tüm dünyaya sesleniyoruz; 50 milyon Kürt artık statüsüz yaşayamaz” diye konuştu. 

‘ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK GÜNÜ’ 

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, “Tüm engellemelere ve kar yağışına rağmen halkımızı hiçbir şey durduramadı. Newroz Beritan, Mazlum Doğan’dır. Tarihi günlerden geçiyoruz. Her mücadelede büyük bedeller ödeniyor ve halkımız yok edilme ve savaş politikası ile karşı karşıya. Siz ne yaparsanız yapın bu halkı durduramayacaksınız. Bu zihniyetinizden vazgeçin. Cezaevlerinde kirli bir saldırı sürüyor. Siz diz çöktüremeyeceksiniz. Kürt kadınına karşı yürüttüğünüz politikalarınız çökecek ve siz başaramayacaksınız. Kürt kadının öncülüğünde bu mücadele devam edecek. Van Newrozu’ndan sesleniyoruz; kulakları duymayanlar ve gözlerini kapatanlar bilsin ki Kürtler Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için büyük bir mücadele yürütüyor. Gün, Öcalan’ın özgürlük günüdür. Ne yaparsınız yapın Kürtlerin bu talebinin önünde duramayacaksanız. Gün, özgürlük, gün sayın Öcalan’ın özgürlüğüdür” dedi. 

Konuşmanın ardından Koma Pel sahne aldı ve kitlenin coşkusu doruğa ulaştı. (MA)