VAN - AKP iktidarında adaletin kalmadığını belirten Vanlılar, 28 Mayıs’ta oy kullanma çağrısı yaparak, “Bu ucube sistemi değiştirelim” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği değişiklik ile 14 Mayıs seçimlerinde yüzde 50 artı bir oy oranının elde edilmemesiyle ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir gün kaldı. Yarın sandık başına gidecek olan milyonlarca seçmen, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan arasında tercih yaparak, 13’üncü Cumhurbaşkanını belirleyecek. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Wan’da gerçekleştirdiği halk buluşmasına katılan yurttaşlar, 28 Mayıs seçimlerinde oy kullanma ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yaparak, “Bu ucube sistemi değiştirelim” dedi. 

‘FAŞİST DÜZENİ YIKMALI’ 

Sandıklara giderek düzeni değiştirme çağrısı yapan Abdülkerim Yıldırım Çakar, “Bu faşist ve faşizan düzeni irademizin üstünden kaldıralım. Özgür olalım artık, bu baskı ve zulüm çatısı altından kalkalım. Ülkede çoklu krizin sebebi mevcut hükümettir. Herkes var gücüyle el ele verip, bu faşist düzeni yıkmalı. Oyumuza, sandığımıza ve varlığımıza sahip çıkmalıyız. Kazanacağız ve başaracağız” diye konuştu.

‘SÖZÜN BİTTİĞİ YER’ 

Her bir oyun önemine vurgu yapan Abdurrahman Balbal, “Oy kullanarak ancak bu zalimler yönetimden çekilir. Kürt halkı gelip oyunu kullanmalı. Bizim oyumuzla bu zalimler ve bu sistem değişmelidir. İlk seçimin nasıl alındığını hepimiz biliyoruz. Şimdi sözün bittiği yerdeyiz. Bunlarda ne adalet ne ahlak ne usul ne de Allah korkusu var. Sözde kendilerini dindar gösteriyorlar, fakat dinle bir alakaları yok. Onların bahsettiği din İslam dini değil. Onların dini zulüm dinidir. Eğer insanlar sandığa gidip oylarını kullanmazsa, Kürtler de Türkler de büyük sıkıntılar yaşayacak. İnsanlardan rica ediyoruz, herkes sandığa gitsin” şeklinde konuştu.

‘UCUBE SİSTEM DEĞİŞMELİ’

14 Mayıs seçim sonuçlarına işaret eden Seyfettin Özsoy, “Umudumuz bitmedi, bitmeyecek, biz başaracağız ve Cumhurbaşkanlığı seçimini Kılıçdaroğlu alacak. Bu ucube sistemin değişmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu sistem ancak demokratik bir şekilde değişir. Halkımıza çağrımız şudur;  ilk seçimde nasıl gidip sesimizi, rengimizi gösterdiysek, ikinci turda da gidip sesimizi daha da güçlü göstereceğiz. Herkesi sandığa gitmeye ikna edersek başarırız” ifadelerinde bulundu.

‘ZULME KARŞI OY KULLAN’ 

Oylarını demokrasiden yana kullanacaklarını dile getiren Şefika Dinç, “Büyük bir zulüm var ve bu zulmü sonlandırmak için oy kullanmaya mecburuz. Herkes şerefini, vicdanını yanına alarak sandığa gitsin. Ben var olduğum sürece bu yolda ve bu uğurda yürümeye devam edeceğim” dedi.

‘TEK ADAMA KARŞI MÜCADELE’ 

Zulme karşı mücadele ettiklerini söyleyen Mehmet Nesim Akın, “Tek damla mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu diktatör sistemini ortadan kaldırmak istiyoruz. Herkes oyunu kullanmalı ve gönüllü bir şekilde sandıkların güvenliğini sağlamalı. Büyük hırsızlıklar yapıyorlar ve bizim bunun önünde durmamız lazım” şeklinde konuştu.  

‘HERKES SANDIĞA GİTMELİ’

Ekonomik krizin derinleştiğini belirten Hasan Kaçar da şunları söyledi: “Bütün bütçeyi Erdoğan kendisine ve yanındaki ekibine vererek, ülkeyi bu hale getirdi. Kürt halkı da Türk halkı da aç kaldı. İnsanlar artık yaşamını sürdüremeyecek bir durumda. Bizim elimizden gelen de sandığa gidip oyu doğru kişiden yana kullanmak. Belki bu yolla az da olsa ülke nefes alır.”

( Kaynak- MA)

Editör: Hamza Özkan