İSTANBUL- Yeni Yaşam Gazetesi, 4’üncü yılını düzenledikleri etkinlik ile kutladı.

Yayın hayatına 25 Mayıs 2018 yılında başlayan Yeni Yaşam Gazetesi 4’üncü yılını İstiklal Caddesi’nde bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) kutladı.Kutlama hayatını kaybeden ve katledilen basın çalışanları için saygı duruşuyla başladı. 

Özgür basının bir birine bağlanarak geldiğini belirten Yeni Yaşam editörü Ender Öndeş, “Her ne yapıyorsak ve onlar bize her ne yapıyorsa bu bizim yaptıklarımızın karşılığıdır diye düşünüyorum. Biz kendi işimizi yapıyoruz, onlar kendi işlerini yapıyor. Biz onları yıkmak istiyoruz. Onlarda bu yıkma işini engellemek istiyor” dedi. 

YOLDAŞLIK

Gazeteciliğe mağduriyet üzerinden bakmadığını ve zor bir iş olduğunu söyleyen Öndeş, “Çünkü okuyucunun bakıp da geçtiği resimleri biz, açıyoruz bilgisayarımızı ve onu inceliyoruz. Kemal Korkut’un fotoğraflarını herkes görmüştür. Biz onların hepsini inceliyoruz. Biz Roboskinin fotoğraflarını görüyoruz. Başka ülkeler de bunun yapan insanlar tedavi görüyor. Ama biz o tedaviyi burada yoldaşlıkla görüyoruz. Arkadaşlıkla görüyoruz. Özgür Gündemin başından beri, bir sürü arkadaşımız geldi geçti. Hepsi bu zorlukları gördüler” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜR GÜNDEM OLACAĞIZ’

Gazeteciliğin bir zincir gibi üzerine özgür basın eklenerek geldiğini söyleyen Öndeş, “Yeni kuşaklar geliyor. Onlar bizim elimizden alacak bu zinciri. Biz isim ve biçimler değiştirsek de adımız ne olursa olsun biz hep Özgür Gündem olacağız” diye belirtti. 

‘GENÇ BAŞLADIK GENÇ BİTİRECEĞİZ’

Özgür basının “Genç başladık genç bitireceğiz” diyenlerin inancıyla ayakta olduğunu söyleyen Yeni Yaşam editörü Reyhan Hacıoğlu da, “Belki de biz son halkasıyız. Önümüzdeki tablo da bunun göstergesi. Yeni Yaşam da bunun bir halkası ve 4 yaşında. Ve dilerim ki daha uzun ve güzel günler de gelir” dedi. 

Konuşmaların ardından pastanın kesildiği kutlamada, MKM sanatçıları da ezgilerini seslendirdi.

Editör: Haber Merkezi