ANKARA - Kürt gazetecilerin tüm gazeteciler için mücadele verdiğini belirten Yeşil Sol Parti Ankara adayı gazeteci Ercan Sadık İpekçi, "Baskılara karşı herkese görev düşüyor" diyerek, 14 Mayıs'ın tutuklu gazetecilere özgürlük seçimi olacağını söyledi. 

Gazetecilere yönelik saldırılar seçime sayılı günler kala gözaltı ve tutuklamalarla sürdürülüyor. 8 Haziran 2022’de prodüksiyon şirketleri ve JINNEWS bürolarına yapılan baskınlar sonucunda 16 gazeteci tutuklandı. 25 Ekim 2022’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yine Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS bürolarına yapılan baskınlar sonucunda gözaltına alınan 11 gazeteciden 9’u tutuklandı. 25 Nisan’da ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan MA editörü Abdurrahman Gök, JINNEWS muhabiri Beritan Canözer, gazeteciler Mehmet Şah Oruç, Remzi Akkaya, Mikail Barut, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Son olarak 29 Nisan'da Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve MA editörü Sedat Yılmaz gözaltına alındı. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Ankara milletvekili adayı gazeteci Ercan Sadık İpekçi, gazetecilere dönük artan baskıları değerlendirdi. 

‘HEPSİ ÖZGÜRLEŞECEK’

Bir dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) başkanlığını yapan İpekçi, Amed ve Ankara’da tutuklanan gazetecilerin iddianamelerinin aylar sonra çıktığını anımsatarak, şunları kaydetti: “Ankara’daki arkadaşların duruşmaları seçim sonrasına verildi. Diyarbakır’daki arkadaşlar için de Temmuz'da gün verildi. Öyle anlaşılıyor ki iktidarın gözü doymamış olacak ki seçimler yaklaşırken her zaman yaptığı gibi özgür basına, Kürt basınına yönelik tehdit ve operasyonlar başlattı. Seçimlerden sonra arkadaşlarımızın hepsi özgürleşecek. Bu mücadele, onların özgürleşmesi için verilen bir mücadele. Bütün siyasi tutsaklar özgürleşecek. Bu seçimler bütün siyasi tutsakların özgürleşmesi için yapılan bir seçim.”

‘TÜM GAZETECİLER İÇİN MÜCADELE VERİYORLAR’

Gazetecilerin gerçekleri halka ilettiğini ifade eden İpekçi, “İktidar ise gerçeklerin duyulmasını istemiyor. Basını tehditle kendi kontrolü altında tutuyor ve propagandasını merkez medya üzerinde geniş kitlelere iletiyor. Muhalefet, muhalif partiler, Kürt hareketi, Yeşil Sol Parti faaliyetleri ne yazık ki yaygın medya tarafından haberleştirilemiyor. Bu seçimlerin eşit şartlarda yürütülmediğinin de göstergesi. Muhalefetin sesini duyuranlar bu gazeteci arkadaşlarımızdır. Gerçeğin, haberin peşindeler. Halkın haber alma hakkını, gazetecilik sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Kürt gazeteci meslektaşlarımız bütün Türkiye’nin gazetecileri için mücadele veriyor. Türkiye özgürlük hareketi için mücadele veriyorlar. Bunun kıymetinin bilinmesi lazım. Sadece Kürtlerin değil, bütün Türkiye halklarının, gazeteci arkadaşlarımızın verdiği mücadelenin değerini bilmesi lazım” diye konuştu.

‘BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM’

Muhalefetin sessiz kalmasını da eleştiren İpekçi, şunları söyledi: “Bu operasyonlar meşruymuş görüntüsü yaratılmaya çalışılıyor. Bütün muhalefetin sahip çıkması gerekiyor. Seçmenlerin, bütün halkların sahip çıkması gerekiyor. Mesele iktidar, muhalefet meselesinin ötesinde. Bu operasyonda alınan avukat arkadaşlarımız da var. Hepsine sahip çıkmak gerek. Bu mücadeleyi birlikte yürüteceğiz ki birlikte değiştirelim. Birlikte mücadele seçim öncesinde de verilmesi lazım.”

'HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR’

Gazetecilerin ve gazetecilik örgütlerinin birlikte çalışma geleneğinin yeniden canlandırmaları gerektiğine dikkat çeken İpekçi, “Şimdi konuşmanın zamanı. Bunu şimdi yapmazsak seçimlerden sonra geç olabilir. Biz şimdi birlikte mücadeleyi başaracağız ki seçimleri kazanalım, tek adamı gönderelim, rejimi değiştirelim. Demokratik ülke kurmanın adımını şimdiden atmak lazım. Burada gazetecilere de, gazetecilik meslek örgütlerine de, siyasi partilere de görev düşüyor. Hep birlikte kazanacağız, hep birlikte değiştireceğiz” diye konuştu.

MA / Yüsra Batıhan