İZMİR- İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya'ya sosyal medya paylaşımları nedeniyle TCK'nin 301 ve 216'ıncı maddeleri olan "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa sevk etme" iddiasıyla soruşturma açıldı. Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

"HOÇÇA ĞALIN BEN GİDİYOM" İFADESİ DE SORUŞTURMA KONUSU

Soruşturma dosyasında, Yerlikaya'nın birçok paylaşımı "suç unsuru" olarak nitelendirilirken, bu paylaşımlardan bir tanesi ise dikkat çekti.

2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışı dolayısıyla dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, Erzincan'da bir ilkokula yaptığı ziyarette tahtaya “2016-2017 egitim ögretim yılı hayırlı olsun” yazmış, Yıldırım'ın yazısı imla hataları nedeniyle gündem olmuştu. Yine Yıldırım'ın “ğ” kullanıma atfen sosyal medyada yapılan “Hoçça ğalın ben gidiyom” capsleri de paylaşım rekorları kırmıştı.

Binali Yıldırım'ın yer aldığı söz konusu 'caps' internette viral olmuştu.

Olayın üzerinden geçen 5 yılın ardından bu yıl Eylül ayında KKTC'ye yolculuk yapan Yerlikaya, havaalanında çektiği bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak üzerine “Hoçça ğalın ben gidiyom” yazdı. Yerlikaya'nın bu paylaşımı da suç kapsamında değerlendirilerek soruşturmaya konu oldu.

Soruşturmayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan üniversite öğrencisi Yerlikaya, "Çok fazla tweet var ve suç teşkil eden hiçbir şey yok. Son dönemde 'Yurtsuzlar' eylemlerine ilişkin paylaştığım tweetler de var. Düşünün ki paylaştığım uçak biletine bile dava açmışlar, üzerine 'Hoçça ğalın ben ğidiyom' yazdığım için..." ifadelerini kullandı.

Yerlikaya şunları söyledi:

"Bir ülkenin eski başbakanının imla hataları sonrası sosyal medyada gündem olan 'Hoçça ğalın ben gidiyom' yazısını bir fotoğrafın üzerine yazdım diye soruşturma açıldı. İfadeye çağırmak için eve kağıt göndermek yerine daha çok taciz ettiler. Eve, okuluma polis gönderdiler. Bu da yetmezmiş gibi bana ulaşma şansları varken avukatları, ailemi tek tek aradılar."

( Kaynak:Cumhuriyet )

Editör: Haber Merkezi