WAN - Wan Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutulan 30 yıllık tutsak Şehmuz İlhan tahliye edildi.

Ordu'nun Gürgentepe ilçesinde gıda zehirlenmesi Ordu'nun Gürgentepe ilçesinde gıda zehirlenmesi

Wan Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutulan 30 yıllık tutsak Şehmuz İlhan tahliye edildi.  Tahliye edilen İlhan’ı karşılamak için  ailesi yaşadığı Şirnex’in Silopî ilçesinden Wan’a geldi. İlhan ailesini, Wan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) yöneticileri yalnız bırakmadı. 

İlhan cezaevi çıkışında zılgıt alkış ve çiçeklerle karşılandı. İlhan cezaevi önünde kendisini karşılayanlarla selamlaştıktan sonra aile evine geçti. İlhan, aile evinde de çok sayıda kişi tarafında alkış ve zılgıtlarla karşılandı. İlhan, yarın memleketi Silopiya'ya gidecek.

İlhan, 1994 yılından Şirnex’ın (Şırnak ) Silopiya ilçesinde gözaltına aldı. Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan İlhan’a çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesinde (DGM) “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. İlhan sırasıyla Amed, Sêrt, Bandırma ve 6 yıl Önce Wan Yüksek Güvenlik Cezaevine sevk edildi. İlhan tutsak olduğu süre boyunca kalp kapakçıklarından dolayı sorun yaşadı, tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlıklarla mücadele etti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/242204