DÎLOK - Cezaevinden 30 yıl sonra tahliye edilen Selahattin Kılınç, içerde arkadaşlarını bıraktığı için üzgün olduğunu belirterek, "Daha güzel günler umuduyla, barış içinde yıllarımız olsun" dedi. 

Antep H Tipi Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık tutsak Selahattin Kılınç (53) tahliye oldu. Êlih'te 27 Kasım 1993 yılında gözaltına alınan Kılınç’a, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) siyasi gerekçelerle müebbet hapis cezası verildi. 23 yaşında cezaevine giren Kılınç, sırası ile Êlih, Dîlok, Mêrdîn, Karaman, Midyad, Çewlîg, Wan, Erzirom ve Samsun cezaevlerinde kaldı. Kılınç en son Antep H Tipi Cezaevi'nden tahliye oldu. Tahliye ile birlikte Kılınç, polisler tarafından "Askerlik yapmadığı gerekçesi ile araması var" denilerek askerlik şubesine götürüldü. Şubede yapılan işlem sonrası Kılınç, cezaevi önüne geldi. Kılınç'ı cezaevi önünde ailesi ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) il örgütü yöneticileri, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan sağ eli ve sağ bacağı olmayan yüzde 90 engelli hasta tutuklu Şaban Kaygusuz'un (25) annesi Durri Kaygusuz ve çok sayıda kişi, çiçekler ve zılgıtlar ile karşıladı. 

'Bakan tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi' 'Bakan tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi'

30 YILLIK RÜYA! 

Kılınç, karşılamaya gelen herkese teşekkür ederek, "Duygularımı dile getirmekte zorlanıyorum. Uzun yıllardır görmediğim insanları burada görmek beni duygulandırdı. İçerde hala arkadaşlarımız olduğu için sevinemiyorum, üzgünüm" dedi. Cezaevinde birçok kez gördüğü bir rüyayı anlatan Kılınç "Birçok kez tahliye olduğum günü gördüm. Rüyamda dışarıda olduğunu ve nüfus kimlik kartı nedeniyle sorunlar yaşıyordum. Kimlik nedeniyle tekrar tutuklama korkusu yaşıyordum ve o duygu ile uyanıyordum. Bugün çıkınca kimlik kartı alayım, işimi garantiye alayım dedim. Bugün aldım ama tarihine baktım, tarihi geçmiş. Uzun yıllar önce çıkardım, son kullanma tarihi geçmiş. Kimliğimizi yenilesek, gerçek doğru olan kimliği alsak mutlu olacağız. Daha güzel günler umuduyla, barış içinde yıllarımız olsun" şeklinde konuştu. 

'ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ'

Kılınç, ardından barışı simgeleyen beyaz güvercinler uçurdu. Kılınç, karşılayanlar ile birlikte sembolik olarak "Özgürlük Yürüyüşü" gerçekleştirdi. Cezaevinde daha önce bel fıtığı ameliyatı olan Kılınç, tedavisine devam etmek için Mersin'e gidecek. Mersin’de tedavi olduktan sonra Kılınç, memleketi Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesine geçecek. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225369