İZMİR – Deplasman yasağı 7 yıl sonra kalkan Amedspor’un İzmir’deki maçını yüzlerce kişi izledi. 

Amedspor'a 7 yıldır gerekçesiz olarak uygulanan deplasman yasağının Menemen FK ile oynanan maçta kalkması üzerine takımlarını desteklemek için tribüne gelen yüzlerce taraftar, yasakların kalkmasını, sadece futbol izlemek istediklerini söyledi. 

Amedspor'un 7 yıldır gerekçesiz olarak süren deplasman yasağı kalktı. İzmir'de Menemen FK ile oynanan maçta yasağın kalkmasıyla birlikte yüzlerce taraftar stada aktı etti. Taraftarların yoğun ilgi gösterdiği maçta 4-3 yenilmesine rağmen taraftarlar Amedspor’u 90 dakika boyunca destekledi. Coşkulu geçen maçta hakemin taraflı tutumu damgasını vururken taraftarlar gerekçesiz olarak süren yasağın bundan sonraki maçlarda da uygulanmamasını istedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Eş Başkanı Berna Çelik ve il yöneticileri de maçı tribünden takip etti. 

Maçı izleyen taraftarlardan Mehmet Dağdelen, başka şehirlerde de maçlara gitmek istediklerini belirterek, "Ankara'dayken de maçlara gitmek istedik. Fakat olmadı. Arkadaşlarımız Urfa'da oynanan maça gittiklerinde kütüklerinde Diyarbakır yazanları ev sahibi takımın tribününe bile almadılar. Bu maçta kaldırıldı umarım devamı gelir. Çünkü takım yalnız kalıyor. Ev sahibi takımın tribününe girsek, saldırıya uğruyoruz. Bu maç emsal olsun ve takımımızı yalnız bırakmayalım" diye konuştu.

'MENEMEN'E DEPLASMAN YAŞATTIK'

Taraftarlardan Poyraz Güzelyüz de "7 yıl sonra ilk kez yasağımız kalktı. Deplasman haktır ve futbol seyircisiz olmaz. Galibiyet alamasak bile stadı doldurduk ve maçımızı izledik. Amed olunca bütün ön yargılar ikiye katlanıyor. Bunun son bulmasını istiyoruz. İçeride de çok coşkulu bir hava vardı. Menemen'e kendi evlerinde deplasmanı yaşattık. Yasakların kalkmasını istiyoruz. Biz tribünlerden takımımızı desteklemek istiyoruz" diye belirtti.  

‘BİRÇOK MATERYALEİMİZ ALINMADI’

Maçı izlemek için İstanbul'dan gelen taraftarlardan Hamza Özarslan ise yasağın kalkmasına rağmen taraftarların birçok materyalinin stada alınmadığını aktardı. Özarslan, "Üzerimizdeki atkıyı bile didik didik arayarak içeri aldılar. Bundan ne zarar gelebilir ki. Biz takımımızı desteklemek için geldik. Yasakların kalkması 28 Mayıs'ta alınacak sonuca bağlı görünüyor. Umarım bu seçimler istediğimiz gibi olur. Biz sadece futbol izlemek istiyoruz. Bunun neden yasak olduğunu anlamıyoruz. Bu maç bir örnek teşkil edebilir. İçeride olumsuz hiçbir şey olmadı. Bundan sonra bütün maçlara girmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

AKIN: ENGELLER KALKSIN

Maçı takip etmek için gelen Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın da şunları söyledi: "7 yıl sonra Amedspor'un deplasman yasağı kalktı. Bizde bu heyecanla buraya geldik. Umarım önümüzdeki dönemde de bu devam eder. Türkiye nasıl siyasette geriye gidiyorsa futbolda da sağlıkta da aynı durum yaşanıyor. Amedspor'a karşı uygulanan her türlü engellemenin ortadan kalkacağı yeni yüzyılın yaratılmasını istiyoruz."

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan