VAN - Seçim hazırlıkları sürerken eril siyasetin masada kadın kazanımlarını pazarlık konusu yapmasına tepki gösteren Star Kadın Derneği Yöneticisi Meryama Aslan, kadın mücadelesinin güçlenmesinin hem iktidarı hem de devleti korkuttuğunu söyledi. 

AKP iktidarı, siyasi istikbali için kadın kazanımlarını bir kez daha hedef aldı. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu ve kadına yönelik şiddeti önlemede önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekilmesinin ardından şimdi de uzun mücadeleler sonucu kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve nafaka hakkı hedefte. Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere hazırlanırken, ittifak arayışına giren Cumhur İttifakı, kadın ve çocukları şiddetten koruyan yasayı pazarlık konusu yaptı. 

AKP'nin Cumhur İttifakı'na katılması için görüşmeleri sürdürdüğü Yeniden Refah Partisi’nin ittifaka katılım şartları arasında 6284 sayılı yasanın kaldırılması ve LGBTİ+ derneklerinin kapatılması yer aldı. Günde en az 3 kadının yaşamını yitirdiği Türkiye’de kadın kazanımlarının siyasette pazarlık konusu yapılması tepkileri de beraberinde getirdi. 

Star Kadın Derneği Yöneticisi Meryama Aslan, kadınların yaşamları ve kazanımları üzerinden yürütülen eril siyasete dair değerlendirmelerde bulundu. 

KADIN MÜCADELESİ KORKUTUYOR 

Günümüz Türkiye’sinde kadınların nafaka hakkının dahi tartışılmaya açıldığını belirten Aslan, “Siyaset, ‘Kadınlara yaşam alanı bırakılmamalı’ diye düşünüyor. Yasalar kaldırılıyor. Dolayısıyla failler de ‘İstediğimi yapabilirim, bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor ve böylece onlara meşru bir yol açılıyor. Buna karşı mücadeleye devam edeceğiz” dedi.  

Kadın mücadelesinin artık bilinçli bir kitlesi olduğunu ve iktidarın da devletin de bundan korktuğunu ifade eden Aslan, şöyle dedi: “Kadınlar tüm alanlarda kendini ifade ediyor. Her alanda sözün söylüyor ve bu çabamızdan hiçbir şey vazgeçirmeyecektir. Bu konuma gelmek için büyük bedeller verdik ve vermeye devam ediyoruz. Mücadelenin kazanımı olan yasalara sahip çıkacağız. Her gün derneğe birçok kadın başvuruyor. Çünkü kadınların başvuracağı devlet kurumları neredeyse yok.”

KAZANIMLAR İÇİN ORTAK MÜCADELE 

Yaşam alanlarının yok edilmeye çalışıldığı bir ortamda direndiklerini söyleyen Aslan, “Karşımızdaki devlet erkek egemen zihniyetli bir devlet. Ülke olarak Afganistan ve İran’daki kadınlara yönelik yapılanları rahatça konuşuyoruz ancak iktidar da, ülkeyi benzer bir yönetime sürüklemek için çabalıyor. Kadınların buna karşı birlik olması gerekiyor. Nerede olursa olsun hak ve özgürlük temelinde tek ses olmalıdır” diye belirtti. 

(MA)