İSTANBUL - Jin derginin 58’inci sayısı, “2024 yılının ilk üç ayında 97 kadın katledildi: Artık Yeter!” manşetiyle okuyucuyla buluştu. 

Her Pazar çıkan web dergi Jin’in 58’inci sayısı, “2024 yılının ilk üç ayında 97 kadın katledildi: Artık Yeter!” manşetiyle çıktı. Haftalık olarak okuyucuyla buluşan derginin yeni sayısında, kadına yönelik şiddet ve cinayetlere dikkat çekildi. 

Yeni sayıda Hülya Osmanağaoğlu, “Kadın cinayetleri: Erkek -aile -devlet ittifakı” başlıklı yazısı ile kadın cinayetlerine karşı sessizliğe ve siyaset gündemi içinde kadın cinayetlerinin görülmemesine değiniyor. Oya Açan, “Kadınların katilleri sizlersiniz!” başlıklı yazısında kadın cinayetlerinin nedenlerini ele alırken, şiddet ve cinayetlere karşı oluşması gereken özsavunmaya odaklanıyor. Yüksel Mutlu, “Yerel yönetimler kadın cinayetlerini önleyebilir” başlıklı yazısında, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin durdurulması ve engellenmesinde yerel kurumların önemine ve işlerliğine dikkat çekiyor. Ebru Günay, “TV dizilerindeki “pembe” hayatlar” başlıklı yazısında eril medyanın kadına yönelik şiddet ve cinayetleri normalleştiren yaklaşımını eleştiriyor. Habibe Eren, “Renk renk çarşaf vaat edenleri tarih sahnesinden silmek” başlıklı yazısı ile kadınları hedef alan erkek egemen zihniyete karşı her alanda büyütülen kazanımlara odaklanıyor. Gülbahar Güzel, “Mücadelemizi daha fazla büyüteceğiz” başlıklı yazısında biçilen toplumsal roller üzerinden yönetilen şiddet ve şiddeti doğuran toplumsal cinsiyet rollerine dikkat çekiyor. Sara Aktaş ise, “Kürdistan’da bir özgürlük öyküsü” başlıklı yazısında Kürt kadınların mücadelesine odaklanıyor.

Yeni sayıda yer alan tüm başlıklar şöyle:

* Kadın cinayetleri: Erkek -aile -devlet ittifakı / Hülya Osmanağaoğlu

* “Kadınların katilleri sizlersiniz!” / Oya Açan

Sebahat Tuncel,  Ata, Yağcı ve  Adıbeli de tahliye edildi Sebahat Tuncel, Ata, Yağcı ve Adıbeli de tahliye edildi

* Yerel yönetimler kadın cinayetlerini önleyebilir / Yüksel Mutlu

* TV dizilerindeki “pembe” hayatlar / Ebru Günay

* Renk renk çarşaf vadedenleri tarih sahnesinden silmek / Habibe Eren

* Mücadelemizi daha fazla büyüteceğiz / Gülbahar Güzel-Mimoza Kadın Derneği

* Kürdistan’da bir özgürlük öyküsü / Sara Aktaş

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/238642