HABER MERKEZİ - Binlerce kişinin katıldığı 9 Ekim uluslararası komplo protestolarında en az 139 kişi gözaltına alındı. 

MA'nın haberine göreİmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük 9 Ekim 1998'de startı verilen uluslararası komplonun 24'üncü yıl dönümü dolayısıyla birçok kentte protesto eylemleri gerçekleşti. Diyarbakır, Van, İstanbul, Cizre, Doğubayazıt ve Kızıltepe'nin de aralarında olduğu çok sayıda kentte polis saldırısına rağmen yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş ve açıklamalara dönük polis saldırısında çok sayıda kişi darp edilerek, gözaltına alındı. 

URFA 

Urfa'da 9 Ekim komplosuna karşı gerçekleşen yürüyüşte Ömer Kıstak, Hatice Göktepe ve İbrahim Damdan darp edilerek gözaltına alındı. Ayrıca yürüyüş sonrası Serhat Uka gözaltına alındı.  

İZMİR

İzmir'de gerçekleştirilen protesto eyleminde HDP İl Eşbaşkanları Berna Çelik ve Çınar Altan ile ismi öğrenilmeyen 1 kişi gözaltına aldı. 

VAN

Van'da gerçekleştirilen yürüyüş ve açıklamada aralarında HDP'li yöneticilerin de olduğu 55 kişi gözaltına alındı. 

HAKKARİ 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde polis kitleye ser bir şekilde saldırdı. HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik yaralandı. Aralarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mazlum Engindeniz ve JINNEWS muhabiri Rabia Önver'in de olduğu 20 kişi gözaltına alındı. 

DİYARBAKIR 

Diyarbakır'da HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gündüz, HDP PM üyeleri Beybün Aslan ve Raci Bilici, DBP İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, HDP İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy ve Zeyat Ceylan, HDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Mervan Yıldız, Emine İnan, Şadiye Hayme, MEBYA-DER Eşbaşkanı Meryem Soylu, Figen Ekti, Mehmet Zeki Bağcık, Halil Memiş, Mithat Altaç, Mehmet Ali Altınkaynak, Hüsnü Aslan, Mehmet Şirin Gürbüz, Mehmet Asana, Sedat Yiğit, Murat Çoban, Şirin Şehir, Mehmet Oruç, Muharrem Bulat, Meryem Yıldız ve soy isimleri öğrenilemeyen Meryem, Leyla, Hebun, Sümeyye, Beytocan, Abidin ve Vedat'ın da aralarında olduğu en az 46 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL

İstanbul İstiklal Caddesi, Kadıköy ve Esenyurt’ta yapılan yürüyüşlerde HDK Eşsözcüsü Esengül Demir ile Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Ömer İbrahimoğlu’nun da aralarında olduğu en az 26 kişi gözaltına alındı. 

Editör: Haber Merkezi