HABER MERKEZİ - ABD'nin Maine eyaletinde gerçekleşen silahlı saldırıda en az 22 kişi yaşamını yitirdi. 

ABD'nin Maine eyaletine bağlı Lewiston ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda, en az 22 kişinin yaşamını yitirdiği onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi. Dün akşam 40 yaşındaki Robert R. Card adlı silahlı saldırganın, gece boyunca kentin caddelerini dolaşarak en az 22 kişiyi öldürdüğü açıklandı. Yerel basın, yaralı sayısının 60 civarında olduğunu belirtti.

‘EVDEN ÇIKMAYIN’ UYARISI 

Polis saldırganın henüz yakalamadığını belirterek, “Lewiston'da evden çıkmama emri devam etmektedir" uyarısı yaptı.

Maine Eyalet Valisi Janet Mills ise, "Lewiston'daki aktif silahlı saldırgan durumundan haberdarım ve bu konuda bilgilendirildim. Bölgedeki herkesi Eyalet ve yerel güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum. Durumu izlemeye ve kamu güvenliği yetkilileriyle yakın temas halinde olmaya devam edeceğim" ifadelerini kullandı. 

OKULLAR KAPALI

Eyaletteki devlet okulları birliği de, bugün eğitime ara verildiğini duyurarak "Yarın okullar kapalı. Halihazırda Lewiston Okullarında 26 Ekim 2023 Perşembe günü eğitim olmayacaktır. Şu anda hala bilinmeyen çok şey var. Bilgi hızlı ilerler ancak her zaman doğru değildir. Lütfen yerinizde kalmaya veya güvenli bir yerde bulunmaya devam edin. Uygun olduğunda sizi bilgilendirmeye ve sonraki adımlarla ilgili haberdar etmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı. 

Geçen yıl 29 cinayetin işlendiği eyalette, olay büyük bir panik havası yaratmış durumda.

Editör: Hamza Özkan