ANKARA – Seçimleri takip eden uluslararası gözlemciler, seçim sürecinde adaylar ve partiler arasında adil bir kampanya ortamı ve eşitlik olmadığını açıkladı. 

Seçimlere yönelik uluslararası seçim gözlemi, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) tarafından görevlendirilen 264 uzman, AGİT Parlamenter Asamblesi’nden (AGİT PA) 98, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden (AKPM) ise 39 olmak üzere 40 ülkeden toplam 401 gözlemci ile yürütüldü.

AGİT DKİHB, AGİT PA) ve  AKPM’nin ortak gözlem misyonu üyeleri, seçimin ilk turunun ardından gözlem faaliyetlerine ilişkin Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada “Mevcut yasal çerçeve demokratik bir şekilde seçimlerin yürütülmesi için tam anlamıyla yasal bir zemin sağlamazken, seçimler iyi yönetilmiş ve seçmenlere siyasi alternatifler arasında gerçek bir seçim yapma imkânı verdi” denildi.

‘HAKSIZ FAYDA’  

Açıklamada, seçime dair şu eleştiriler yer aldı: “"Mevcut cumhurbaşkanı ve iktidar partileri haksız bir avantajdan fayda sağlamıştır. Temel toplanma, örgütlenme ve ifade özgürlüklerine yönelik devam eden kısıtlamalar, bazı muhalif siyasetçi ve partiler ile sivil toplum ve medyanın seçim sürecine katılımını engellemiştir."

FAALİYETLERİ SÜRECEK 

Gözlemciler, seçim sürecinde adaylar ve partiler arasında adil bir kampanya ortamı ve eşitlik olmamasına rağmen rekabetin bulunduğunu belirterek, ikinci tur seçimler için de gözlem faaliyetlerini sürdüreceklerini belirttiler.

( MA)

Editör: Hamza Özkan