Melek Avcı

Eş Başkanlar Yönetmen Ghobadi’yi kabul etti Eş Başkanlar Yönetmen Ghobadi’yi kabul etti

ANKARA – Yerel seçimlere yaklaşırken ve partiler seçim programlarını açıklarken, ana akım medya seçime gölge düşürmek ve seçmeni manipüle etmek için yine tüm araçlarını devreye sokmaktan geri durmayan adımlar atmakta.

Mart 2024 Yerel Seçimlerine 3 ay kaldı. Bu süreçte tüm partiler seçime girerken izleyecekleri yol haritalarını, ittifak boyutunu ve aday belirleme kriterlerini tek tek açıklıyor. Seçim programı netleşen partilerden birisi de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi  (DEM Parti) oldu. Parti, açıkladığı seçim programında halkın talepleri doğrultusunda hareket edeceklerini ve kent uzlaşısı tanımı yaptıkları, kentlerdeki dinamikleri dahil ettikleri bir ön seçim sistemi ile yerel seçim adaylarını belirleyeceklerini belirtti.

Bu sistem ile 25 Aralık’ta bitecek olan ön adayların başvurularının ardından kentteki tüm sivil toplumun, halkın katılımıyla yerel seçime girecek adaylar belirlenecek. Bunun yanı sıra ittifak olarak seçime girmeyeceğini açıklayan DEM Parti, 27 batı ilinde de aday göstereceğini açıkladı. İttifaklar, ön adaylar ve aday belirlemede halka tamamen şeffaf bir programla gideceklerini söyleyen DEM Parti’nin seçim programını çürütmek ve halkı manipüle etmek için ana akım medyada ise birçok haber yapılmaya başlandı.

İttifak manipülasyonu

Her seçim döneminde Kürtlerin oy verdiği partiye yönelik algı oluşturmak ve diğer yandan muhalefetin AKP’ye karşı gücünü zayıflatmak için medya devreye sokuluyor. Nitekim ittifak tartışmalarına son vermesine rağmen DEM Parti’nin hala CHP ve diğer muhalefet partileri ile “ittifak oldu”, “ittifak için oturdular” gibi başlıklarla manşetlere taşınması yerel seçimlerde oy kullanacak halkı manipüle etmeye yönelik adımlar olarak karşımıza çıkıyor. Zira bu manşetler atılarak öncelikle siyasi ittifakları olağanüstü bir durum ve sadece Cumhur İttifakı’nın “hakkı” olarak lanse etmek bir yana, diğer yandan büyükşehirlerde AKP’ye karşı seçime girecek olan muhalefeti zayıflatmak temel hedef olarak duruyor.

Kent uzlaşısı sistemine güveni kırmak

Muhalefet üzerinde çalışma yürüten AKP medyasının diğer bir seçim manipülasyonu hilesi olarak karşımıza çıkan amacı, DEM Parti’nin tüm demokratik yolları kullanarak halkın adaylarını belirleyeceği kent uzlaşısı sistemine güveni kırmak. Kürtlerin iradesine sürekli olarak müdahale yollarını arayan ana akım medya ortaya konulan kent uzlaşısını hedef almış durumda. Basına yansıyan seçim tartışmalarını özellikle böyle bir yerden okumak gerekir.

AKP’nin ideolojik aygıtları çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan örneklerden “Leyla Zana’ya belediye eş başkanlığı için teklif götürüldü” haberi bunlardan biri. Çok geçmeden DEM Parti tarafından yalanlanan bu haberin kent uzlaşısı sistemine güveni kırmak amaçlı kullanıldığı açık. Baktığımızda tüm adaylarını bu yöntem ile yani halkın oyları doğrultusunda seçeceğini net olarak seçim programı şeklinde önüne koyan partinin seçmenine yönelik bir manipülasyon hamlesi olarak tüm ana akımda döndürülüp oynatıldı. Böylelikle seçmenin güvenini ideolojik aygıt olan medya ile kırmaya çalışan AKP-MHP, bu seçimi de nasıl götüreceğini göstermiş oldu.

Geçtiğimiz Mayıs seçimlerinde de yapılan ittifakları hedef gösteren, adayları kriminalize eden haberlerle sıkça karşılaştık. Mart seçimlerine giderken AKP’nin ideolojik aygıtının yine devrede olacağını ön görmek mümkün.  Buna karşı medyaya yansıyan haberleri iyi okuyup çözümlemek, süzgeçten geçirmek seçimlerde alınacak tutuma yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/223765