HABER MERKEZİ - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü cezaevinde karşılayan tutuklu gazeteciler, hakikatin izinde olduklarını vurgulayarak, "Gazetecilik onurunu korumaya devam edeceğiz" mesajı gönderdi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) verilerine göre, 87 gazeteci 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü cezaevinde karşılıyor. Diyarbakır’da 16 Haziran 2022'de tutuklanan 16 gazeteci ile Ankara'da 29 Ekim 2022’de tutuklanan 9 gazeteci de 10 Ocak'ı cezaevinde karşılayan gazetecilerden. Ankara merkezli soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra Sincan Kadın Kapalı Cezaevi ve Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderilen Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Hakan Yalçın ve Selman Güzelyüz ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, 10 Ocak'a dair mesaj gönderdi.  

‘YER VE MEKAN FARKI YOKTUR’

Mesajda, “Türkiye en çok gazetecinin tutuklu bulunduğu ülkeler sıralamasında en tepedeyken, Özgür Basın’ın bundan payını almaması düşünülemezdi. Birçok dönem Özgür Basın baskılar ile karşı karşıya kaldı ancak hiçbir zaman gerçeklerin izinde olmaktan vazgeçmedi. Bizler de gazeteciyiz ve gerçeklerin izinde olmaya devam edeceğiz. Bir gazeteci için yer ve mekan farkı yoktur. Nerede olursak olalım, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilik meslek onurunu korumaya devam edeceğiz" denildi. 

ALTAN: DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM

Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan ise, 10 Ocak dolayısıyla ailesi aracılığıyla mesaj gönderdi. Gazetecilerin patronlara karşı verdikleri büyük bir mücadeleyle 1962 yılında özlük haklarını kazandıklarını anımsatan Altan, söz konusu tarihten bu yana kazanılan hakların hedefte olduğunu belirtti. Altan, kazanılan haklara dönük saldırıların yanı sıra gazetecilere yönelik baskı, gözaltı, sansür ve hak ihlallerinin hiç son bulmadığına işaret etti. Bu nedenle 10 Ocak'ı "direniş günü" olarak karşıladıklarını ifade eden Altan, "İktidarlar, hakikatte ısrar eden biz gazetecileri çalıştırmamak için her türlü çabayı gösteriyor. 1990'lı yıllarda bunu Özgür Basın çalışanlarını sokak ortasında katlederek gerçekleştirmek istediler. Ancak sonuç alamayınca yargı sopasını devreye soktular. Çalıştığımız yerleri kapattılar. Ekipmanlarımıza el koydular. Ancak hiçbir saldırıya karşı geri adım atmadık" diye kaydetti. 

Altan, 86 meslektaşıyla birlikte 10 Ocak'ı cezaevinde karşıladıklarına işaret ederek, "Tutuklu da olsak hakikati yazma mücadelemiz sürüyor. Her türlü baskıya rağmen kaleminin kırılmasına izin vermeyen, cezaevi tehdidine karşı yazma cesareti gösteren gazetecilerin olduğunu bilmek de bu mücadelemize güç veriyor. Umudumuzu daha da büyütüyor. Dayanışmayı büyüterek, 10 Ocak'ı 'kutlama günü'ne çevireceğimiz günler yakın. Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım" ifadelerini kullandı.

( Kaynak: MA )

Editör: Haber Merkezi