AMED - Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs’ı Dağkapı Meydanı’nda kutlanacağını duyurdu. 

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs deklarasyonunu, Mimarlar Odası’nda düzenlenen basın toplantısıyla duyurdu. Toplantıda konuşan platformun eşsözcüsü Nujiyan Yıldırım, 1 Mayıs’ın Pazartesi günü saat 12.00’da Dağkapı Meydanı’nda kutlanacağını belirterek, yoksulluğa, sömürüye, savaşa,  ekokırım ve kadın kıyımına karşı halkı 1 Mayıs’ta alana davet etti. 

‘HESAP SORMAK İÇİN’

1 Mayıs’ın hesap sorma günü olduğunu söyleyen Yıldırım, “Hala çözülemeyen depremzedelerin sorunları ve insanca yaşama hakları için, çürümüş yönetim sistemlerine ve rant politikalarına karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız. Enkazlar bize insanca yaşamak bir yana, hayatta kalmanın bu ülkede ne kadar riskli olduğunu göstermiştir. Yine deprem esnası ve sonrasında hükümetin rant için zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere etrafa nasıl saldırdığını, muhalefeti susturmak için küfür etmekten tehditler savurmaktan geri durmadığını da görmüş olduk. Bizler emek ve demokrasi güçleri tam da bunları meydanlarda yapılan tüm hukuksuzluğu, zulmü mahkûm edeceğimiz ve tüm bu yaptıklarının ortağı olmadığımızı söyleyeceğimiz gün olacaktır” dedi.

‘İRADEMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN’

Evrensel hukuk kurallarının ve modern demokrasinin hayat bulmadığı bir yerde barıştan, sosyal adaletten, eşitlikten ve emeğin hakkından bahsedilemeyeceğini ifade eden Yıldırım, “Kürt halkının hak ve özgürlükler talebini korku dağları yaratılarak, güvenlik meselesine indirgeyen ırkçı politikalarla var olan hukuk ve demokratik yasalar da yok sayılmış, halkın iradesi ile seçilmiş belediyelerine kayyum atanarak; yandaşlara yeni rant alanlarına yol açılmıştır. KHK’lerle binlerce insanın emeği gasp edilerek açlığa mahkûm edilmiştir. Niceleri de hukuksuz bir şekilde cezaevlerine konularak cezalandırılmaktadır. Yaratılan korku iklimi sonucunda insanların temel yaşam hak talepleri dahi ötekileştirerek toplumsal duyarlılığı yok etmek isteyen bu zihniyeti mahkûm etmek için 1 Mayıs’ın dayanışma ruhunu bir kez daha gösterelim” diye belirtti. 

‘KADINLAR ALANALRA’

Ücretli ücretsiz tüm emekçi kadınları alanlara davet eden Yıldırım, “Elbette ki 1 Mayıs’a en çok yakışan toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden, erkek egemen zihniyete karşı yaşamın tüm alanlarında ses olan, ses veren kadınlar, toplumsal değişimin ve gelişiminin dinamikleridirler. Eril zihniyete ve hükümetin kadın düşmanı politikalarına hayır demek için tüm kadınların sesleri, 1 Mayıs’ın direniş melodisi olacaktır” diye konuştu. 

‘NEDEN ALNARDA OLMALIYIZ?’

Yıldırım, 1 Mayıs’ta neden alanlarda olunması gerektiğini şöyle sıraladı: “Emek, hak ve halk için,  savaşa sömürüye hayır için, halkların eşitliğini esas alan barış ve demokrasi için, hukuksuz KHK’ları tanımama için, kadın emeği ve beden sömürüsüne, baskılara karşı Jin Jiyan Azadî sözünü sesini haykırmak için, yoksulu evsiz bırakan rantsal dönüşüm değil, temel yaşamsal ihtiyaç olan güvenli konutların müteahhitlerin rant kapısı olmasından çıkaran kentsel dönüşüm hakkı için, tarihsel kültürel ve doğal yaşam alanlarının talan düzenine karşı, kentlerimiz, ormanlarımız, derelerimiz sahipsiz değil diyebilmek için hep birlikte, halaylarla umudu haykıralım, katliamlara, zamlara, yoksulluğa karşı insanca yaşam için.”  

( Yazılı Kaynak: MA)

Editör: Haber Merkezi