AMED Amed'de 21 Mart’ta kutlanacak Newroz hazırlıklarına ilişkin bilgi veren Tertip Komitesi Başkanı Pınar Sakık, bütün Kürdistan halkını ve Türkiye halklarını özgürlük ateşini Amed'den yükseltmek üzere Newroz'a davet etti.

Amed'de 21 Mart günü yapılacak Newroz kutlamasının hazırlıklarını yürütmek üzere oluşturulan Newroz Tertip Komitesi basın toplantısı düzenledi. Kentteki bir düğün salonunda gerçekleştirilen toplantıda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekili Serhat Eren, DEM Parti ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed il ve ilçe örgütü yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad- TJA) aktivistleri, belediye eşbaşkan adayları ile bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yer aldı.

Birçok merkezde #Newroz ateşi yakılıyor | #CANLI Birçok merkezde #Newroz ateşi yakılıyor | #CANLI

Toplantıda ilk sözü DEM Parti Milletvekili Serhat Eren aldı. Türkiye'de bugün derin bir ekonomik ve siyasi kriz yaşandığını dile getiren Eren, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerin Türkiye siyasetini etkisi altına aldığını belirtti. Eren, "Bu seçimler bizim için önemli. 8 yıldır ne kadar baskı ve saldırı varsa Kürtler üzerinden uygulandı, dilimiz yasaklandı, siyasetimiz tasfiye edilmek istendi.  Kürt siyasetçilerin siyaset yapması engellendi. Binlerce arkadaşımız cezaevlerinde. 22 yıldır AKP-MHP faşizmi iktidarda. Bu iktidar 22 yıldır, Kürt dilini ve kültürünün tanınmaması için ne gerekiyorsa yaptı" dedi. Eren, bu siyasete karşı 31 Mart'ta iktidara sandıklarda güçlü bir mesaj verileceğini ifade etti.

Eren, yer yıl Newroz alanlarına akarak iradelerini gösteren Kürt halkının bu yıl da alanı dolduracağını belirterek herkesi Amed Newrozu'na davet etti.

Newroz Tertip Komitesi adına konuşan DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Pınar Sakık ise, kutlama hazırlıklarına ilişkin bilgiler verdi. 

‘NEWROZ, KÜRT HALKI İÇİN DİRENİŞİN SEMBOLÜ OLMUŞTUR’

Newroz'un Kürt halkı için önemine değinerek sözlerine başlayan Sakık, "Dünya halkları için baharın başlangıcı olan, yeniliğin öncüsü olan Newroz, Kürt halkı şahsında yüzyıllardır süren direnişin sembolü olmuştur. Halkımız için yeni bir doğuşun, yaşamın ve özgür bir geleceğin kıvılcımı olan Newroz, tekçi, soykırımcı, inkarcı anlayışlara karşı her zaman cevap olmuştur. Prometheus'dan Demirci Kawa'ya, Kawa'dan Mazlum Doğan'a üç kibrit çöpü ateşinin tüm Kürdistanı baştanbaşa saralı uzun yıllar oldu ve o ateş ilk günkü kararlılıkla yanmaya devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

'NEWROZ MEYDANLARI ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAĞLAYACAK”

Sakık, konuşmasının devamında PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit üzerinde durdu. Sakık, "Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigması tüm dünyaya yayılan ve kabul gören Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü, aynı zamanda Kürtlerin ve tüm halkların özgürlüğüdür. 25 yıllık İmralı işkence sistemi altında, kendisiyle yapılan her görüşmede onurlu bir barışın yolunu gösteren ve bunun için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu belirten Sayın Abdullah Öcalan, mutlak iletişimsizlikle ağır tecrit altında tutulmaktadır. Tam da bu nedenle inançla, kararlılıkla irade ve ısrarla Newroz meydanları tecridin paramparça edileceği, onurlu bir barışın savunucusu ve direnişçisi olan Sayın Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanacağı meydanlar olacaktır" diye konuştu. 

ÖZGÜRLÜK ATEŞİNİ AMED’DEN YÜKSELTME DAVETİ 

PKK Lideri Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün artık sağlanması gerektiğini söyleyen Sakık, "Zaman Dehak’lara karşı Kawa’laşma, Mazlum’laşma zamanıdır. Zaman, Kürt ulusal birliğini sağlama zamanıdır. Zaman, işgale, sömürüye ve soykırıma karşı çıkma zamanıdır. Zaman, tecridi kırıp Sayın Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü sağlama zamanıdır" dedi.

Sakık, son olarak şu çağrıda bulundu: "Rabe dema azadî û serkeftine ye şiarıyla 21 Mart günü gerçekleştireceğimiz Amed Newrozu'na sadece Amed halkı değil, bütün Kürdistan halkını ve Türkiye halklarını özgürlük ateşini Amed'den yükseltmeye çağırıyoruz. Newroz pîroz be. Newroz pîroz bo." 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236284