AMED – Rezan ve Peyas belediyelerinde yaşanan yolsuzluklara dair yapılan açıklamada konuşan yerine kayyım atanan Êlih Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir, kayyım sistemini “21'inci yüzyılın en modern soygunu” olarak tanımladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Amed’de kayyımlar rüşvet ve yolsuzluk olayları ile gündemde olan Rezan (Bağlar) ve Peyas (Kayapınar) belediyelerinde yaşanan yolsuzluklara dair basın toplantısı düzenledi.

Sur ilçesinde bulunan bir otelde yapılan açıklamaya yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı. 

Salona asılan "Kayyım yolsuzlukları" pankartı önünde konuşan, yerine kayyım atanan Erxani Bediye Eşbaşkanı Mervan Yıldız, kayyımların yolsuzluklarını artık iktidarın dahi gizleyemediğini söyledi. 

2015 yerel seçimleri sonrası atanan ilk kayyımların “ekonomik tahribata” yol açan bir politika izlediğini, 2019 yerel seçimleri sonrası atanan kayyımların ise “kültürel kıyım” uyguladığını belirten Yıldız, “Kayyımlar Kurdistan'da rantı ön plana çıkararak, belediye taşınmazlarını kendi yakınlarına peşkeş çekmiştir" diye konuştu. 

İBB 'Deniz Dolmuş' projesini hayata geçirdi! İBB 'Deniz Dolmuş' projesini hayata geçirdi!

REZAN VE PEYAS'TA YOLSUZLUKLAR

Sonrasında konuşan yerine kayyım atanan Êlih Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir ise, Rezan ve Peyas belediyelerine atanan kayyımların icraatlarına değindi. 

Kayyım sistemi için, “21'inci yüzyılın en modern soygunu” diyen Demir, “31 Mart 2019 seçimlerinde HDP Bağlar’da yüzde 70 oranında oy almıştı. AKP de yüzde 25 oy almıştı. 37 Meclis üyesinden 30'u HDP'nin, 7’si de AKP'nindi. HDP'li meclis üyelerinin yerine 17 meclis üyesi atandı. Bazı arkadaşlarımızın göreve iadesiyle birlikte meclis çoğunluğu 20'ye 17 ile AKP'ye geçti. Böylece istedikleri yolsuzlukları yapabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde Bağlar İmar Müdürü ve Belediye Başkan Yardımcısı suçüstü yakalandılar" diye konuştu. 

Demir, Rezan Belediyesi’nde, HDP’li üyelerin itirazına rağmen belediye meclisinden geçen 40 imar kararını incelediklerini kaydetti. 20 Şubat 2020 tarihinde yeni bir imar mevzuatı getirildiğini, mevzuat gereği parsel bazlı imar değişikliklerinin belediyelerce yapılamayacağı, ada bazlı imar değişikliklerinin yapılabileceğinin kararının verildiğini hatırlatan Demir. fakat kayyım belediyelerinin buna uymadığını ifade etti.

Demir, 500 metre uzaklıkta sosyal donatı alanlarının yapılabileceği kararını da hatırlatarak, “Bizim meclis üyelerinin reddettiği bu 40 kararda bunlar göz önünde bulundurulmamıştır" diye konuştu. 

İMARA AYKIRI AKARYAKIT İSTASYONLARI

Demir, yine akaryakıt istasyonlarının imar mevzuatına aykırı şekilde kişiye özgü yapıldığını ifade etti

Kayyım yönetiminde olan Mêrdin, Êlih gibi kentlerdeki yolsuzluklara da değinen Demir, Êlih'te yaşanan selde göz göre göre insanların ölümüne neden olunduğunu söyledi. Dere yatağının aşağısındaki altyapı çalışmalarının tamamlanmamasından kaynaklı insanların yaşamını yitirip, ailelerin zarar gördüğünü ifade eden Demir, kayyımların kimi tahribatlarını sıraladı.

HEDEP Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin ise konuşmasında önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin AKP’liler tarafından dillendirilen ‘kayyım atarız’ söylemleri üzerinde durdu. Bu tür söylemlerle halkın sandığa gitmesinin önüne geçilmek istendiğini vurgulayan Abbas, “Seçime girip kazanacağız" dedi. 

Açıklama, soru-cevap bölümü ile sona erdi. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/224889