AMED- DBP ve DEM Parti’liler Amed halkını, Özgürlük Yürüyüşçülerinin iki kolunun Amed’de birleşeceği yarınki buluşmaya davet etti.

Haber: Ercan Altuntaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü için Wan ve Qers’ten iki kol olarak 1 Şubat’ta başlatılan Büyük Özgürlük Yürüyüşü yarın Amed’de birleşiyor. Özgürlük yürüyüşçülerini kitlesel karşılamak için Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed il örgütleri ve il ve ilçe belediye eşbaşkanlarının katılımıyla DBP Genel Merkez Danışma Bürosu önünde toplandı. Burada partililer, “Özgürlük Yürüyüşü” yazılı Kürtçe ve Türkçe önlükler giydi.

Yarınki tarihi yürüyüşe davet için Rezan (Bağlar) ve Peyas (Kayapınar) ilçesinde esnaflar ziyaret edildi. Esnaf ziyareti sırasında “Hernepêş”marşı okundu. Sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganı atıldı. Güzergah boyunca yurttaşlar heyeti selamlarken, arabasıyla geçen yurttaşlar korna çalarak partililere destek verdi.

Koşuyolu Parkı’nda partililer polis ablukasına alındı. Ablukada Pasûr Belediye Eşbaşkanı Murat İpek ve Ejder Akçan adlı yurttaş gözaltına alındı.

AMED ADAYLARINDAN CEYLANLAR'A DAVET

DEM Parti Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Doğan Hatun ve Serra Bucak da yarın kente gelecek olan Büyük Özgürlük Yürüyüşçüleri’ni karşılamak için halkı saat 10.00’da Ceylanlar AVM önüne davet etti.

Muhabir: Ercan Altuntaş