DEM Parti Norşîn Adayları: Biz kararlıyız, haklıyız kazanacağız DEM Parti Norşîn Adayları: Biz kararlıyız, haklıyız kazanacağız

AMED - DEM Parti Amed Yerel Yönetimler Kadın Beyannamesi'ne ilişkin konuşan eşbaşkan adayları, beyannamenin kadınların sözü olduğunu belirterek, "Amed'i kadın kenti yapmakta kararlıyız. Her türlü mücadeleyi göze aldık" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Yerel Yönetimler, 1-10 Mart tarihleri arasında sivil toplum örgütleri ile düzenledikleri çalıştaylar ve halk toplantıları sonrası, Kent Beyannamesi ve Kadın Beyannamesi’ni açıkladı. 

Kadın Beyannamesi’nde, Özgür Kadın Kooperatifleri’nden, Özgür Yaşam Merkez’lerine, kentteki kadınlar için pek çok proje yer alıyor. 

DEM Parti Amed ilçe belediye eşbaşkan adayları, açıklanan “Kadın Beyannamesi”ni değerlendirdi. 

DEM Parti Peyas (Kayapınar) Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Sincar, partinin siyasi geleneği olarak, 2014’ten bu yana yerel yönetimlerde “eşbaşkanlık” sistemini savunduklarını belirtti. Eşit temsiliyet sistemine karşı yürütülen saldırılara karşı mücadeleyi yükselttiklerini söyleyen Sincar, “Bu noktada eşbaşkanlık sistemimizle 500’e yakın yerde merkeziyetçi katı zihniyetine karşı yerel demokrasinin en güzel örneğini yani eşbaşkanlık sistemini sahada örgütledik ve bunu sürdürmeye de devam ediyoruz” dedi.

1999’dan bu yana belediyecilik yapan siyasi geleneklerinin birçok kazanım elde ettiğinin altını çizen Sincar, “Ancak bu kazanımlar karşısında kayyum zihniyetinin yaratmış olduğu tahribatlar var. İlk etapta gasp edilen kazanımlarımızı hayata yeniden geçirebilmek, politik anlamda kadınların kent yaşamlarında söz kurma hakkını tekrardan devreye koyabilmek için çalışacağız. Beyannamemizde de bunları dile getirdik. Savaş ve şiddet politikalarında kadına karşı şiddettin gün geçtikçe artmış olduğu gerçeği, kadını koruyan yasaların kaldırılması… Bütün bunlara baktığımızda, şiddete karşı güçlü çözümler üreteceğiz” diye belirtti. 

'KADIN KENTİ OLUŞTURACAĞIZ' 

Kentte yoksulluk, savaş ve şiddetin paralel bir şekilde geliştiğine dikkat çeken Sincar, “Yoksulluğa karşı projelerimiz var. Kadın kooperatifleri, özgür kooperatif birlikleri, kadın yoksulluğunu tedavi edebilecek, giderebilecek bazı önleyici politikalar geliştireceğiz. Amed için ‘bir kadın kenti resmini nasıl oluşturabileceğiz’ noktasında kentin bütün bileşenleriyle bir kararlaşmaya vardık. Kentte yaşayan tüm kadınlar için mücadeleyi göze aldık ve kararlıyız” ifadelerini kullandı. 

Xana Axpar (Çınar) Belediye Eşbaşkan adayı Semra Akyüz de, kapı kapı yaptıkları çalışmanın sonucu beyannamelerini hazırladıklarının altını çizdi. “Bizim vaadimiz halkın talepleri” diyen Akyüz, “Bu çalışmanın meyvelerini ileride alacağız” dedi. Eşbaşkanlık sistemine yönelik saldırıları da Akyüz, “Bin yıllardır kadının esareti söz konusuydu, ama kadınlar artık ‘biz varız, eyleme geçebiliyor ve pratiğe dökebiliyoruz’ diyebiliyor” şeklinde konuştu. 

'BEYANNAME KENTTEKİ KADINLARIN SÖZÜDÜR' 

Rezan (Bağlar) Belediye Eşbaşkan adayı Leyla Ayaz ise, “Bizler mahalle mahalle köy köy kadınlarla ve gençlerle toplantılar aldık. Masa başında oturup, ‘sizin için ne yapabiliriz’ demektense ‘Bu kentin, kadınların, gençlerin sorunları nelerdir?’ diye muhataplarına sorduk. Önerileri kadınlardan aldık. Bu öneriler sonucunda bu beyannamemiz ortaya çıktı. Kadın yoksulluğunun önüne geçmek, kadına yönelik şiddetle mücadele etmek, kooperatifler oluşturmak, meclisler oluşturmak, belediyeler bünyesinde geçmiş dönemde var olan ama kayyumlarla beraber kapatılan kadın kurumlarını tekrar açmak, yaşam merkezleri oluşturmak vb., bunlar kadınların önerileriydi. Biz de bu isteklere göre beyanname oluşturduk” diye belirtti. 

Ayaz, Amed’i ilçeleriyle birlikte “bir kadın kenti” yapmak gibi bir amaçlarının olduğunu söyledi. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236169