AMED - Kürt siyasetinin HEP’ten bu yana her türlü baskı ve kapatmalara karşı mücadelesini sürdürdüğünü söyleyen Amedli yurttaşlar, Yeşil Sol Parti etrafında kenetleneceklerini belirterek, “Bir gider, bin geliriz” dedi.

Türkiye ve Kurdistan kentlerinde halk 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanılığı ve genel seçimleri için gün saymaya başladı. Seçimler öncesi Sur ilçesinde mikrofon uzattığımız Amedliler, ekonomik kriz, işsizlik ve savaş politikalarına karşı demokratik bir yaşam adına oylarını Yeşil Sol Parti’den yana kullanacaklarını söyledi. 

‘SANDIKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik devam eden kapatma davasına değinen yurttaşlardan Murat Demir, oylarını Yeşil Sol Parti’den yana kullanacaklarını söyledi. Demir, “Şimdiye kadar HDP’ye oy verdik. Sonuna kadar da böyle olacak. Sandıklarımızın güvenliği açısından endişeliyiz, fakat oylarımıza sahip çıkacağımızın sözünü veriyoruz. Sandığımızın başından ayrılmayacağız. Sonuna kadar oradayız. Sandıklarımıza sahip çıkalım, halkı da sahip çıkmaları gerektiği konusunda uyaralım” dedi. 

Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı geçinemediğini belirten Kıymet Çoban, Yeşil Sol Parti’nin seçimleri kazanacağı noktasında umutlu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Eşim Ahmet Çoban, sendika başkanıydı ve maliye memuruydu. AKP kendisini işten attı. O da çok fazla içerlenince, kansere yakalanarak yaşamını yitirdi. 4 torunum var, eşimden kalan emekli maaşıyla torunlarıma bakıyorum.  Sadece bir ev kirası olmuş 10 bin TL.  Ona hakkımı helal etmiyorum.  Oyumuzu Yeşil Sol Parti’ye vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı’nda oyumuzu Kılıçdaroğlu’na.” 

‘NEREDE HALK BELEDİYECİLİĞİ?’ 

Yurttaşlardan Mehmet Polat, Kürt siyasi hareketinde HEP’ten Yeşil Sol’a yollarının belli olduğunu ifade ederek, “Cumhurbaşkanı adayımız Kılıçdaroğlu’dur. Partimiz Yeşil Sol Parti’dir. Burası Amed’tir. Oyumuzu elbette kendi partimize vereceğiz. AKP bize ne yapmış ki, hepsi hırsızdır. Sandıklarda güvenliği sağlayacağız. Onlar verdiğimiz oyları da çalıyor. ‘Hizmet’ diyorlar nerede sokaklar, caddeler, halk belediyeciliği? Onlar sadece saraylarında keyif sürüyor. Biz görevliyiz ve oylarımızı koruyarak,  sandıklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. 

Seçim güvenliğine dair kaygılarını olduğunu belirten ve soy ismini vermek istemeyen Nurullah, ilk defa oy kullanacağını belirtti. Oyunu Yeşil Sol Parti’ye vereceğini söyleyen Nurullah, “Gözümde bir tek Yeşil Sol Parti var, ona oy vereceğim. Türkiye’de her daim yalan, hırsızlık, yolsuzluk döndüğü için burada da sandık güvenliği yönünden korkuyoruz.  Sandıklarımızın başında bekleyeceğiz. Sandıklarımıza sahip çıkacağız” diye söyledi. 

‘YETER ARTIK’ DİYECEĞİZ’

Yeşil Sol Parti’nin seçimi kazanmasıyla zulüm ve baskıların son bulacağının altını çizen Menfiye Boz, “Yeşil Sol Parti’ye oy vereceğiz. Kazanırsak rahatlayıp nefes alacağız. Sokaklarda, caddelerde zulümden kurtulacağız. HDP kapatılacak, suçları neydi?  Yeşil Sol Parti’den önce de vardık, var olmaya da devam edeceğiz. HDP gitti, Yeşil Sol geldi. Biz birbirimize sahip çıkarsak, her daim büyüyeceğiz. Bir gidersek bin geliriz. Amed’de Yeşil Sol Parti’den başka partinin adı geçmez. Bu memleket o kadar acı görmüş, insanları o kadar katledilmiş ki. Hiçbir ulus Kürtler kadar zorluk, zulüm, baskı görmemiştir.  Annelerin ciğeri yanmış, köyler yanmış, insanlar sürgün edilmiş.  Anlatacak o kadar acı var ki, her şey bizim irademizde bitiyor. Korkusuz bir şekilde, heyecanımızla sandıklara gidelim. ‘Yeter artık’ diyeceğiz. Sandıklarımızı da kendimizi de koruyacağız. Bu sefer son olacak inanıyoruz” diye belirtti. 

‘UMUT SOKAKTA’

Geçmişten bu yana Kürt hareketini savunduğunu anlatan Zülfü Demir de, “HEP ’ten bu yana isimler ne kadar değişse de biz hep partimize oy verdik, bunu sonuna kadar da sürdüreceğiz. Pişman olmayacağız. Bizi dinle kandırıyorlar. Biz de demokrasi ve eşitlik için oylarımızı ve sandıklarımızı koruyacağız. Dil, din, ırk ve mezhep ayrımı ortadan kalkması adına demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşanabilecek bir ülke istiyoruz ve bu umut sokaktadır. Bu ülkedeki bütün gençler işsiz, parasız. Değişim ve dönüşüm için oyumuzu, Yeşil Sol Parti’ye vereceğiz. Cumhurbaşkanı adayımız da Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Sandıklarımıza ve irademize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu. 

MA / Zerrin Sargut