DİYARBAKIR-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: KHK'yle ihraç edilen ve yakalandığı hastalık sonucu vefat eden sendikacı Ahmet Çoban, OHAL Komisyonu tarafından işe iade edildi. Kararı protesto eden Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi açıklama yaptı: "İktidar ve onun atadığı komisyon, tüm bu yaşananların hesabını hukuken ve vicdanen nasıl verecek?"
KHK’yle ihraç edilmesinin ardından yakalandığı hastalık sonucu vefat eden BES Diyarbakır Şubesi eski Başkanı Ahmet Çoban, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından işine iade edildi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen eski şube başkanları Ahmet Çoban’ın vefat ettikten sonra görevine iade edilmesine ilişkin, Defterdarlık önünde açıklama yaptı. “Haksızca aldığınız işini geri verdiniz, peki hayatını geri verebilecek misiniz” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya, sendika temsilcileri, üyeleri ve Ahmet Çoban’ın eşi Kıymet Çoban katıldı.

Açıklama yapan BES Diyarbakır Şube Başkanı Suphi İzol, 22 Kasım 2016’da ihraç edilen BES eski Şube Başkanı Ahmet Çoban’ın, ‘KHK zulmünü içine sindiremediğini ve kansere yenik düşerek yaşamını yitirdiğini’ ifade etti. Çoban’ın, ihraçtan yaklaşık 3.5 yıl sonra OHAL Komisyonu kararıyla görevine iade edildiğini ifade eden İzol, “İktidar ve onun atadığı komisyon, tüm bu yaşananların hesabını hukuken ve vicdanen nasıl verecek? Aileleriyle birlikte yüzbinlerce insanın anayasal haklarının ellerinden alınarak açlık ve sefalete mahkûm edilerek, sisteme biat ettirilmeye çalışılması, aynı zamanda insanlık suçudur. Bu suça iktidarın yanı sıra OHAL komisyonu üyeleri de ortaktır” dedi.

‘OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLMELİ’

İzol, hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu’nun derhal lağvedilmesini istedi. İzol, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin bütün bu haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesi gerektiğinin altını çizdi. (DUVAR)