DİYARBAKIR - Diyarbakırlılar, Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’de yaptığı konuşması için “Biz mesajların arkasındayız ve sahip çıkacağız” derken, 5 Haziran mitingi saldırısında yaralanan Ayten Ay ise akan kanı durdurmak için herkesi oy kullanmaya çağırdı.


Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın TRT'de yaptığı propaganda konuşması sırasında Diyarbakırlılar ekran başına geçti. HDP’nin seçim bürolarından kıraathanelere, evlerden işyerlerine kentin tamamı TRT ekranlarına odaklandı. Demirtaş’ı dinleyen yurttaşlar, yapılan seçim propagandasına karşılık verdi.


‘BİRLİK OLURSAK SELAHATTİN VARDIR’


Demirtaş’ı heyecanla izleyenlerden Mehmet Çetin, “Demirtaş’ın konuşmasını çok iyi gördüm. Onun dediği gibi biz var ve birlik olursak Selahattin vardır. Biz yoksak oda yoktur. Sandıklara sahip çıkması çok önemli bir meseledir. Seçimin en önemli çalışması oylara sahip çıkmaktır. Sandıklarda görevimizi yaparsak Selahattin başaracaktır” dedi.


‘DEMİR PARMAKLIKLAR ARKASINDA ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’


Zekiye Yılmaz isimli yurttaş, Demirtaş’ı coşkuyla karşıladıklarını ifade ederek, “Çok duygulandım. Demirtaş her şeyimizdir. Demir parmaklıkların arkasında özgürleştireceğiz. Zalimlerin zulmü çoktur. Ne suçu var da, dört duvar arasında atmışlar. Altı buçuk milyon insanın seçtiği halkın temsilcilerin başına bu getirilir mi? Allah’tan korksunlar. Bunun adı zulümdür. Biz buradan Selahattin Demirtaş’ı selamlıyoruz” diye konuştu.


‘TÜM TUTUKLULARI ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’


Bir diğer izleyicilerden Remziye Saygın, halkların öz gücüyle Demirtaş’ı özgürleştireceğini belirterek, “Mesajları çok önemlidir. Biz de mesajların arkasındayız ve sahip çıkacağız. Demokrasiyi Türkiye’ye getireceğiz. Kadınıyla ve genciyle mutlaka kazanacağız. Ben bir anne olarak Demirtaş’ın bu tutuklu halini görünce acı çekiyorum. Demirtaş’ın yanı sıra kaç yıldır PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alamıyoruz. Gücümüzle tüm tutukluları özgürleştireceğiz. Seferberlik ruhuyla sandıklara sahip çıkacağız” diye kaydetti.


‘DEMİRTAŞ’IN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ’


Dinleyiciler arasında bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar İlçe Eşbaşkanı Hasret Akar, adil ve eşit olmayan seçim yapıldığına dikkat çekerek, “Sayın Demirtaş her ne kadar tutsak olsa da, kadınlara güvendiğini söyledi.  Biz de kadınlar olarak, Selahattin Demirtaş’ın güvenini boşa çıkartmayacağız. Omuzumuza düşen görevi başarıyla yerine getireceğiz. 25 Haziran sabahı büyük bir oy oranı ile uyanacağımıza eminiz” şeklinde konuştu.


‘ERDOĞAN KATLİAMLARIN EMRİNİ VERİYOR’


Sağlık sorunlarına rağmen heyecanla Demirtaş’ı dinlemek için Bağlar ilçesinde bulunan 5 Nisan parkına koşan Abdurrahman Güzel, “PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Selahattin Demirtaş’ın mesajları aynıdır. Onlar barış, kardeşlik ve eşitliği istiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan kardeşliği, barışı istemiyor ve katliamların emrini veriyor. Hiçbir suçları yoktur. Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin emriyle siyasetçilerimiz tutukludur. Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Suruç’ta üç insansımızı katlettiler. Biz var oldukça Suruç olayını unutmayacağız” dedi.


5 HAZİRAN YARALISI ÖN SAFLARDA


HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda düzenlediği “Büyük insanlık” mitingine yönelik DAİŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırıda yaralı olarak kurtulan Ayten Ay da, izleyiciler arasında yerini aldı. “Bir oyumuz HDP’ye bir oyumuz da Demirtaş’a” diyen Ay, “Mutlaka Demirtaş’ı başkan yapacağız. Herkesi sandıklara oyunu kullanamaya davet ediyorum. Bu akan kanı durdurmak için oylarımızı kullanmaya gidelim. Barış ve huzurun gelmesini istiyoruz” diye konuştu.


‘DEMİRTAŞ’I ÖRNEK ALMALIYIZ’


Genç izleyicilerden Haşim Bulut da Kürt halkına dönük baskılara dikkat çekerek, “Kerkük ve Efrin’den sonra bu seçim bizim için final olmalıdır. Sur’u ve Cizre’yi hatırlamalıyız. O günleri unutmamalıyız. Demirtaş’ı kendimize örnek almalıyız. Bu seçim bize büyük bir finaldir. Biz gençler açısından çok önemli bir seçimdir. Erdoğan politikasını bizim üzerimizden yürütüyor. Kürt halkı kendini satmamalıdır” çağrısında bulundu.


MA / Özgür Paksoy - Bilal Güldem
Editör: Haber Merkezi