AMED – Amed İl Örgütü önünde partililere seslenen DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, sandıklardan çıkan sonuçlar için “JİTEM ittifakı, kutuplaştırıcı savaş ittifakı da bu seçimde yenilmiştir. Siyasetin DEM’i Kurdistan ve Türkiye’de tuttu” dedi.

Amed’de sandıkların kapanıp oy sayımına başlanması ile birlikte İl Örgütü binası önünde toplanan binlerce DEM Partili, sandıklardan çıkan zaferi meşaleler yakıp kutladı. Kurula ses sisteminden çalınan müziklere eşlik edip halaylar çeken partililer hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganı attı. Kutlamalar sırasında partililerin sayısı ve coşkusu her geçen saat daha da arttı.

Seçim sonuçlarını kentte takip eden DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, geldiği İl Örgütü binası önünde partililere seslendi.

Bina önünde toplanan partilileri selamlayarak konuşmasına başlayan Hatimoğulları, “Değerli Amed halkı şu anda bu kutlamada yanımızda olması gereken büyükşehir belediye eşbaşkanlarımız, iktidarın hile ve hurdalarının peşine düşmek için Çermik ilçesindeler. Onları ve sizleri can-ı gönülden kutluyoruz” dedi. 

‘DİRENE DİRENE KAZANDIK’

Sandıklardan çıkan seçim sonuçlar için “Direne direne kazandık” diyen Hatimoğulları, “Kazanmaya devam edeceğiz. Bu kadar zorlu koşullarda çalışmalarımıza emek veren sevgili kadınlar, gençler, Adalet Nöbetindeki anneler, Kürt halkı, bütün ezilenler ve sömürülenler, çiftçiler esnaflar, kanaat önderleri hep birlikte büyük emek verdi. Bu yolculuğumuz zorlu bir yolculuktu arkadaşlar. Çünkü AKP iktidarı bu seçimleri bizden hileyle, çeşitli oyunlarla almak istedi. Nihai sonuç açıklanmamış ama 32 merkeze kayyım seçmen, askeri ve polisi seferber ettikleri halde bizler büyük bir başarıya imza attık. Bunun için sizlere sonsuz teşekkürler” ifadelerini kullandı. 

‘SEÇİM KURULLARIMIZDAN AYRILMAYACAĞIZ’

Elde ettikleri başarıya rağmen bu mücadelenin henüz bitmediğini vurgulayan Hatimoğulları, “Bizler seçim kurullarımızın önünden ayrılmayacağız. Bazı ilçe ve belediyelerimizi hile, hurdayla almaya çalışıyorlar. Binlerce seçmenle Şirnex’te kazanmamıza rağmen, ıslak imzalı tutanaklardaki bilgiye göre orayı kazandık. Ama bu iktidar, Şirnex’te arkadaşlarımızı gözaltına alarak, il eşbaşkanımıza şiddet uygulayıp ters kelepçe takarak bizden almaya çalışmakta. Sizden ricamız bütün görevli arkadaşlarımız kritik yerlerde il ve ilçe seçim kurullarının önünden ayrılmasın. Yarın sabah kalktığımızdan DEM Parti’nin büyük zaferinin raporunu hep beraber halkımıza paylaşacağız” dedi.  

‘KAYYIMLARI GÖNDERDİK’

Hatimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü: “DEM Parti olarak bu başarıyı kolayca elde etmedik. Kayyım rejimini Kurdistan’da halklara iki dönem dayattılar. Halkımız bu rejime büyük oy potansiyeli ve başarı ile kayyımlara ‘hayır’ diyerek onları saraya göndermiştir. Kurdistan’daki bu iradeyi artık Ankara ve Saray görmek zorundadır. Bu seçim sonuçlarını, halkın iradesini herkes tanımak zorundadır. Bu seçimlerin sonuçlarını kabul etmek herkesin asli görevidir. Bir kez daha diyoruz ki kayyım atayan darbeci anlayışla, halkın iradesine kayyım atayanlara halk olarak güçlü cevap oldunuz. Bundan sonra da bu anlayışı bir daha gelmeyecek şekilde hep birlikte sandığa gömdük. 

‘JİTEM İTTİFAKINA GEÇİT VERMEDİK’

Değerli halkımız 90’lı yıllarda devrimciler, yurtseverler, Kürt halkı, Türkiye halkları JİTEM uygulamalarına diz çökmedi. Bizler 31 Mart’ta JİTEM ittifakına bir kez daha geçit vermedik, vermeyeceğiz. JİTEM ittifakı, kutuplaştırıcı savaş ittifakı da bu seçimde yenilmiştir. Amed’de bile savaş politikası anlatan bu iktidarın planlarını siz değerli halkımız ters yüz ettiniz. Bir kez daha sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. 

'BARIŞ SESİ DUYULSUN'

Değerli halkımız 8 Mart’ta, Newroz’da alanlara akın akın gelen siz halkımız, 31 Mart zaferiyle hep birlikte bir kez daha ‘Kürt halkı savaş istemiyor, haklarının verilmesini, onurlu bir barışı talep ediyor’ mesajı verdiniz. Türkiye’ye, ‘Kurdistan’da savaşa hayır’ mesajımız her yere ulaşmıştır. Bütün Türkiye ve Dünya duysun istiyoruz. Kürt sorununun çözümü için iktidar, muhalefet ve devlet halkın bu onurlu yürüyüşü ve mücadelesini anlamalı, buna kulak vermelidir. Amed’den hep birlikte onurlu büyük bir barışın çağrısını alkış ve zılgıtlarımızla yapalım. Bizler Kurdistan’da kazandık. Hilelerine, hurdalarına, çalıp çırpmalarına rağmen halen sonuçlar kesinleşmemiş olsa da başarıya sizlerle imza attık. ‘DEM parti asla siyaset yapmaz’ diyenlere de belirleyici olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Türkiye siyasetinde işçilerin emekçilerin, yoksulların, ezilenlerin sesi olmak istedik. Türkiye’de siyaseti bu yüzden siz belirlediniz halkımız.

‘SİYASETİN DEM’İ TUTMUŞTUR’

Sizlerin iradesiyle siyasetin DEM’i Kurdistan ve Türkiye’de tuttu. Bizim DEM’imizle alay edenlere bir kez daha diyoruz ki; halk burada, DEM burada. Siyasetin DEM’i tutmuştur. Bugün Kürt’ü yok sayan kutuplaştırıcı dil ve savaş ile buna yanıt verenler bu seçimlerde bir kez daha cevap almıştır. Çözümsüzlüğe karşı, savaş dayatanlara karşı, kadınları katleden, gençleri geleceksizleştirenlere karşı, işçiyi emekçiyi yoksul bırakanlara karşı, depremzedeyi ölümün döşeğinde, enkaz altında bırakanlara karşı mücadelemiz adaletin mücadelesidir. Mücadelemiz mübarek olsun.

Buradan Türkiye halklarına bir kez daha seslenmek istiyoruz. DEM Partisi, Türkiye’nin dört bir yanı ve Kurdistan’da özgürlük, adalet ve demokratik Türkiye’nin tesisi için dün olduğu gibi bugün de mücadele etmişti. Bu mesajı Kürt halkı, Araplar, Ermeniler, Lazlar, Çerkesler, 73 milletten halkların, bütün inançların bu mesajı en iyi şekilde alacağına inanıyoruz. Kürt elinin uzattığı barış ve diyalog elinin daha sıkı tutulmasını istiyoruz. Bunun barışın ve çözümün kapısını aralayacağına inanıyoruz. Buradan bir kez daha siz değerli halkımıza partimize dönük gösterdiğinizi bu büyük teveccühü, halk parti birlikteliğini sağladığınız için sizlere sonsuz teşekkürler. Sağ olun var olun.

‘YARINDAN İTİBAREN ÇOK İŞİMİZ VAR’

İşimiz tabi ki bitmedi bizler seçim sonuçları resmileşene kadar görev başındayız. Asla rehavete kapılmayalım. Mütevazı bir şekilde coşkumuzu ve başarımızı kutlayacağız. Değerli halkımız seçim sonuçları netleşene kadar buna dikkat edelim. Son olarak şunu vurgulamak isterim. Yarından itibaren Türkiye ve Kurdistan’da çok işimiz var. Belediyeleri çalanlara, hizmetsiz bırakanlara karşı mücadelemizi büyük bir hizmet aşkıyla, hizmeti hedefine koyan, ekolojik, kadın özgürlükçü anlayışımızla belediyeleri siz değerli halkımızla birlikte yöneteceğiz. Kadınların kurtuluşu, gençlerin geleceği, Kürt halkı ve bütün halkların barışı için, demokratik bir anayasanın oluşması için mücadelemizi hep beraber sergileyeceğiz. Bu moral ve motivasyonla mücadelemizi mutlaka büyüteceğiz. Son sözümüz; ‘Jin jiyan azadî’ olsun.”

Hatimoğulları’nın konuşmasının ardından partililer uzun süre kutlamaya devam etti.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237813