AMED – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 28 Mayıs’ta sandıklara giderek değişim ve dönüşüme katkı sunulmasını istedi. Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise, “Oyuna gelmemek ve bu seçimde bir bütün olarak sandık başında olmamız lazım” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Meral Danış Beştaş, George Aslan, Sevilay Çelenk, Cengiz Çandar, Mehmet Kamaç, Peyas (Kayapınar) ilçesinde bulunan bir otelde gazetecilerle bir araya geldi. 28 Mayıs seçimleri öncesi değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan, sandığa gitme çağrısında bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin son çalışmaları için basınla bir araya geldiklerini ifade eden Buldan, “İkinci tur seçimlerinin artık son kavşağında olduğumuzu bilerek bu çalışmaları tamamlayacağız. Birinci turda, 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin çok eşit şartlarda demokratik bir ortamda yapılmadığını biliyoruz. Cumhur İttifakı’nın devletin bütün imkanlarını kullanarak seçim çalışmalarını yürüttüğü aşikar. Ancak bizler muhalefet partileri olarak bütün bu eşit şartlarda olmayan anti demokratik uygulamalara karşı aynı zamanda halkımızın Türkiye’nin geleceğinin, Türkiye toplumunun yarınlarını düşünerek bir seçim süreci geçirdik. Özellikle 14 Mayıs seçimlerinin Türkiye tarihi açısından önemli bir seçim olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütün bunlara rağmen Yeşil Sol Parti olarak bütün bu engellemelere rağmen bir başarı elde ettiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu. 

BULDAN: ERDOĞAN GİTMELİDİR

Demokratik bir gelecek ve barış için ikinci tur seçimlerinin önemli olduğunu kaydeden Buldan, “28 Mayıs seçimleri tarihi bir kavşaktır. Biz Yeşil Sol olarak birinci turda sürdüğümüz tutumumuzu ikinci turda da devam ettireceğimizi iki gündür yaptığımız açıklamalarla zaten kamuoyu ile paylaştık. Bugün bir kez daha Diyarbakır halkına şu çağrıyı yapıyoruz; ikinci turda oylarımızı kullanalım, sandığa gidelim. Birinci turdaki irademizi ve kararlılığımızı ikinci turda da gösterelim. Çünkü gelecek ve yarınlar bizi ilgilendiriyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar kazanması, Türkiye toplumunun bir kez daha nefessiz kalmasına neden olacaktır. Bunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. O yüzden Erdoğan gitmelidir ve Erdoğan’ın gitmesiyle toplumun rahat bir nefes alacağını düşünerek bunu ifade ediyorum” ifadelerini kullandı. 

‘AKP’NİN KÜRT DÜŞMANLIĞI’ 

AKP iktidarının MHP ile birlikte Türkiye’yi nefessiz bıraktığının altını çizen Buldan, “Her türlü hukuksuzluğun düşmanlığın baskı ve şiddetin bu ülkede yaratıldığını demokrasinin kırıntılarının bile kalmadığı bir ülke yarattıklarını hepimiz gördük. AKP iktidarının MHP ortaklığı ile bir Kürt düşmanlığı var. Aynı zamanda bir kadın düşmanlığı var, barış düşmanlığı var. Bütün bunların bitmesi için Türkiye’nin rahat bir nefes alması için Erdoğan’ın kaybetmesiyle birlikte bu meselelerin rahatlıkla çözülebileceği, demokratik adımların atılabileceği, Türkiye’nin barışa huzura ve refaha kavuşabileceği bir ortamı yaratabilmek elbette bu seçimlere bağlı. O yüzden ben Erdoğan’ın gitmesi ile birlikte demokratik yolların açılabileceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum. Erdoğan’ın tekrar kazanmasının çıkaracağı fermanların Türkiye açısından felaket olacağının altını çizmek istiyorum. Erdoğan tekrar kazanırsa ne olur, bunları tek tek sıralamaya gerek yok, son yıllarda yaşadıklarımız bunun açık göstergesi. Bizler yine direniriz bizler yine mücadele ederiz ama toplum nefessiz kalır bizi en çok endişelendiren de bu. O yüzden, Demokratik Cumhuriyet, geleceğimiz, Kürtler, kadınlar ve gençler açısından bu kadar önemli bir süreçte bunu başarmamız rejimi ve sistemi oyladığımızın farkında olmamız gerekir. Bizler ikinci turda kazanabilirsek, demokrasinin inşasını gerçekleştirmiş olacağız. O yüzden tarihi bir seçim olacaktır. Dolayısıyla en azından bu ikinci tura faşizmle demokrasi arasında bir referandum olduğunu görerek hareket etmemiz gerektiğinin altını çizmek istiyorum” diye belirtti. 

SANDIĞA GİTME ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanlığı 2’nci tur seçiminin önemine bir kez daha vurgu yapan Buldan, “Ya karanlıkla aydınlık arasında tercih yapıp aydınlığı seçeceğiz ya da demokrasi ile faşizm arasında bir tercih yapılacak, demokrasiyi seçeceğiz ki Türkiye en azından önümüzdeki süreç açısından demokratikleşme alanında barış alanında bir başarı elde edebilsin. Bu seçim gerçekten tarihi bir seçim olacak. Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçim olacak. Ben başta Diyarbakır halkı olmak üzere bütün Kürt ve Türkiye halklarına herkese bir çağrıyı buradan tekrar yapmak istiyorum; Türkiye’nin kaderini değiştirmek bizlerin elinde, 28 Mayıs’ta sandıklara giderek bu değişim ve dönüşüme katkı sunarak geleceğimizi oylayarak yarınlarımızı belirleyerek bu seçime yaklaşalım. Türkiye halklarına bir kez daha sandığa sahip çıkma ve oylarını kullanma çağrısını buradan yineliyorum” dedi. 

TÜRK: TERCİHİMİZ FAŞİZME KARŞI DEMOKRASİ 

Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise, faşizme karşı demokrasiden yana tutum sergileyerek ikinci turda Kılıçdaroğlu'nu destekleme çağrısı yaptı. Birinci ve ikinci tur seçimlerine tarihi önem atfeden Türk, "Değişimin ve dönüşümün sancılarını yaşıyoruz. Elbette tercihimiz şahıslarla ilgili değil. Kürt halkının geleceği, Türkiye’nin geleceği için mücadele ediyoruz ve seçimimizi ona göre yapıyoruz. Tabii ki son dönemlerde milliyetçi tartışmalar halkımızda kırgınlık yarattı. Buradan özellikle halkımıza gençlerimize şu mesajı vermek istiyorum. Sakın oyuna gelmeyin, protesto etmeniz sandıklara gitmemeniz Erdoğan’a yarar. Bu bilinçle sandıklara gitmeniz gerekiyor” diye belirtti. 

‘DEMOKRATİK DEĞERLERDE BULUŞMAK İÇİN’ 

Halkın önünde iki seçenek olduğunu belirten Türk, “Önümüzde iki seçenek vardı, ırkçılığı, faşizmi ve tekçi anlayışı Türkiye’de hakim kılmak isteyen bir anlayış ama bunun karşısında en azından halkımızın nefes alabildiği, demokratik bir ortam konusunda güven veren hukukun üstünlüğünü esas alan farklı bir anlayış. Biz bu iki seçenekten birini tercih etmek durumundayız. Elbette bizim tercihimiz demokrasiden, insan haklarından, Kürt halkının özgür geleceğinin belirlenmesinde yana olacak. Yıllardan beri sürdürdüğümüz mücadelemiz demokratik bir gelecek içindir. Halkların ortak demokratik değerlerde buluşması içindir halkımızın özgür geleceği içindir" diye konuştu. 

Türk, şöyle devam etti: "İnandığımız yolda mücadelemizi yine yürüteceğiz. Biz tercihimizi Kılıçdaroğlu’dan yana yapacağız. Son dönemlerde milliyetçi söylemler sonucunda halkımızda bir kırgınlık olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu kırgınlığı biz de yaşıyoruz. Ama oyuna gelmemek ve bu seçimlerde bir bütünen sandık başında olmamız lazım, bununla birlikte seçim kuruluna gidinceye kadar oylarımıza sahip çıkmamız lazım" şeklinde konuştu. 

(Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan