ANTALYA - Antalya’da düzenlenecek 1 Mayıs mitingine çağrı yapan sendika ve siyasi parti temsilcileri, “1 Mayıs’ta alanlarda olup 14 Mayıs’ta da iktidarın zulüm politikalarına hayır diyeceğiz” dedi. 

1 Mayıs, Türkiye ve Kürdistan’da yarın seçim atmosferinde kutlanacak. 1 Mayıs’a çağrıların yapıldığı kentlerden biri de Antalya. Antalya’da 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilecek. İşçiler, yarın saat 15.00’te Aydın Kanza Parkı’nda toplanarak kitlesel bir şekilde Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. Ardından meydanda miting düzenlenecek. 

'14 MAYIS’TA HESAP SORACAĞIZ'

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Antalya İl Eş Sözcüsü Mustafa Vakit, özellikle pandemi döneminden sonra AKP-MHP iktidarının uyguladığı ekonomik politikalarla uzun süreli krizlerin ülkede daha fazla hissedilmeye başlandığını söyledi. İktidarın sermayeden yana inkarcı ve baskıcı uygulamalarıyla toplum üzerinde ciddi baskılar oluştuğunu kaydeden Vakit, “Bir yandaş grubu refah içinde yaşarken toplumun diğer kesimi açlıkla terbiye edilmeye çalışıldı. Ve tam da bu 1 Mayıs ve 14 Mayıs seçimleri bunlardan hesap sormak için” dedi. Vakit, Antalya’da 1 Mayıs'ı Newroz ruhuyla kutlamaya çalıştıklarını ifade ederek, “Son dönemde iktidar kaybettiğini hissettiği için gazeteciler, avukatlar ve partilileri gözaltına alıyor. Buna karşı en büyük direnci göstermeliyiz. Antalya’da çalışmalarımız seçim atmosferiyle yürüyor. Tüm halkımızı 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz” diye konuştu

ANTALYA’DA HAYAT PAHALILIĞI

AKP-MHP iktidarının son dönemde emekçiler üzerinde ciddi baskısı olduğunu ifade eden Eğim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise, ülke kaynaklarının adil bir şekilde paylaştırılmadığını, açlık sınırının altında milyonlarca insan olduğunu kaydetti. Özellikle Antalya’da kira fiyat artışı ve ulaşımda yapılan zamlarla geçim sıkıntısının arttığına dikkat çeken Sönmez, “Özellikle deprem felaketiyle birlikte bu durum net bir şekilde açığa çıktı. Depremde  dayanışma içerisinde olan yine bu açlıkla mücadele eden kesim oldu” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİLER SANDIKLARA

Emekçilerin artık iktidarın bu politikalarını kabul etmediklerini belirten Sönmez, “Biz emekçiler olarak artık sermayeye hizmet eden bütün gelirimiz sermayeye aktaran bir sistemi istemiyoruz. Bu 1 Mayıs’ta alanları dolduralım, arkasından da 14 Mayıs’ta emek karşıtı sermaye yanlısı politikalarını yüzlerine vurmak için bütün emekçiler sandıkları doldursun. Biz emekçiler açısından sadece değiştirmek değil değiştirdikten sonra emekten yana emekçilerin haklarını koruyan, emekçileri gören bir yerden yönetim anlayışı istiyoruz. Oy verirken, kararımızı netleştirirke, bunları düşünerek yapacağız" dedi.

'14 MAYIS’TA SONUCA ULAŞACAĞIZ'

Sönmez, şu çağrıda bulundu: “Antalya’da 1 Mayıs bu yılda tüm kurumların birlikte olduğu Aydın Kanza Parkı’nda saat 15.00’te toplanıp Cumhuriyet Meydanına kitlesel bir şekilde yürüyüş yapacağız. Bu dönem bir dönüm noktası bütün emekçileri, yoksulları 1 Mayıs'ta alanlarda olup 14 Mayıs’ta da iktidarı zulüm politikalarına hayır diyeceğimiz bir sonuca ulaşmayı hedefliyoruz.”

İNSANCA YAŞAMAK İÇİN

Son 5 yılda işçi emekçilerin daha da yoksullaştığını ifade ede DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, “Enflasyon resmi rakamlarla bile yüzde 15'ten yüzde 51’e fırladı. Hepimiz yoksullaştık. Hepimizin ekmeği küçüldü. Milyonlar yoksullaşırken bir avuç zengin daha zengin oldu. Ancak bu böyle gitmez. Memleketi şirket gibi yöneten zihniyete karşı emeğin Türkiye’si için 1 Mayıs’a. İnsanca yaşamak için, insanca çalışmak için, güvenceli bir iş için tüm halkımızı 1 Mayıs alanlarına çağırıyoruz. Haklarımızı tek kişinin keyfine bırakan bu düzeni değiştireceğiz” şeklinde konuştu.

( MA)

Editör: Haber Merkezi