HABER MERKEZİ- Ankara merkezli operasyonda 12 gazetecinin gözaltına alınmasına tepki gösteren AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor, “Gözaltılar medya ve ifade özgürlüğünün daha da kötüye gittiğinin bir başka örneği” dedi.

MA'nın haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında farklı illerde düzenlenen operasyonlarda Mezopotamya Haber Ajansı ile JINNEWS çalışanı 12 gazeteci gözaltına alındı.

Baskınlarda Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Mehmet Günhan ve Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren, Derya Ren ve Öznur Değer ve gazeteci Mehmet Günhan gözaltına alındı.

AP'DEN GÖZALTILARA TEPKİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor, euronews Türkçe'ye yaptığı açıklamada gözaltılarla ilgili "Bu, Türkiye'de temel özgürlüklerin, özellikle de medya özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün daha da kötüye gittiğinin bir başka örneği" dedi.

Nacho Sanchez-Amor, yazılı açıklamada şunları söyledi: "Bu gözaltı ve baskınların kısa süre önce yasalaşan 'dezenformasyon yasası' kapsamında gerçekleşip gerçekleşmediği hala belirsiz. Eğer öyleyse, bu durum Türk sivil toplumunun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin ve Avrupa Parlamentosu'ndaki pek çok kişinin dile getirdiği korkuları doğrulayacaktır. Her halükarda bu, Türkiye'de temel özgürlüklerin, özellikle de medya özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün daha da kötüye gittiğinin bir başka örneği ve özellikle önümüzdeki kritik seçim süreci çerçevesinde düşünüldüğünde, ciddi bir durum.”

Editör: Haber Merkezi