ANKARA - HEDEP kongresine katılan aydın ve yazarlar, tüm baskı politikalarına rağmen kongrenin coşkuyla geçtiğini ve topluma umut olduğunu söyledi.

Ankara'da 15 Ekim'de kongresini gerçekleştiren Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), bundan sonra yola Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak devam edecek. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen kongreyi izleyenler arasında yer alan aydın ve yazarlar, kongreye dair izlenimlerini aktardı. 

‘KONGRE MORAL OLDU’

Yeşim Dorman

HEDEP’in önüne koyduğu mücadele hattıyla başaracağını belirten yazar ve oyuncu Yeşim Dorman, kongrenin insanlara moral olduğunu söyledi. Dorman, "Kürt siyasi hareketinde en sevdiğim parti HADEP olmuştu. Bu anlamada partinin isminin HEDEP olması beni çok mutlu etti. Kongre bize çok moral oldu. Ümit ediyorum ki önümüzdeki süreçte parti meclisi önüne koyduğu görevleri gerçekleştirecek. Kongrede en çok dikkatimi çeken bu mücadelede yaşamını yitirenlerin ailelerinin daha yoğun katılım sağlamasıydı. Onların morale daha çok ihtiyacı var. Çünkü çocuklarının verdiği mücadelenin halen devam ettiğini görüyorlar" diye konuştu. 

‘UMUDU YÜKSELTTİ'

Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol

Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, kongrenin çok coşkulu geçtiğini belirtti. Aykol, "Özellikle seçim sonrasında insanlarda belli bir burukluk vardı. Bütün zorluklara rağmen binler kongreye katıldı. Kongreye katılımın yoğun olması tabi ki önemli bir ölçü ama başka bir önemli ölçü ise insanlar gözündeki ışıltı ve beklenti. Bu durumu orada bulunan partili siyasetçiler de doğruladılar. Ayrıca gençlerin çok heyecanlı olduğunu tespit ettim. Bu yeniden yapılanma süreci herkesin hafızasında umudu yükseltti. Bu anlamda katılımıyla coşkusuyla çok verimli ve örgütlü bir kongre yaşadık” dedi.

Aykol, HEDEP’in önümüzdeki süreçte hedefine ulaşmak için etkili politikalar devreye koyacağına işaret ederek, "HEDEP’in kongresinde çıkan kararlar, önümüzdeki süreçte uygulamaya koyulacak. Bu bakımdan HEDEP güzel bir açılış yaptı. İlk hedefleri kayyımların gasp ettiği belediyeleri geri almak ve orada gerçekten de halkın beklentisi olan yerel yönetimleri oluşturmaktır. Yeni görev alan bütün kişiler de gözlemlerime göre mutlu ve umutluydular. Zorlu bir görevi aldılar” diye konuştu.

‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ'

 Cemil Aksu

HEDEP mücadelesinin demokratikleşme açısından önemli olduğunu vurgulayan yazar ve Polen Ekoloji Kolektifi’nden Cemil Aksu, “Türkiye’de muhalefet partileri son seçimlerden sonra yeniden yapılanma ve arayışlar içerisinde girdi. Yeşil Sol Parti ve HDP şahsında yürüyen tartışmaları biz de yakında takip ettik. Çünkü bu iki parti ve şimdi ismi HEDEP olan bu hat, Türkiye’nin demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesi, aynı zamanda ekoloji mücadelesini yürütüyor. Bu açıdan Türkiye, Kurdistan ve bütün bölgenin demokratikleşmesi ve özgürleşmesi açısından bu alanda verilen mücadeleyi önemli ve kritik buluyoruz. Gerçekleştirilen kongreye katılım, heyecan ve coşku yeni dönem açısından umut verici bir tablo sundu. İnsanların coşkusu ve yurt dışından gelen heyetler açısından da bu durumu net olarak gördük” ifadelerini kullandı.

Aksu, şunları söyledi: "Önümüzdeki dönem iktidarın her alanda ciddi baskı politikaları artırarak devam ettireceğini gösteriyor. Bu açıdan da toplumsal muhalefetin kendi cephesinin örmesi ve kendi örgütlenmesini genişletmesi son derece hayatidir. Bu süreçte HEDEP’in ekoloji mücadelesi açısından çok önemli rolü olacağını düşünüyoruz. Bu alanda mücadele içerisinde yer alacağız, birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz."

'YOLU AÇIK OLSUN'

Fidan Ataselim 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise, baskı politikalarına rağmen HEDEP kongresinin umut ve coşkuyla geçtiğini söyledi. Ataselim, "Seçilen Eş Başkanları tebrik ederim. Eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesi, halkların kardeşliği, kadınların, LGBTİQ+ların ve emekçilerin eşitliği ve özgürlüğü mücadelesidir. Bunu yan yana sağlayabiliriz. 'Özgürlük İçin Yeniden' diyen HEDEP'in yolu açık olsun” dedi.

MA / Hakan Yalçın 

Editör: Hamza Özkan