İSTANBUL - “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” sahiplerini buldu. Ödül Kandıra Cezaevi’nde tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk ve Taksim Dayanışması’na verildi.

MA'nın haberine göre; Bu yıl 20’incisi düzenlenen “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” Beyoğlu’nda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Bu yılki ödüller, Taksim Dayanışması ve Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan “Demans” hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’a verildi. Törene çok sayıda siyasi parti ve Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcisi katıldı.

Törende,  Aysel Tuğluk adına ödülü Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir aldı. Demir’e ödülü gazeteci Aslıhan Gencer verdi. Taksim Dayanışması adına verilen ödülü ise Mimarlar Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu’ndan Ahmet Erkan ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetimi’nden Necati Caner Altınay aldı. Ödülü Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kuban Altıner verdi.

‘TARİHİ DİRENENLER YAZAR’

Törende ilk olarak İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri söz aldı. Cezaevlerinde her geçen gün artan hak ihlallerine dikkat çeken Yoleri, tutukluların düşünce ve ifade özgürlüğünü baskılayan bir sistemin tecrit uygulamalarına yaslandığını işaret etti. Yoleri, “İmralı’da uygulanan ağır tecrit koşullarını bütün hapishanelere yayıldığını mahpusların aktarımlarından söyleyeceğimiz bir durum. Mahpuslarla yaptığımız son görüşmelerde artık son raddedeyiz. Bugünden yarına nasıl uyanacağımızı, ‘nasıl tutum alacağımızı bilemiyoruz’ diyorlar. İktidarın bir anlamda güçsüzlüğü ve öz güven noksanını da gösteren bu topyekun baskının hedefinde hepimiz varız. Biz bu ağır baskının farkındayız  ve buna karşı her söz her eylem iktidarı panikletiyor. Yani bir yanda zulüm, öte yanda direniş var. Ama tarihi direneler yazar” dedi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KAHRAMANIYDI’

Ardından söz alan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Ayşenur Zarakolu’nun yakın arkadaşı olduğunu söyledi. Keskin, 90’larda toplantılar yaparken her toplantılarında takip edildiklerini ve Zarakolu’nun her zaman onu eve bırakmadan gitmediğini anımsattı. Keskin, “Korumacı bir yanı vardı. Ayşenur Zarakolu’nun en önemli yanının ifade özgürlüğü savaşçısı olmasıydı. 90’lı yılların başında Kürt, Kürdistan demenin yasak olduğu düşünülemediği zamanlarda, Kürtçenin konuşulamadığı zamanlarda ‘Devletler arası sömürge Kürdistan’ kitabını çıkardı. Böyle bir cesaret gösterdi. Yine Ermeni soykırımı üzerinde kitaplar yayınladı. Onların yayın evi ilktir. Bu nedenle Ayşe’nin yaptıkları çok önemlidir. Kürt harekatını destekledi. Cezaevine girdi. O dönem bir Türk aydınının yapması gereken her şeyi onurla ve büyük bir cesaretle yaptı. Bu nedenle onun adına ifade özgürlüğü ödüllerinin verilmesi bence çok önemli. Bir ifade özgürlüğü kahramanıydı” diye belirtti.

‘DEVLET BİAT ETMEYEN HERKESİ SUÇLAR’

Aysel Tuğluk’un bir Kürt siyasetçi olduğunu ve devlete “biat” etmediği için cezaevine girdiğine belirten Keskin, cezaevinde yaşatılacak en büyük acıları yaşadığını ifade etti. Keskin, “Geçtiğimiz günlerde onun yanına gittik sadece ağladık. Aysel’in çektiği acı bir bu sistemin ve devletin bir Kürde yaşatabileceği en büyük acı. Ve sadece farklı düşündüğü için Aysel cezaevinde. Yine Gezi davasındaki arkadaşlarımız da aynı şekilde içerde. Mücella ablayı ziyaret ettik. Onlarda son derece kararlıydılar. Devlet hiç değişmez kendisi düşünmeyen resmi ideolojiyi biat etmeyen herkesi suçlar” dedi.

‘DEVLET DÜŞMAN HUKUKUYLA YAKLAŞIYOR’

Aysel Tuğluk’un ödülünü alan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir ise ödülü Tuğluk’un adına aldığı için  “onur” duyduğunu söyledi. Tuğluk’un yaşadıklarını herkesin bildiğini söyleyen Demir, “Aysel Tuğluk bir Kürt kadın ve Alevi bir kadındır.  Türkiye’de Kürt sorununun çözümü için mücadele etmiş bir kadın olarak, devletin kendisine düşman hukukuyla yaklaştığı bir kadın. En son annesinin cenazesine uygulanan o vahşet o düşman hukukunun çok açık ve derin bir ifadesinin görünümüydü. Cezaevi koşullarında, ağır tecrit koşullarında yüzlerce binlerce hasta tutsak var. Aysel Tuğluk şahsında bütün hasta tutsaklarını özgürlüğüne kavuşması ve özgür ortamda tedavi edilmesi için mücadele ediyoruz. Bu yüzden kadınlar Aysel Tuğluk’un ismini daha çok ön planda tutuyor. Hem temsil ettiği siyasi kimlik hem de yaptığı mücadele açısından” ifadelerini kullandı.

AYSEL TUĞLUK: ÖDÜL BENİM İÇİN BÜYÜK ONURDUR

Demir, Tuğluk’un tören için sözlerini şu şekilde anlattı: “Aysel Tuğluk bu ödülü ona verildiği için bundan onur duyduğunu ifade etti. Kendisi için mücadele eden Türkiye’de ki 20 fazla baro temsilcilerine buradan teşekkür ediyor. Ve avukatlığını yapan, kendisini sık sık gören avukatı Reyhana özel sevgisini iletiyor. Bununlar beraber, Mersin Barosu’ndan kadın avukatlar onun için bir açıklama yapmışlardı ve orada darp edilip saldırıya uğradılar. Buna özel sevgilerini ifade ediyor. Ve kendisi için mücadele eden kadın yoldaşlara ve kadın dostları kucak dolusu sevgilerini ifade ediyor. Ayrıca, ‘Ayşe benim için çok özeldi onu çok severdim ve Ayşenur Zarakolu’nun ödülünün bana verilmesi benim için çok büyük bir onurdur’ diye ifade etmiş.”

'UMUTSUZ DEĞİLİZ'

İnsan hakları mücadelesinde hayatını kaybedenleri anarak sözlerine başlayan Mimarlar Odası İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Erkan, “Bu ülkede boyun eğmemek, yandaş olmamak, sömürüye göz yummamak yasak. Erkek egemen sistemin yaratmış olduğu zihniyete karşı direnenler hep yasaklanmıştır. Geziyi savunan arkadaşlarımız cezalar aldılar, Dört Ayaklı Minare vurulup tahrip edilmesin diyene Tahir Elçiyi seksen milyonun gözü önünde bir tiyatro oyunu ile katlettiler.18 bin tane Kürt siyasetçiyi faili meçhul cinayetlerle yok ettiler. Bu zülüm ve sömürü sistemi bitmeden devam ediyor. Buna karşı bitmeyen bir direniş ve mücadele var. Umutsuz değiliz çünkü Gezi Direnişinde kazandık, toplu kışlası yaptırmadık” diye belirtti.

'MÜCADELE BAYRAĞI YERE DÜŞMEYECEK'

Kürt halkının özgürlük mücadelesinin "terörize" edildiğini ifade eden Erkan, “Düşüncesini ifade eden insanları ötekileştiren bir zihniyete karşı ciddi bir mücadele var. Mücadele bayrağı asla yere düşmeyecek. Nasıl beş bin yıldır devam ettiyse öyle devam edecek. Direneceğiz ve kazanacağız” diye vurguladı.

Tören yapılan konuşmaların ardından tören verilen kokteyle son buldu. 

Editör: Haber Merkezi